V nejspodnějším pracovním postupu vytvořte součást nebo podsestavu v sestavě pomocí příkazu Vytvořit komponentu. Po vyzvání k výběru náčrtové roviny vyberte rovinu původu, pracovní rovinu nebo plochu součásti. Na základě tohoto výběru vznikne souřadnicový systém pro novou komponentu. Možnost Vazba náčrtové roviny k vybraným plochám nebo rovinám v dialogu Vytvořit komponentu v místě není ve výchozím nastavení povolena. Tato možnost aplikuje mezi novou komponentou a vybranou plochou nebo rovinou vazbu stejný směr. Zrušíte-li zaškrtnutí, nebude použita žádná počáteční vazba.
Následují některé výhody vytváření součásti v sestavě:
- použití pracovního postupu shora dolů k návrhu komponenty v místě,
- promítnutí hran z jiných komponent do náčrtu součásti,
- odměření volného místa pro obálku komponenty.
Chcete-li vytvořit součást v sestavě, spusťte příkaz Vytvořit komponentu, postupujte podle kroků popsaných dříve a jako vodítko použijte dodaný náčrt svorky.
Za účelem úspory času vložte do sestavy 2D součást. K zajištění polohy 2D náčrtu na základně použijte vazby sestavy. Vysunutím součásti pak vytvořte těleso.
- Začněte umístěním komponent.
- Vyberte položku Clamp Sketch.ipt a klikněte na tlačítko Otevřít.
- Klikněte pravým tlačítkem myši před umístění a vyberte příkaz Otočit osu Y o 90°. Klikněte znovu pravým tlačítkem a vyberte příkaz Otočit osu X o 90°.
Následující obrázek ilustruje orientaci komponenty náčrtu.
- Kliknutím do grafického okna umístěte jednu kopii a poté klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnost OK nebo stisknutím klávesy ESC ukončete příkaz.
- Spusťte příkaz Vazba a přesuňte ukazatel myši nad hranu kružnice náčrtu.
Pokud se zobrazí osa, vyberte kružnici způsobem zobrazeným na následujícím obrázku.
- Chcete-li vybrat osu jako druhou polovinu vazby, přesuňte ukazatel myši nad vnitřek díry základny. Pokud se zobrazí náhled osy, vyberte vnitřek díry způsobem zobrazeným na následujícím obrázku. Hranu díry nevybírejte, zobrazí-li se zelený bod. Tečka je bodová vazba a nevznikne z ní vazba osa k ose.
- Vazbu vytvoříte kliknutím na OK.
Vyberte 2D náčrt a zároveň podržte levé tlačítko myši stisknuté a tlačte nebo přitáhněte geometrii. Pohyb je omezen na osu, která je určena.
- V prohlížeči pod náčrtem svorky rozbalte složku Origin, klikněte pravým tlačítkem na položku Rovina XY a zapněte položku Viditelnost
- Spusťte příkaz Vazba a ponechte výchozí nastavení na hodnotě Proti sobě.
- Na náčrtu svorky vyberte Rovinu XY a dokončete první výběr.
- Podle následujícího obrázku vyberte ve středu základny pracovní rovinu.
Vazba proti sobě se zobrazí v náhledu.
V pravém dolním rohu dialogu klikněte na možnost Stejný směr. Kliknutím na tlačítko OK použijete vazbu a dokončíte příkaz. Na obrázku je správné řešení operace proti sobě/stejný směr zobrazeno vlevo. Řešení vpravo je výsledkem operace proti sobě/proti sobě. Pokud došlo k chybě, můžete vazbu upravit a použít správné řešení. V tomto případě již bylo správné řešení určeno za vás. V budoucnu použijte náhled, který vám usnadní rozhodnutí, zda má být mezi dvěma rovinami použita vazba Proti sobě/proti sobě nebo Proti sobě/stejný směr.
- Klikněte na náčrt svorky a podržte levé tlačítko myši. Táhněte 2D náčrt. Součást má v rotaci stále jeden stupeň volnosti. Všechny uvolněné komponenty mají zpočátku šest stupňů volnosti; tři translační (lineární X, Y a Z) a tři rotační (rotační X, Y a Z).
- Klikněte na položku Klikněte na kartu Zobrazit
panel Viditelnost
možnost Stupně volnosti. . Rotační šipka na náčrtu svorky udává, že součást může stále volně rotovat. Druhým kliknutím vypněte příkaz Stupně volnosti.
- Uložte soubor pod názvem Cylinder_Main.iam.
Předchozí | Další