Změna orientace aktuálního pohledu

Nástroj ViewCube se používá ke změně orientace aktuálního pohledu modelu. Nástroj ViewCube můžete použít ke změně orientace pohledu na model tak, že kliknete na předdefinované plochy a nastavíte předvolený pohled jako aktuální, kliknutím a přetažením plynule nastavíte úhel modelu a definujete a obnovíte výchozí pohled.

Nástroj ViewCube poskytuje dvacet šest předdefinovaných ploch, které slouží ke změnám aktuálního pohled modelu na kliknutí myší. Těchto dvacet šest předdefinovaných ploch je uspořádáno do tří skupin: roh, hrana a plocha. Z dvaceti šesti předdefinovaných ploch šest ploch reprezentuje standardní ortogonální pohledy modelu: horní, dolní, přední, zadní, levý a pravý. Ortogonální pohledy se nastavují kliknutím na některou z ploch nástroje ViewCube.

Poznámka: Jestliže je kurzor nad některou z ploch nástroje ViewCube, na kterou je možné kliknout, změní svoji podobu na šipku a krychličkou, což označuje, že je kurzor nad nástrojem ViewCube. Kromě toho, že se změní podoba kurzoru, zobrazí se také místní nápověda. V místní nápovědě jsou popsány akce, které lze provést kliknutím na různé části nástroje ViewCube, na kterými se právě nachází kurzor.

Dalších dvacet předdefinovaných ploch lze použít pro přístup k úhlovým pohledům modelu. Kliknutím na některý z rohů nástroje ViewCube se změní orientace aktuálního pohledu modelu na tříčtvrtinový pohled v závislosti na bodu pohledu, který je definován třemi stranami modelu. Kliknutím na některou z hran dojde ke změně orientace pohledu modelu na poloviční pohled v závislosti na dvou stranách modelu.

Nástroj ViewCube je také možné použít ke změně orientace pohledu modelu kliknutím a přetažením myší na vlastní bod pohledu, který se liší od dvaceti šesti dostupných předdefinovaných bodů pohledu. Při tažení se podoba ukazatele myši změní tak, aby označovala, že měníte orientaci aktuálního pohledu modelu. Je-li při tažení nástroje ViewCube poblíž některé z předvolených orientací použito nastavení na možnost přichycení k nejbližšímu pohledu, nástroj ViewCube se natočí do nejbližší předvolené orientace.

Obrys nástroje ViewCube pomáhá určit orientaci pohledu. Jestliže je pohled orientován podle některé z předvolených orientací nástroje ViewCube, je obrys nástroje ViewCube nakreslen plnou nepřerušovanou čárou. Nepoužívá-li pohled žádnou z dvaceti šesti předdefinovaných orientací, je jeho obrys zobrazen čárkovaně.

Předdefinovaná orientace nalevo, volná orientace napravo.

Příčný sklon pohledu plochy

Při zobrazení modelu z některého pohledu plochy se poblíž nástroje ViewCube zobrazí dvě rolovací tlačítka se šipkou. Tlačítka s šipkou pro nastavení příčného sklonu použijte k otočení aktuálního pohledu o 90° ve směru hodinových ručiček nebo proti směru hodinových ručiček okolo středu pohledu.

Přepnout na přilehlou plochu

Je-li při zobrazení modelu pomocí některého z pohledů plochy aktivován nástroj ViewCube, zobrazí se poblíž nástroje ViewCube čtyři pravoúhlé trojúhelníky. Tyto trojúhelníky slouží k přepnutí na pohled některé z přilehlých ploch.