Információk objektumokról és stílusokról

Az AutoCAD Civil 3D programban az alapvető építőelemek, melyekkel tervrajzokat hozhat létre, az objektumok.

Az AutoCAD Civil 3D programban az alap programkód objektum-orientált felépítést használ. Ennek eredményeképpen a rajzon levő rajzelemek (például a pontok és felületek) intelligens objektumok, amelyek más objektumokkal állnak kapcsolatban. Amikor például egy vízszintes nyomvonal megváltozik, egyben a rajta alapuló összes hossz-szelvény és keresztszelvény is automatikusan módosul.

A következő elsődleges AutoCAD Civil 3D objektumtípusok teszik lehetővé az építőmérnöki terv komponensek létrehozását: További információkhoz az objektumról kattintson a megfelelő hivatkozásra.

Ezeket az objektumtípusokat néha grafikus objektumoknak vagy rajzi objektumoknak nevezik, mert használatukkor egy grafikus objektum vagy alakzat, például egy csőhálózat, felület vagy nyomvonal kerül a rajzba.

Az Eszköztár Kereső és Beállítások lapjáról hozzáférhet az objektumok tulajdonságaihoz és beállításaihoz. További információt az Az eszköztár ablak című témakörben talál.

További információt az objektumok alapvető működéséről az AutoCAD súgóban talál.

Az AutoCAD Civil 3D objektumok a többi AutoCAD Civil 3D objektummal való kapcsolatuknak köszönhetően automatikussá teszik a tervezési folyamatot.

Egy tervezőcsoport általában hosszú órákat tölt azzal, hogy ellenőrizze a tervmódosítások helyes átvezetését a felületek, nyomvonalak, hossz-szelvények, keresztszelvények és egyéb tervezői adatok között. Az újrarajzolás, újrafeliratozás, és a munka ellenőrzése időigényes feladatok. Az AutoCAD Civil 3D az ilyen feladatok nagy részét szükségtelenné teszi, a tervezői objektumok közötti dinamikus kapcsolódások kialakításával. A csatolások és függőségek rendszere az alkalmazás tervezésének objektum modell jellegéből ered.

A terepen gyűjtött adatokból olyan ponthalmaz jön létre, amely felhasználható a meglévő terep felületmodelljének elkészítésére. Erre a felületre hivatkoznak más objektumok a nyilakkal jelölt módon.

A telkek, a terepfelszín, a csőhálózatok és a rézsűk létrehozhatók függetlenül vagy olyan adatforrásokból, amelyek nem szerepelnek az ábrán. Ezen objektumok csatolása más objektumokhoz rendszerint a tervezési folyamat során lezajlik, ha rögtön a folyamat elején nem történt meg.

A legbonyolultabb kapcsolatkészlettel rendelkező objektumtípus a nyomterv, mivel egy felületből, nyomvonalból, egy hossz-szelvényből és egy mintakeresztszelvényből (és jellemzően több mintakeresztszelvény-objektumból) származó adatokat igényel.

Bármelyik objektum módosítása hatással van a nyilak mentén lefelé a tőlük függő objektumokra, az eredmény pedig teljesen kiszámítható. Ha például a földfelszín magasságértékeit módosítja, a frissítések hatással vannak az összes kapcsolódó rézsűobjektumra, csőhálózatra, nyomtervre és hossz-szelvényre. Ennek eredményeképpen a feliratokban és táblázatokban lévő értékek is frissülnek.

A tervezési folyamat során a nyomvonal létrehozása után számos hossz-szelvényt és keresztszelvényt hozhat létre. Az így létrehozott szelvények megjelenítése a hossz-szelvény- és keresztszelvénynézetekben azonban választható, és elkülönül az adatfolyamtól, amely a végső felület létrehozásához szükséges. Hasonlóképpen a különböző objektumok - például telkek és nyomvonalak - adatai is kitehetők egy táblázatba, ha erre szükség van.

Az objektum modellben az egyik objektumon eszközölt módosításokat automatikusan át lehet adni az összes társított objektumnak. Például egy nyomvonalív újratervezésekor, vele összhangban módosul minden rézsű, amely ugyanazt a nyomvonalat használja kiindulási vonalként. Emellett minden kapcsolódó szelvényezés, feliratok, és más, a nyomvonallal kapcsolatos adat is frissül.

Az alábbi táblázat azt mutatja, hogy mely objektumok frissíthetők egy-egy objektumtípus szerkesztése esetén:

Amikor ezt az objektumtípust szerkeszti... Ezek az objektumok frissülhetnek...
Pontok Felületek
Felületek Rézsűk, hossz-szelvények, csőhálózatok, nyomtervek
Telkek Rézsűk, nyomtervek
Nyomvonalak Rézsűk, telkek, nyomtervek, hossz-szelvények, keresztszelvények, csőhálózatok, metszéspontok
Hossz-szelvények Csomópontok
Rézsűk Felületek, nyomtervek
Alkotóelemek Mintakeresztszelvények, nyomtervek
Mintakeresztszelvények Nyomtervek
Csőhálózatok Felületek, nyomvonalak
Vezérlővonalak Rézsűk
Mintavonalak Keresztszelvények, földmozgatási görbék

Objektumok, stílusok és feliratok

A rajzi objektumok, a megjelenésüket vezérlő stílusok, és a hozzájuk kapcsolódó megjegyzéseket meghatározó feliratok között kapcsolat áll fenn. Az AutoCAD Civil 3D programban ezek a stílusok és feliratok objektumként kezelhetők.

Többcélú stílusok

A Többcélú stílusok gyűjtemény segítségével megadott stílusokat hozhat létre, amelyeket több objektumtípus is használhat.

Egy rézsűvonalstílust használhat például rézsű és nyomterv is, valamint egy jelölőstílust használhatnak pontok és földmérési komponensek egyaránt.