Földmérési adatbázis beállításai párbeszédpanel

Ezen a párbeszédpanelen módosíthatja a földmérési adatbázis beállításait. Ezek a beállítások kifejezetten a földmérési adatbázisokhoz valók. A földmérési adatbázis beállításait alapértelmezés szerint a C: Civil 3D Projects\<adatbázis neve>\Survey.sdb fájlban tárolja a program.

Mértékegységek

Megadhatja az adatbázis mértékegységeit.

Koordinátazóna

Kattintson a gombra a Koordinátazóna kiválasztása párbeszédpanel megjelenítéséhez, amelyben megadhatja a földmérési adatbázis adatainak koordinátazónáját. Az alapértelmezett zóna a Nincs értékre van beállítva.

Távolság

A távolság mértékegységét adja meg. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egy távolság mértékegységet a listából.

Megjegyzés: Ha megad egy Koordinátazónát, a program a zóna távolság mértékegységét veszi át, és a Távolság tulajdonságmező nem aktív.
Szög

Megadja a földmérési adatbázis adatainak szög mértékegységét. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egy szögtípust a listából.

Irány

Megadja a földmérési adatbázis adatainak iránytípusát. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egy iránytípust a listából.

Hőmérséklet

A földmérési adatbázis adatainak hőmérséklet mértékegységét adja meg olyan esetekre, amikor hőmérsékleti korrekciót alkalmaz a mérésekre. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egy hőmérséklettípust a listából.

Nyomás

A légköri nyomás mértékegységét adja meg a földmérési adatbázishoz olyan esetekre, amikor nyomás korrekciót alkalmaz a mérésekre. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egy nyomástípust a listából.

Pontosság

Megadhatja a földmérési adatok megjelenítésének pontosságát.

Megjegyzés: Ezek a pontossági beállítások függetlenek a Rajzbeállítások pontossági beállításaitól. Ezekkel a beállításokkal minden szempontból átalakíthatja a földmérési adatokat megjelenítő felhasználói felületet.
Szög

A pontosság értékét adja meg az összes szög értékéhez (beleértve az irányokat is). A pontosság alapértelmezett értéke 4.

Távolság

A pontosság értékét adja meg az összes távolság értékéhez. A pontosság alapértelmezett értéke Méter mértékegységben 3, Láb mértékegységben 2.

Magasság

A pontosság értékét adja meg az összes magasságértékhez. Az alapértelmezett pontosság érték a méter mértékegységhez 3, a láb mértékegységhez pedig 2.

Koordináta

A pontosság értékét adja meg az összes koordinátaértékhez. A pontosság alapértelmezett értéke 4.

Szélesség és hosszúság

A pontosság értékét adja meg az összes szélességi és hosszúsági értékhez. A pontosság alapértelmezett értéke 8.

Mértékegység típusok alapértékei

Megadhatja a mértékegységekhez rendelt alapértelmezett típusokat.

Megjegyzés: További információ a mértékegységek típusairól: Mértékegység típusok alapértékei.
Szög típusa

Az alapértelmezett szögtípust adja meg. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egy távolságtípust a listából.

Távolság típusa

A távolság alapértelmezett típusát adja meg. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egy távolságtípust a listából.

Magassági adat típusa

Az alapértelmezett függőleges típust adja meg. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egy függőleges típust a listából.

Cél típusa

Az alapértelmezett céltípust adja meg. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egy céltípust a listából.

Mérési korrekciók

Megadhatja a földmérési mérésekre alkalmazott alapértelmezett mérési korrekciókat.

Megjegyzés: További információ a korrekciós számításokhoz használt képletekről: Mérési korrekciók beállítása.
Görbület és fénytörés

Válassza az Igen lehetőséget, ha a mérésekből számított értékeket korrigálni szeretné a föld görbületével és a napsugárzás fénytörésével.

Tengerszint

Válassza az Igen lehetőséget, ha a mérésekből számított értékeket a tengerszinthez szeretné korrigálni.

Légköri viszonyok

Válassza az Igen lehetőséget, ha a mérésekből számított eredményeket a hőmérséklettel és a nyomással szeretné korrigálni.

Vízszintes kollimáció

Válassza az Igen beállítást az 1. távcsőállás szög és 2. távcsőállás szög korrekciójához vízszintes kollimáció esetén.

Függőleges kollimáció

Válassza az Igen lehetőséget, ha az 1. távcsőállás szög és 2. távcsőállás szög típust szeretné korrigálni a függőleges kollimációhoz.

Léptéktényező

Válassza az Igen lehetőséget a számított vízszintes távolságok léptéktényezővel való korrekciójához.

EDM prizma excentricitása

Válassza az Igen beállítást az EDM és prizma eltolások távolság mérésének korrekciójához.

Sokszögelés elemzésének alapértékei

Sokszögelés elemzésének elvégzése

Válassza az Igen értéket egy olyan matematikai elemzés elvégzéséhez, amely a Vízszintes kiegyenlítési módszer néven megadott módszeren alapul.

Szögkiegyenlítés elvégzése

Válassza az Igen értéket a szöghibák egyenletes elosztásához a teljes sokszögelésen.

Vízszintes kiegyenlítési módszer

Adja meg a következő sokszögelés elemzési módszerek egyikét:

  • Iránytűszabály: Olyan korrekciós módszer, amely a záró hibákat ugyanolyan mértékben származtatja a mért szögek hibáiból, mint a mért távolságok hibáiból. A szélesség és a hossz záróhibáinak elosztása a vonal hosszának és a sokszögelés teljes hosszának arányában történik.
  • Átforgatási szabály: Olyan sokszögelés kiegyenlítési módszer, amely a záró hibákat nagyobb mértékben származtatja a mért távolságok hibáiból, mint a mért szögek hibáiból. A korrekciók elosztása a sokszögelés szárainak szélesség és hossz értékeinek, és az egész sokszögelés szélesség és hossz értékei összegének arányában történik.
  • Crandall-szabály: Egy sokszögelés kiegyenlítési módszer, amely a teljes szöghibát elosztja a sokszögelés teljes hossza mentén, és a sokszögelés összes igazítása a távolságainak módosításának köszönhető. Az egyes szárak távolságának módosítása úgy történik, hogy a négyzetösszegük a lehető legkisebb legyen. A záróhibákra vonatkozó korrekciók feltételezik, hogy a záróhibák véletlen és normál módon oszlanak el, és hogy az összes szöghiba kiegyenlítése megtörtént a kiegyenlítési eljárás előtt.
  • Legkisebb négyzetek: Egy sokszögelés kiegyenlítési módszer. Összegzi, és minimálisra csökkenti az igazított és a nem igazított mérési értékek (szögek és távolságok) közötti különbségek négyzeteit. Ez a módszer az egyes méréseket az Eszközök korrekciós beállításoknál megadott jellemzők alapján súlyozza, amelyek meghatározzák a hiba forrását. Zárt sokszögélések vagy sokszögelési hálózatok adatait is kiegyenlítheti, ha több mérésben is megtalálhatók.
Függőleges kiegyenlítési módszer

Adja meg a következő függőleges kiegyenlítési módszerek egyikét:

  • Nincs: Nem végez semmilyen függőleges kiegyenlítést.
  • Hosszal súlyozott eloszlás: A függőleges kiegyenlítés a függőleges zárási hibát olyan arányban osztja el az összes vonal között, amilyen az egyes vonalak aránya a sokszögelés teljes hosszához képest (hasonlóan az Iránytű szabályhoz).
  • Egyenletes eloszlás: A függőleges kiegyenlítés a függőleges zárási hibát egyenletesen osztja el a sokszögelés összes szelvénye között.
  • Legkisebb négyzetek: A függőleges hiba elosztásának egy módszere a sokszögelés mentén. Összegzi, és minimálisra csökkenti az igazított és a nem igazított mérési értékek (szögek és távolságok) közötti különbségek négyzeteit. Ez a módszer az egyes méréseket az Eszközök korrekciós beállításoknál megadott jellemzők alapján súlyozza, amelyek meghatározzák a hiba forrását. Zárt sokszögélések vagy sokszögelési hálózatok adatait is kiegyenlítheti, ha több mérésben is megtalálhatók.
Megjegyzés: A Legkisebb négyzetek függőleges kiegyenlítési módszer csak akkor érhető el, ha a vízszintes kiegyenlítési módszerként is a Legkisebb négyzetek módszert választotta. Ha ezt a módszert választja, a program 3D kiegyenlítést végez a legkisebb négyzetek módszerével. Ha nem ezt a módszert választja, a program 2D kiegyenlítést végez a legkisebb négyzetek módszerével.
Vízszintes záródási határérték: 1:X

Megadja a minimális megengedhető záróhibát a vízszintes irányban, a 15000.00 érték például azt jelenti 1:15000.

Függőleges záródási határérték: 1:X

Megadja a minimális megengedhető záróhibát a függőleges irányban, a 15000.00 érték például azt jelenti 1:15000.

Szöghiba készletenként

Megadja a szöghiba maximális értékét a sokszögelés mérési készleteihez.

Legkisebb négyzetek elemzés alapértékei

Megadhatja a földmérési adatbázis beállításainak alapértékeit egy legkisebb négyzetek elemzés elvégzéséhez egy hálózaton vagy egy sokszögelésen.

Hálózatkiegyenlítés típusa

Kizárólag hálózatok legkisebb négyzetek módszerével történő elemzéséhez adja meg a kiegyenlítés típusát. A Sokszögelés elemzésének alapértékei beállítások egy 2D vagy 3D elemzést határoznak meg. Kattintson az Érték oszlopban levő cellára, és válasszon egyet a következők közül a listából:

  • Kétdimenziós: A kiegyenlítés típusát kétdimenziósnak adja meg. A magasságokon nem végez kiegyenlítést. Csak vízszintes helyekre alkalmaz kiegyenlítést.
  • Háromdimenziós: A kiegyenlítés típusát háromdimenziósnak adja meg. Kiegyenlítést végez vízszintes és függőleges helyeken is.
Iterációk maximális száma

Megadja azt a maximális számot, ahányszor a legkisebb négyzetek eljárás igazíthatja a méréseket a végső eredmény elérése előtt. Az alapértelmezett beállítás 8. Az iterációk maximális számának legnagyobb értéke 10 lehet. Általában az eredmény kiszámításához kettő vagy három iteráció szükséges.

Koordináta-összetartás

Megadja a megengedett maximális különbséget a koordináták között az eredmény elfogadása előtt.

Megbízhatósági szint

Az F eloszlással számított értékeket 99 vagy 95 százalékként adja meg. Az F két független khi négyzet változó aránya, amelyek el vannak osztva saját szabadságfokukkal. Ha például a megbízhatósági szint 99%, akkor a pont valódi helye 99% biztonsággal a számított ellipszisbe esik.

Durva hibák felderítése

Válassza az Igen lehetőséget, ha fel kívánja deríteni a durva hibákat a legkisebb négyzetek módszerének eredményeit (*.lso) tartalmazó fájlban.

Földmérési parancsablak

Adja meg a földmérési adatbázis beállításokat, amiket a Földmérési parancsablakkal való együttműködéshez használ.

Alakzat ismétlése

Válassza az Igen lehetőséget a Földmérési parancsablak legutóbbi parancsának automatikus megismétléséhez. Ez a beállítás alapértelmezettként be van kapcsolva. Ha ez a beállítás be van kapcsolva, akkor elég egyszer bebillentyűznie egy parancs nevét, majd ezután numerikus adatok megadásával használhatja azt. A parancs befejezéséhez billentyűzze be egy másik parancs nevét.

Automatikus pontszámozás

Válassza az Igen lehetőséget a pontok automatikus számozásának engedélyezéséhez. Ha az automatikus pontszámozás be van kapcsolva, akkor a program az új pontokhoz automatikusan a következő rendelkezésre álló pontszámot rendeli. Ha az automatikus pontszámozás ki van kapcsolva, akkor új pontszámokat kell megadnia.

Pontszámozás kezdete

Azt a számot adja meg, amelytől az automatikus pontszámozás kezdődik.

Pontirány kijelzés

Válassza az Igen lehetőséget, ha azt szeretné, hogy a Földmérési parancsablak jelezze a pontok eléréséhez használt útvonalat, beleértve az irányt és a távolságot is.

Ez az eredményekre hatással van a kimeneti fájlban és a Földmérési parancsablak kimeneti nézetében is.

Alakzatirány kijelzés

Válassza az Igen lehetőséget, ha azt szeretné, hogy a Földmérési parancsablak jelezze az alakzatok létrehozásához használt útvonalat, beleértve az irányt és a távolságot is.

Ez hatással van az eredményekre a kimeneti fájlban és a Földmérési parancsablak kimeneti nézetében is.

Pontkoordináta kijelzés

Válassza az Igen lehetőséget, ha azt szeretné, hogy a Földmérési parancsablak megjelenítse a pontkoordinátákat, beleértve az észak és kelet koordinátákat, illetve a magassági információkat.

Ez hatással van az eredményekre a kimeneti fájlban és a Földmérési parancsablak kimeneti nézetében is.

Alakzatkoordináta kijelzés

Válassza az Igen lehetőséget, ha azt szeretné, hogy a Földmérési parancsablak megjelenítse az alakzatok pontkoordinátáit, beleértve az észak és kelet koordinátákat, illetve a magassági információkat.

Ez hatással van az eredményekre a kimeneti fájlban és a Földmérési parancsablak kimeneti nézetében is.

Parancs visszajelzés

Válassza az Igen lehetőséget, ha azt szeretné, hogy a Földmérési parancsablak megjelenítse a megadott parancsokat.

Ez hatással van az eredményekre a kimeneti fájlban és a Földmérési parancsablak kimeneti nézetében is.

Kötegfájl használata

Válassza az Igen lehetőséget, és adjon meg egy kötegfájlt, amelyben rögzíti a Földmérési parancsablak bemeneteit az egyes hálózatokhoz. A földmérési adatbázisban az egyes hálózatokhoz tartozó kötegfájlokat a program következő helyre menti: Civil 3D Projects\<elnevezett> földmérési adatbázis\<elnevezett> hálózat\Network\Batch.txt.

Ha a Nem lehetőséget választja, nem jelennek meg parancsok a Földmérési parancsablak Köteg nézetében.

Kimeneti fájl használata

Válassza az Igen lehetőséget, és adja meg a kimeneti fájl nevét, amelyben rögzíti a Földmérési parancsablak kimeneteit. A földmérési adatbázisokban levő összes hálózat kimeneti fájlja a következő helyen található: Civil 3D Projects\<elnevezett> földmérési adatbázis\<elnevezett> hálózat\Output.txt.

Hibatűrés

Megjegyzés: A hibatűrési értékeket meghaladó redundáns mérések eseményt hoznak létre az eseménynaplóban. További információt a Tűrési hibák jelentése című fejezetben talál.
Az összes mérés használata a számításhoz

Megadja, hogy a földmérési pontok számítása magában foglalja-e a tűrési hibákat. Ha az Igen lehetőséget adja meg, akkor a földmérési pontok számítása magában foglalja a tűrési hibákkal rendelkező méréseket.

Távolságkülönbség

Megadja a maximális távolságkülönbséget. Ha egy ponthoz egynél többször mér távolságot, és a különbség nagyobb az elfogadható értéknél, akkor az esemény bekerül az eseménynaplóba, a mérésen pedig figyelmeztető ikon jelenik meg az Eszköztárban. Ha a távolságkülönbség kisebb az elfogadható értéknél, akkor a program a pontkoordináták meghatározásához átlagolja a távolságkülönbségeket.

Szögkülönbség

Megadja a szögkülönbség maximális értékét. Ha egy ponthoz egynél többször mért egy szöget, és a különbség nagyobb az elfogadható értéknél, az eseménynaplóba bekerül az esemény, a mérésen pedig figyelmeztető ikon jelenik meg az Eszköztárban. Ha a szögkülönbség kisebb az elfogadható értéknél, akkor a program a pontkoordináták meghatározásához átlagolja a szögkülönbséget.

Magasságkülönbség

Megadja a magasságkülönbség maximális értékét. Ha egy ponthoz egynél többször mért egy magasságot, és a különbség nagyobb az elfogadható értéknél, az eseménynaplóba bekerül az esemény, a mérésen pedig figyelmeztető ikon jelenik meg az Eszköztárban. Ha a magasságkülönbség kisebb az elfogadható értéknél, akkor a program a pont magasságának meghatározásához átlagolja a magasságkülönbséget.

Koordináta-különbség

Megadja a Koordináta-különbség maximális értékét. Ha egynél több pontraállásból helyezett el egy pontot, és a különbség nagyobb az elfogadható értéknél, az eseménynaplóba bekerül az esemény, a mérésen pedig figyelmeztető ikon jelenik meg az Eszköztárban. Ha a Koordináta-különbség kisebb az elfogadható értéknél, akkor a program átlagolja a koordinátákat a pontkoordináták meghatározásához.

Kiterjesztett tulajdonságok

Adja meg a földmérési adatbázis kiterjesztett tulajdonság beállításait.

Új definíciók automatikus létrehozása

Adjon meg az Igen választ, hogy a rendszer automatikusan létrehozzon a Földmérési adatbázisban nem létező Földmérési LandXML tulajdonságokat a LandXML fájlban.

Figyelmeztetések megjelenítése a hiányzó kötelező tulajdonságokhoz

Adja meg az Igen értéket, hogy bármely kötelező tulajdonságot hiányoló <SurveyFeatureClass> példány esetén figyelmeztetés jelenjen meg az Eseménynaplóban. Az Eseménynapló fa megjeleníti a földmérési adatbázis nevét és a parancs nevét. Az Eseménynapló leírás oszlopa megjeleníti a <SurveyFeatureClass><ObjectID>:Hiányzó kötelező <tulajdonság neve> értéket.

Változásjelentés

Naplózás engedélyezve

Válassza az Igen beállítást, ha naplózni kívánja a földmérési adatbázist érintő változásokat. Ezeket a változásokat a program egy .log fájlban tárolja, amelyet a változásjelentés .xsl fájljával a változásjelentés létrehozásához használ.