Információk a helyszínrajzi/hossz-szelvény lapok készítéséről

A helyszínrajz-készítési eszközök használatával gyorsan hozhat létre olyan lapokat, amelyekben automatikusan megjelennek a tervben szereplő nyomvonalak és hossz-szelvények szelvénytartományai.

A Nézetkeretek létrehozása és a Lapok létrehozása varázslókkal olyan lapok hozhatók létre, amelyek automatikusan megjelenítik a nyomvonalak és hossz-szelvények szakaszait a helyszínrajzokban. Létrehozhat nézetkeretcsoportokat, amelyek automatikusan tárolják az előre definiált területeket egy nyomvonal mentén.

Az elrendezéseken a nyomvonalak szakaszait bemutató nézetablakok kézi létrehozása helyett most nézetkereteket hozhat létre, amelyek automatikusan megjelenítik a nyomvonal mentén előre definiált területeket. A nézetkeretek olyan téglalap alakú keretek egy nyomvonal mentén, amelyek kijelölik a létrehozni kívánt elrendezésekben (lapokban) található társított nézetablakokban megjelenő elemeket. Ezzel az automatizálással elkerülhető, hogy bármilyen kézi módosításra legyen szükség, ha a tervezési adatok változnak.

A nézetkeretek az elrendezési lapokon megjelenített nyomvonaladatokat ábrázolják

A helyszínrajz-készítési eszközök a következő komponenseket tartalmazzák:

  • Helyszínrajzkészítési parancsok. A helyszínrajzkészítési parancsok a Kimenet lapon és a szalag Helyszínrajzkészítés környezetfüggő lapján érhetők el. A Helyszínrajzkészítés környezetfüggő lap akkor jelenik meg, ha a kiválaszt egy nézetkeretet vagy egy átlapolási vonalat a rajzban.
  • Nézetkeretek létrehozása varázsló. A helyszínrajz-készítési eszközök alkalmazásának folyamatát kezdje a varázslóval, amelynek használatával definiáljon egy nézetkeretcsoportot egy nyomvonal mentén.
  • Nézetkeretcsoport. A nézetkeretcsoport objektumok segítenek egy olyan nézetkeretekből álló csoport kezelésében, amelyek egy adott nyomvonal mentén egymást követő szelvénytartományokat ábrázolnak. A nézetkeretcsoportok szintjén több beállítás, például a stílusok és a feliratozás is megadható. A nézetkeretcsoportok egy Kereső fa nézetben jelennek meg, a hozzájuk tartozó alapértelmezett parancsbeállítások vezérlése pedig a Beállítások fán történik.
  • Nézetkeretek. A nézetkeretek téglalap alakú területek sorozatai egy nyomvonal mentén, amelyek egy lapon megjelenített területeket határozzák meg. A nézetkeret mérete, alakja és léptéke a hozzárendelt nézetablakból adódik, amely a megadott sablon elrendezés lapján található. A keretek létrehozása után a program a nézetkeret objektumok tulajdonságait az aktuálisan megnyitott rajzban menti el. A rajzban és a Kereső fán megjelennek a nézetkeret objektumok, és a Beállítások fán vezérelhetővé válik az alapértelmezett stílus és a feliratozás.
  • Átlapolási vonalak. Az AutoCAD Civil 3D program helyszínrajz-készítési szolgáltatásaiban az átlapolási vonal egy olyan egyenes vonal, amely a nézetkeretek metszési vagy illeszkedési helyét jelöli egy nézetkeretcsoportban. Az átlapolási vonalak kizárólag a papírtérben és helyszínrajzi nézetben jelennek meg. Ezek a vonalak vizuálisan jelzik egy nyomvonal mentén azokat a helyeket (kezdő és végszelvényeket), ahol az egyes keretek kezdődnek és végződnek. Az átlapolási vonalak saját objektumstílussal rendelkeznek, és általában olyan feliratokat tartalmaznak, amelyek azonosítják a nyomvonal mentén mind az előző, mind a következő lapot (nézetkeretet). Lehetőség van a bal oldali átlapolási vonal, a jobb oldali átlapolási vonal vagy mindkét vonal feliratának elhelyezésére (de el is hagyhatja a feliratot), továbbá a felirat helyének meghatározására az átlapolási vonal mentén (felül, alul, átlapolási vonal végén). A nézetkeret objektumokhoz hasonlóan az átlapolási vonal objektumok szintén a Kereső fán jelennek meg, a Beállítások fán pedig vezérelhető azok alapértelmezett stílusa és feliratozása.
  • Lapok létrehozása varázsló. A lapok gyors létrehozásához a Nézetkeretek létrehozása varázsló használata után a következő lépés a Lapok létrehozása varázsló.

Miután megtörtént a nézetkeretek és lapok létrehozása, a Lapkészletkezelő eszköz használatával elkezdődhet a lapkészletek rendszerezése, közzététele, megosztása és kezelése.

Helyszínrajzi/hossz-szelvény lapok létrehozásának munkafolyamata

Helyszínrajzkészítés – oktatóanyag