W programie dla dwóch typów elementów konstrukcji żelbetowych (belek żelbetowych i słupów żelbetowych) dostępny jest dodatkowa zakładka Edycja zbrojenia. Opcje znajdujące się na tej zakładce pozwalają na graficzną modyfikację zbrojenia oraz przygotowanie rysunku do eksportu do plików w formatach rysunkowych AutoCAD (DXF i DWG).
Opcje znajdujące się na tym ekranie umożliwiają aranżację elementów w przestrzeni rysunkowej. Dla elementów związanych z elewacją (pręty wyrzucone, wykresy, linie wymiarowe, opisy rozstawów prętów) możliwa jest zmiana położenia wzdłuż osi elementu; natomiast dla pozostałych elementów (teksty, przekroje, tabele zbrojenia, symbole) możliwe jest dowolne ułożenie na rysunku.
Każdy obiekt na widoku posiada zbiór cech, które są edytowalne w oknie właściwości (Widok > Właściwości). Cechy te pozwalają zarówno zmodyfikować parametry odpowiadające reprezentacji graficznej (kolor, wysokość tekstu, czcionka etc.) jak również parametrom obliczeniowym ( długość, średnica, typ haka).
Tworząc opis prętów lub definiując opisy w tabeli można korzystać z następujących predefiniowanych oznaczeń, które przed wyświetleniem są konwertowane na odpowiednie dla danego pręta wartości:
{%sym} – symbol odpowiadający średnicy pręta
{%dia} – średnica pręta
{%num} – liczba prętów
{%len} – długość pręta
{%pos} – odpowiada pozycji (numerowi) pręta – wielkość ta jest również przedstawiona w tabeli zbrojenia
{%st} – klasa stali.
Możliwe jest również użycie predefiniowanych tłumaczonych tekstów.
#reinforcement-table – tabela zbrojenia
#position - Pozycja
#count - Ilość
#length - Długość
#diameter - Średnica
#shape-code - Kod kształtu
#steel - Klasa stali
#description - Opis.
Modyfikacja prętów
Modyfikacja prętów jest możliwa na dwa sposoby:
Po wyselekcjonowaniu pręta na ekranie graficznym na osi pręta wyrzuconego pojawiają się trzy uchwyty pozwalające na modyfikację położenia i długości pręta:
Dodatkowo w oknie właściwości możliwa jest zmiana średnicy, typu haka oraz długości.
Patrz również: