Informace o zabezpečení a ochraně před viry

Před škodlivými spustitelnými soubory vás může ochránit několik bezpečnostních opatření a metod.

Přehled

Škodlivý spustitelný kód, známý také jako malware nebo viry, je stále rozšířenější a může mít dopad na uživatele aplikace AutoCAD. V případě rozšíření může malware způsobit ztrátu duševního vlastnictví a sníženou produktivitu.

Nejběžnější příčinou ohrožení je umožnění koexistence spustitelného kódu a dat. Příkladem jsou automaticky načítané soubory jazyka AutoLISP ve složce v poli „Spustit v“. Mezi sofistikovanější útoky, které dokáží ohrozit nebo odcizit duševní vlastnictví, patří škodlivé aplikace ARX, object enablery a knihovny DLL (dynamic link libraries). Další hrozba může vycházet z maker v jazyce VBA (Microsoft® Visual Basic® for Applications) vložených v souborech DWG.

Například spustitelné soubory projektu umístěné společně s výkresy v souboru ZIP mohou obsahovat upravené verze souborů acad.lsp, acaddoc.lsp, FAS a VLX, které obsahují škodlivý kód. Jakmile je obsah souboru ZIP rozbalen do složky a aplikace AutoCAD je spuštěna dvojitým kliknutím na soubor DWG, spustí se soubory LSP automaticky také.

Mnoho virů se také snaží šířit úpravou souboru acad.mnl tím, že do něj přidají řádek, kterým načtou samy sebe.

Ohrožené soubory

Škodlivý kód může být obsažený v těchto typech souborů:

Bezpečnostní opatření

Bezpečnostní opatření aplikace AutoCAD minimalizují možnost spuštění škodlivého kódu tím, že poskytují ovládací prvky, které:

Důležité: Přepínač /safemode také způsobí nefunkčnost nástrojů AutoCAD Express Tools a většiny příkazových nástrojů aplikace AutoCAD a měl by se používat pouze dočasně v situacích, kdy máte podezření, že byl ve vašem systému nainstalován malware.

Doporučení

Následující nejlepší metody mohou minimalizovat ohrožení škodlivým spustitelným kódem:

Poznámka: Aplikace AutoCAD LT® nespouští AutoLISP, VBA ani jiné aplikace, takže pro ni nejsou tato bezpečnostní opatření nutná.