Vložením referencí na množinu objektů, které byly sloučeny do bloku, lze ušetřit čas a mít kontrolu nad velikostí výkresu.
Blok je jeden nebo více objektů sloučených do jednoho pojmenovaného objektu. Při každém vytvoření bloku nebo vložení výkresu jako bloku jsou všechny informace o bloku (včetně geometrie, hladin, barev a typů čar) uloženy do neveřejné tabulky definic. Každý vložený blok je ve skutečnosti reference na definici bloku.
Na následujícím obrázku je znázorněna posloupnost začínající prázdným výkresem, pokračující vytvořením definice bloku a konče vložením dvou referencí bloku do výkresu. (Druhý obrázek představuje definici bloku, která je uložena v tabulce bloků, a to i přesto, že byla z kreslicí plochy při uložení odebrána geometrie.)
Referenci bloku lze odebrat tak, že ji vymažete. Odpovídající definice bloku však zůstane zachována. Chcete-li zmenšit velikost výkresu, je nutné také odebrat všechny nepoužívané definice bloků pomocí čištění.
Blok se může skládat z objektů kreslených v několika různých hladinách různými vlastnostmi barev, typů a tlouštěk čar. Ačkoli je blok vždy vložen do aktuální hladiny, reference bloků zachovává informace o původní hladině, vlastnostech barvy a typu čáry objektů, které se v bloku nacházejí. Hladina, ve které vytváříte objekty výkresu, a některá nastavení vlastností ovlivňují, zda si objekty ve vloženém bloku zachovají své původní vlastnosti nebo převezmou vlastnosti z aktuálního nastavení hladiny, barvy, typu čáry nebo tloušťky čáry.
Při vložení bloku vytvoříte referenci bloku a určíte jeho umístění, měřítko a otočení. K dispozici je několik způsobů vkládání:
Při vytvoření bloku je jeho definice automaticky uložena do tabulky bloků a lze ji použít k odkazování. Můžete určit, zda má být původní geometrie zachována, převedena na blok nebo odebrána z kreslicí plochy.
Při vkládání jednoho souboru výkresu do jiného výkresu jsou informace z vkládaného výkresu uloženy jako definice bloku do tabulky bloků cílového výkresu. Následné reference na danou definici bloku mohou zobrazit jiná nastavení polohy, měřítka a otočení, jak je znázorněno na následujícím obrázku.
Pokud nebyly externí reference (Xref) ve výkresu, který vkládáte, dříve vloženy do cílového výkresu nebo k němu připojeny, nemusí být zobrazeny správně.
Bloky můžete vložit z palet nástrojů přetažením nástroje bloku do výkresu nebo kliknutím na nástroj a zadáním bodu vložení.
Po přetažení bloku z palety nástrojů do výkresu se automaticky změní jeho měřítko, a to podle poměru jednotek definovaných ve výkresu a jednotek definovaných v bloku. Pokud jsou například měrné jednotky v cílovém výkresu metry a v bloku centimetry, bude blok vložen v měřítku 1/100.
Knihovna bloků je výkres, který obvykle obsahuje definice bloků symbolů s podobnými funkcemi, jež jsou za účelem lepšího přístupu a snadnější správy uloženy společně. Definice bloků z knihovny bloků můžete vkládat do aktuálního souboru výkresu.
V okně DesignCenter lze rychle a vizuálně názorně přetahovat bloky v rámci aktuálního výkresu nebo z jiného výkresu. Dvojitým kliknutím na názvy bloků určete přesné umístění, otočení a měřítko bloků.
Všechny bloky ve výkresu jsou automaticky přidány do rozevíracího seznamu Vložit, odkud je lze snadno vložit. Bloky jsou uloženy v aktuálním výkresu.