Tyto položky glosáře zahrnují produkty založené na aplikaci AutoCAD v systémech Windows i Mac. Zatímco některé prvky a typy objektů nejsou k dispozici ve všech produktech, soubory výkresů lze sdílet mezi produkty a mohou obsahovat objekty nebo zahrnovat prvky z jiných produktů.
Příkazy asociované s definicemi jsou uvedeny v závorkách na konci definice.
- 3Dconnexion
- Sada nástrojů navigace používaných k nastavení aktuálního pohledu na model pomocí zařízení 3Dconnexion.
- 3D síťové primitivum
- Základní síťové objekty, například kvádr, kužel, válec, jehlan, klín, koule a anuloid, definované pomocí složených povrchů (místo hladkých povrchů). (SÍŤ)
- absolutní souřadnice
- Hodnoty souřadnic měřené vzhledem k počátku souřadnicového systému (0,0,0). Viz také počátek, relativní souřadnice, uživatelský souřadnicový systém (USS), globální souřadnice a globální souřadnicový systém (GSS).
- ACB
- Pro knihu barev AutoCAD. Formát souboru XML slouží k uložení dat knihy barev, které lze použít v produktech založených na aplikaci AutoCAD. Některé komerční soubory knihy barev obsahují šifrovaná data k ochraně nastavení vlastníka.
- Adaptivní snížení kvality
- Způsob regulace výkonu, který vypíná grafické funkce v určitém pořadí, když výkon klesne pod určitou úroveň.
- adaptivní vzorkování
- Metoda zrychlení vyhlazení uvnitř mezí velikosti matrice vzorku. Viz také vyhlazení.
- afinní kalibrace
- Metoda kalibrace digitalizačních tabletů, která nabízí libovolnou lineární transformaci ve 2D prostoru. Afinní kalibrace vyžaduje tři kalibrační body, které umožní transformaci tabletu kombinující převod, nezávislou změnu měřítka X a Y, otočení a některá zešikmení. Afinní kalibraci použijte v případě, že byl papírový výkres nebo mapa jinak natažen v horizontálním a vertikálním směru. (TABLET)
- akce
- Nejmenší úloha nebo interakce uživatele, kterou lze nahrát pomocí Záznamníku akcí.
- akce bloku
- Určuje, jak se bude geometrie reference dynamického bloku pohybovat nebo měnit, když se ve výkresu mění uživatelské vlastnosti reference bloku. Definice dynamického bloku obvykle obsahuje alespoň jednu akci, která je asociována s parametrem. (AKCEBLOKU)
- aktivní uchopení objektů
- Nastavení režimu uchopení objektu tak, aby platilo i pro další výběry. (UCHOP) Viz také režim uchopení objektů a přepsání uchopení objektů.
- aktuální adresář
- Viz část Pracovní složka.
- aktuální výkres
- Výkresový soubor, který je otevřený v programu a přijímá příkazy nebo akce, které zadáte.
- aliasing
- Efekt obrazových bodů neboli pixelů zarovnaných podél diagonální nebo zakřivené hrany, které se pak zdají být zubaté nebo stupňovité. Viz také vyhlazení.
- anonymní blok
- Nepojmenovaný blok vytvořený některými funkcemi, včetně asociativních a neasociativních kót.
- asociativita povrchu
- Viz asociativní povrchy.
- asociativní kóta
- Kóta, která automaticky mění svou velikost a hodnotu, když se změní přiřazená geometrie. (Systémová proměnná DIMASSOC) Viz také neasociativní kóta a rozložená kóta.
- asociativním šrafováním.
- Šrafování přizpůsobující se objektům, které ho ohraničují. Pokud se upraví takový ohraničující objekt, automaticky se přizpůsobí i šrafy. (HŠRAFY)
- asociativní povrchy
- Asociativní povrchy automaticky nastaví jejich umístění a tvar, pokud jsou změněny objekty k nim přiřazené. (Systémová proměnná SURFACEASSOCIATIVITY)
- AutoCAD 360
- Bezplatná webová aplikace pro mobilní zařízení a stolní počítače, která je užitečná pro prohlížení, úpravy a sdílení výkresů s kolegy, konzultanty a klienty ve vzdálených umístěních.
- Autodesk A360
- Platforma založená na technologii cloud, která umožňuje přístup k úložišti, pracovnímu prostoru pro spolupráci a cloudovým službám, které vám kdykoli a kdekoli pomohou navrhovat, vizualizovat, simulovat a sdílet vaši práci s kolegy.
- barva okolí
- Barva odražená objektem, když je osvětlen pouze okolním světlem a ne přímým světlem. Barva okolí je barvou objektu, který je ve stínu.
- Bezierova křivka
- Polynomická křivka definovaná množinou řídících bodů, která vyjadřuje rovnici o jeden řád menší, než je počet uvažovaných bodů. Bezierova křivka je zvláštní případ B-spline křivky. Viz také B-spline křivka.
- blok
- Obecný pojem pro jeden nebo více objektů, jejichž kombinací je vytvořen jeden objekt. Běžně se používají pro definici bloku nebo referenci bloku. (BLOK) Viz také definice bloku a reference bloku.
- blok popisu
- Blok použitý jako symbol reference na jiný list. Bloky popisu obsahují mnoho oborových termínů, například štítků reference, značek detailu atd. Viz také blok popisků.
- blok štítku
- Blok po označování pohledů a detailů. Popisky obsahují data, například název, číslo pohledu a měřítko referenčního pohledu. Viz také odkazovací blok.
- bod
- 1. Umístění ve 3D prostoru dané hodnotami souřadnic X, Y a Z. 2. Objekt skládající se z jednoho umístění souřadnic. (BOD)
- bodové filtry
- Viz filtry souřadnic.
- bodové filtry
- Viz filtry souřadnic.
- bod pohledu (AutoCAD)
- Umístění v 3D modelovém prostoru, ze kterého prohlížíte model. (3DORBIT, DPOHLED, OKO) Viz také pohled a výřez.
- bod pohledu (AutoCAD LT)
- Umístění v 3D modelovém prostoru, ze kterého prohlížíte model. (OKO) Viz také pohled a výřez.
- bod vazby
- Bod na objektu, u něhož lze vytvořit geometrickou nebo rozměrovou vazbu (například koncový bod nebo bod vložení).
- body interpolace
- Definice bodů, kterými prochází B-spline. Viz také aproximační body a body vyhlazení.
- body přiblížení
- Umístění bodů, poblíž kterých musí projít B-spline v rámci interpolační tolerance. Viz také body vyhlazení a interpolační body.
- body vyhlazení
- Umístění bodů,kterými musí projít B-spline v rámci tolerance vyhlazení. Viz také interpolační body a aproximační body.
- bublina kanálu návrhu
- Symbol ve výkresu, který je spojen s určitým příspěvkem v kanálu návrhu.
- buňka
- Nejmenší dostupný výběr tabulky.
- cíl kamery
- Definuje bod, na který se díváte, zadáním souřadnice středu pohledu.
- citlivost výběru
- Možnost definovat bod otáčení pro změnu orientace modelu podle aktuálního výběru.
- cloud computing
- Odkazuje na spouštění softwaru a ukládání dat na sdílené servery přes internet.
- CMYK
- Cyan, magenta, yellow a key color. Systém definování barev zadáním procent světle modré, fialové, žluté a klíčové barvy, což je většinou černá.
- cyklický výběr pomocí klávesy Ctrl
- Způsob procházení různých chování během editace geometrie, buď v příkazu nebo při úpravách uzlu. Stisknutím a uvolněním klávesy CTRL lze chování cyklicky opakovat. U zavazbené geometrie přepíná cyklický výběr pomocí klávesy CTRL vynucení a uvolnění vazby.
- čára řezu
- Čára s poznámkami, která představuje pomyslnou rovinu řezu, která se používá ke generování pohledu řezu.
- čáry površků
- Zobrazované čáry, které pomáhají vizualizovat zakřivenou plochu sítě.
- datový spoj
- Propojení mezi tabulkou a externím zdrojem dat.
- definice atributu
- Objekt, který je obsažen v definici bloku a obsahuje alfanumerická data. Hodnoty atributů mohou být předdefinované nebo mohou být zadané při vkládání bloku. Data atributů mohou být extrahována z výkresu a uložena do textového souboru. (ATRDEF)
- definice bloku
- Název, základní bod a množina objektů, které jsou kombinované a uložené v tabulce definic bloků výkresu. Viz také blok a reference bloku.
- definice USS
- Pojmenované a uložené umístění a orientace USS. Každá definice USS může mít svůj vlastní počátek a osy X, Y a Z. Lze vytvořit a uložit tolik definic USS, kolik je zapotřebí.
- definiční:(symbol) tabulka
- Negrafická datová oblast souboru výkresu, která obsahuje definice bloků, kótovací styly, hladiny a další pojmenované objekty. Viz také pojmenované objekty.
- definiční:bod
- Uzel, který je na konci vynášecí čáry odpovídající umístění na kótovaném objektu. Definiční body se také zkráceně nazývají defbody a jsou uloženy na vyhrazené nevykreslované hladině Defpoints.
- detail
- V prvku dokumentace modelu označuje promítnutý pohled, který zobrazuje zadanou část jiného pohledu výkresu, obvykle ve zvětšeném měřítku.
- DIESEL
- Jazyk DIESEL (Direct Interpretively Evaluated String Expression Language) Makrojazyk používaný pro změny stavového řádku pomocí systémové proměnné MODEMACRO a pro přizpůsobení položek nabídky. Jazyk DIESEL je k dispozici pro produkty založené na aplikaci AutoCAD běžící v systému Windows.
- difúzní barva
- Barva, kterou objekt odráží při osvětlení přímým denním světlem nebo umělým osvětlením, která způsobuje, že je objekt dobře vidět.
- dílčí příkazový řádek
- Příkazový řádek, který vyzývá k zadání k dokončení příkazu nebo změně vlastnosti.
- DLEBLOK
- Speciální vlastnost objektu, která určuje, že objekt převezme barvu nebo typ čáry bloku, jehož je součástí. Viz také DLEHLAD.
- DLEHLAD
- Speciální vlastnost objektu, která určuje, že objekt převezme barvu nebo typ čáry přiřazený jeho hladině. Viz také DLEBLOK.
- dočasná historie výzev
- Seznam příkazů a výzev průhledně zobrazený nad příkazovým řádkem v jednořádkovém neukotveném okně příkazového řádku. Viz také rozšířená historie příkazů.
- dočasné soubory
- Datové soubory vytvořené během relace. Tyto soubory jsou po skončení relace odstraněny. Pokud není relace ukončena normálním způsobem (například při výpadku proudu), mohou dočasné soubory zůstat na diskové jednotce.
- dokumentace modelu
- Funkce, které generuje asociativní 2D výkresy ze 3D modelů aplikace AutoCAD a Autodesk Inventor.
- doplňky
- Knihovny obsahu, které rozšiřují funkčnost produktu. Doplňky jsou vytvářeny vývojáři třetích stran a lze k nim získat přístup buď zdarma nebo za nízkou cenu z karty aplikací na webu Autodesk Exchange.
- dráha pohybu
- Určuje dráhu nebo cíl kamery. Dráha může být čára, oblouk, eliptický oblouk, kružnice, křivka, 3D křivka nebo spline.
- drátový model
- Znázornění 3D objektu pomocí úseček a křivek představujících jeho hrany.
- drsnost
- Simuluje, jak se odráží světlo dopadající na plochu zpět k uživateli. Vysoká hodnota simuluje nezastíněný nebo drsný objekt (brusný papír/krycí vrstva). Nízká hodnota simuluje lesklý objekt (kovy, některé plasty).
- DSD
- (Popis výkresové sady) Formát souboru pro uložení popisu výkresové sady sestavené pomocí dialogu Publikovat.
- DST
- (Data sady listů) Soubor formátu XML sloužící k uložení asociací a informací definujících výkresovou sadu.
- důvěryhodná umístění
- Zadané složky na kartě Soubor dialogu Možnosti, ze kterých je povoleno spouštět kód. (TRUSTEDPATHS)
- DWF
- Formát DWF je otevřený, publikovaný a zabezpečený formát souborů vyvinutý společností Autodesk, který umožňuje slučovat a publikovat data návrhů a sdílet je s ostatními.
- DWFx
- Verze formátu DWF založená na formátu XPS (XML Paper Specification) společnosti Microsoft. Formát DWFx umožňuje zobrazení souborů DWF pomocí bezplatného prohlížeče souborů ve formátu XPS od společnosti Microsoft. Obecně se označuje jako formát DWF.
- DWG
- Standardní formát souboru pro ukládání vektorových grafik aplikace AutoCAD. Viz také DWF a DXF.
- DXF
- (Formát Drawing Interchange) Výkresový soubor v ASCII nebo binárním formátu k exportu výkresů do jiných aplikací nebo k importu výkresů z jiných aplikací. Viz také DWF a DWG.
- dynamická kóta
- Dočasné kóty, které se zobrazují na objektech, včetně dynamických referencí bloků, při úpravách pomocí uzlů.
- dynamická vazba
- Rozměrová vazba, které mění svou velikost automaticky a může být zobrazena nebo skryta. Viz také parametrická vazba a vazba s poznámkou.
- dynamické pole
- Malé pole s textem, které identifikuje nebo vysvětluje objekt nebo prvek rozhraní při přesunutí kurzoru nad něj nebo do jeho blízkosti.
- elektronická výkresová sada
- Digitální alternativa papírové výkresové sady. Elektronickou sadu výkresů lze vytvořit publikací výkresů do souboru DWF s více listy.
- externí reference
- Soubor odkazovaný ze souboru výkresu. Externí reference je odkaz na odkazovaný soubor. Mezi podporované externí reference patří následující typy souborů: DWG, rastrové obrázky, DWF, DWFx, DGN, PDF a PCG (mračno bodů). (EXTERNÍREFERENCE) Viz také externí reference.
- filtry
- Viz filtry souřadnic.
- fotometrická světla
- Fotometrická světla jsou fyzicky správná světla. Ta se zeslabují kolmo ke vzdálenosti. Fotometrie je věda o měření viditelného světla, pokud jde o přijímaný jas.
- fotonová mapa
- Technika vytvoření efektu nepřímého osvětlení globálního osvětlení, kterou používá rendrovač. Když rendrovací modul vypočte nepřímé osvětlení, sleduje fotony emitované světlem. Foton je sledován přes model odrážený nebo přenášený objekty, dokud nenarazí na rozptýlený povrch. Když foton narazí na povrch, uloží se ve fotonové mapě.
- fotorealistické rendrování
- Rendrování napodobující fotografii.
- fragment primární tabulky
- Fragment zalomení tabulky obsahující počáteční sadu řádků k prvnímu zalomení tabulky.
- fragment sekundární tabulky
- Jakýkoli fragment zalomení tabulky, který neobsahuje počáteční sadu řad.
- G0, G1, G2:spojitost
- Viz spojitost.
- geografická výška
- Relativní výška podle určeného směru nahoru definovaného pro geografickou značku.
- geografická značka
- V prvku geopozice poznámka, která označuje umístění podle známé zeměpisné šířky a délky v modelovém prostoru. Geografická značka slouží jako referenční bod pro všechna data geografické polohy ve výkresovém souboru.
- geografický souřadnicový systém
- V prvku geopozice je geografický souřadnicový systém referenční systém, který používá k určení míst na Zemi 3D kulové plochy.
- geometrická vazba
- Pravidla, která definují geometrické vztahy prvků objektů nebo bodů na objektech, která řídí možnosti změny tvaru, velikosti nebo umístění objektů. Příkladem jsou totožné, kolineární, soustředné, rovné, pevné, horizontální, paralelní, kolmé, tečné a vertikální vazby.
- geometrie
- Všechny grafické objekty (například čáry, kružnice, oblouky, křivky a kóty). Viz také pojmenovaný objekt.
- geo značka
- Viz geografická značka.
- gesto
- Předdefinované pohyby, jako je potáhnutí prstem, připnutí nebo vysunutí, které provede akci, například posunutí pohledu nebo zoomování objektu.
- globální osvětlení
- Technika nepřímého osvětlení, která umožňuje efekty jako krvácení barev. Když světlo dopadne na barevný objekt v modelu, fotony se odrazí na okolní objekty a zabarví je barvou původního objektu.
- globální souřadnice
- Souřadnice vyjádřené vzhledem ke globálnímu souřadnicovému systému (GSS).
- globální souřadnicový systém (GSS)
- Pevný souřadnicový systém, který definuje umístění všech objektů a jiných souřadnicových systémů ve výkresu. V nových výkresech je uživatelský souřadnicový systém (USS) zpočátku totožný se systémem GSS. Viz také uživatelský souřadnicový systém (USS).
- Goochovo stínování
- Typ stínování, který používá přechod od studených do teplých barev víc než přechod od tmavých barev ke světlým.
- grafická oblast
- Viz kreslicí plocha.
- GSS
- Viz globální souřadnicový systém (GSS).
- HDI
- Zkratka pro Heidi Device Interface. Rozhraní pro vývoj ovladačů periferních zařízení pro produkty společnosti Autodesk v systému Windows.
- historie tělesa
- Vlastnost tělesa, která umožňuje vidět a upravit původní tvary tělesa.
- hladina
- Logické seskupení dat, pokládané na výkres jako vrstvy průhledné fólie. Hladiny si můžete prohlížet jednotlivě nebo v kombinaci. (HLADINA)
- hlavní soubor uživatelských úprav
- Windows: Soubor CUIx, ve kterém je definována většina prvků uživatelského rozhraní včetně standardních nabídek, panelů nástrojů, klávesových zkratek atd. Soubor acad.cuix nebo acadlt.cuix (výchozí hlavní soubor CUI) se při spuštění produktu automaticky načte.
- HLS
- Systém definování barvy zadáním hodnot odstínu, sytosti a světelnosti.
- hodnota atributu
- Textová nebo číselná informace uložená v atributu. Viz také definice atributu, výzva atributu a název atributu.
- hrana
- Hranice plochy.
- ID kanálu návrhu
- ID kanálu návrhu je ukazatel, který je uložen v místním výkresovém souboru, který přiřadí výkresový soubor k online příspěvkům kanálu návrhu. Umožňuje to u výkresů podporu kanálu návrhu, pokud jsou uloženy na místním disku nebo ve složce, nikoli v účtu služby Autodesk A360.
- i-drop
- Metoda, kterou může být výkresový soubor přetáhnut z internetové stránky a vložen do jiného výkresu.
- IGES
- IGES (International Graphics Exchange Specification) Standardní formát pro digitální znázornění a výměnu informací mezi systémy CAD/CAM. V produktech založených na aplikace AutoCAD jsou příkazy pro import a export souborů IGES k dispozici pouze v aplikaci AutoCAD Mechanical.
- ikona USS
- Ikona, která označuje orientaci os USS. (USSI)
- index hladin
- Seznam ukazující objekty v každé hladině. Index hladin se používá k načítání určitých částí výkresu při částečném otevření výkresu. Uložením indexu hladin spolu s výkresem se zvýší výkon systému při práci s externími referencemi. Systémová proměnná INDEXCTL určuje, zda budou spolu s výkresem uloženy prostorové indexy i indexy hladin.
- Indikátor Moje umístění
- Indikátor v modelovém prostoru, který zobrazuje aktuální umístění v systémech s podporou GPS.
- instance bloku
- Viz reference bloku.
- intenzita
-
V prvku reálného snímku je intenzita jeden typ atributu bodu obsaženého v nezpracovaném prohlíženém souboru, což je odraz jednotlivých bodů vrácených laserem.
V prvku rendrování určuje intenzita jas světla. Počet kandel (cd), což je jednotka soustavy SI vyjadřující svítivost (vnímanou intenzitu vydávanou světelným zdrojem v určitém směru).
- interpolace křivky
- Vytvoří plynulou křivku skládající se z oblouků spojujících jednotlivé páry vrcholů. Křivka prochází všemi vrcholy křivky a používá vybraný směr tečny.
- izočáry
- Zobrazované čáry, které se objeví na zakřivených površích 3D těles v několika vizuálních stylech, včetně drátového modelu. Zahrnují zobrazované čáry na 3D tělesech (ISOLINES) a površích (SURFU, SURFV).
- izometrický krok
- Kreslicí funkce, která srovnává kurzor se dvěma ze tří izometrických os a zobrazuje mřížku, čímž usnadňuje vytváření 2D izometrických výkresů.
- izoparma
- Úsečky konstantních hodnot U nebo V, které prochází povrchem NURBS. Ukazují tvar povrchu definovaného řídicími vrcholy. Aplikace AutoCAD používá termín izočáry.
- Jazyk KML neboli keyhole mapping language [reálný snímek]
- V prvku reálného snímku gramatika XML a formát souboru pro modelování a ukládání geografických prvků, například bodů, čar, obrázků, mnohoúhelníků a modelů pro zobrazení v aplikaci Google Earth, Google Maps a v dalších aplikacích.
- kamera
- Určuje aktuální polohu oko-úroveň v 3D modelu. Kamera je definována umístěním souřadnic XYZ, cílovými souřadnicemi XYZ a zorným úhlem/ohniskovou vzdáleností, což určuje zvětšení neboli faktor zoomu.
- kanál alfa
- Alfa je typ dat obsažený v souborech 32bitových obrázků, který přiřazuje průhlednost obrazovým bodům obrázku. 24bitový soubor truecolor obsahuje tři kanály barevných informací: červená, zelená a modrá nebo RGB. Každý kanál souboru bitmapy truecolor je definován 8 bity s 256 úrovněmi intenzity. Intenzita každého kanálu určuje barvu pixelu v obrázku. Tedy soubor RGB je 24bitový s 256 úrovněmi pro červenou, zelenou a modrou. Dodáním čtvrtého alfa kanálu soubor může určit průhlednost nebo neprůhlednost jednotlivých obrazových bodů. Hodnota alfa 0 je průhlednost, hodnota alfa 255 je neprůhlednost a hodnoty mezi nimi jsou poloprůhledné. Soubor RGBA (červená, zelená, modrá, alfa) je 32bitový, s 8 dodatečnými bity alfa poskytujícími 256 úrovní průhlednosti. Pro výstup rendrovaného obrázku s kanálem alfa uložte soubor ve formátu kompatibilním s kanálem alfa, například PNG, TIFF nebo Targa.
- kanál návrhu
- Funkce, která umožňuje zadávat sady příspěvků a obrázků na paletě v rámci výkresu. Tyto příspěvky jsou interaktivně sdíleny online s určenými kolegy a klienty prostřednictvím služby Autodesk A360.
- kandela
- Intenzita osvětlení jednotky SI (přijímaný výkon vydávaný světelným zdrojem v konkrétním směru) (symbol: cd). Cd/Sr
- karta pásu
- Nejvyšší úroveň seskupení na pásu karet na základě akce, v produktech v operačním systému Windows. . Karta pásu karet obsahuje skupiny více panelů pásu karet, které patří ke stejnému pracovnímu postupu. Panel pásu karet obsahuje tlačítka a ovládací prvky, které se vztahují k určité úloze.
- karta souboru
- Karta v horní části okna výkresu, která odpovídá otevřenému výkresu.
- kategorie pohledu
- Pojmenovaná kolekce pohledů v sadě listů, která je často uspořádána podle funkce. Viz také pod-sada.
- klávesové zkratky
- Klávesy a kombinace kláves, které spouštějí příkazy. Například v systému Windows stisknutí kláves Ctrl+S uloží soubor. Funkční klávesy (F1, F2, a tak dále) jsou také klávesové zkratky. V systému Mac stisknutí kláves Command-S uloží soubor. Funkční klávesy (Fn-F1, Fn-F2 atd.) jsou také klávesové zkratky.
- klíčový ukazatel
- V definici dynamického bloku, ukazatel na parametr, který ovládá asociovanou akci při editaci v referenci bloku.
- KMZ
- V prvku reálného snímku komprimovaná verze souboru KML.
- Kniha barev AutoCAD
- Viz část ACB.
- knihovna symbolů
- Soubor definic bloků uložených v jednom výkresovém souboru.
- kolečko
- Odkaz na jeden ze samostatných prvků uživatelského rozhraní, které tvoří nástroj SteeringWheel v produktech v operačním systému Windows. Viz také nástroje SteeringWheel.
- kompas
- Vizuální pomůcka, která v aktuálním modelu udává směr na sever, jih, východ a západ.
- konec prodloužení čáry
- Část odkazové čáry, která je spojena s poznámkou.
- konečné seskupení
- Volitelný dodatečný krok při výpočtu globálního osvětlení. Použití mapy fotonů při výpočtu globálního osvětlení může zapříčinit výskyt rendrovacích artefaktů, například tmavých rohů a nízkofrekvenčních variací osvětlení. Tyto artefakty můžete omezit nebo odstranit zapnutím konečného seskupení, které zvyšuje počet paprsků použitých k vypočtení globálního osvětlení. Konečné seskupení totiž může výrazně prodloužit dobu rendrování. Hodí se spíš pro scény s celkovým rozptýleným osvětlením, méně pak pro scény s jasnými body nepřímého osvětlení. Konečné seskupení lze zapnout na paletě Nastavení vylepšeného rendrování. Viz také globální osvětlení.
- konfigurace výřezu
- Pojmenovaná kolekce výřezů modelu, kterou lze uložit a obnovit. (VÝŘEZ)
- konstrukční rovina
- Viz pracovní rovina.
- kontextová karta pásu karet
- V produktech, které používají systém Microsoft Windows, se karta pásu karet zobrazí, pouze když je vybraný určitý typ objektu nebo byl spuštěn určitý příkaz. Když například vyberete šrafy nebo tabulku, nebo spustíte příkaz MTEXT, zobrazí se odpovídající kontextová karta pásu karet.
- kostra z řídicích vrcholů
- Povrch NURBS lze změnit pomocí kostry z řídicích vrcholů (CV). Skládá se z řídicích vrcholů a úseček, které je spojují ve směru U a V. Kostra je umístěna mimo povrch (ne na něm). Křivky NURBS nemají kostru z řídicích vrcholů, pouze řídicí vrcholy.
- kóta od základny
- Více kót měřených od stejné základny. Označované také jako paralelní kóty. Viz také základna.
- kótovací proměnné
- Sada numerických hodnot, textových řetězců a nastavení, které řídí funkce kótování. (KÓTYSTYL)
- kótovací styl
- Pojmenovaná skupina nastavení kótování, která určuje vzhled kóty a zjednodušuje nastavení kótovacích systémových proměnných. (KÓTYSTYL)
- kreslicí plocha
- Oblast, v níž jsou zobrazeny a upravovány výkresy.
- kruhová externí reference
- Externě odkazovaný výkres (xref), který přímo nebo nepřímo odkazuje sám na sebe. Externí reference, která vytvoří kruhovou podmínku je ignorována.
- křivka
- Viz křivka.
- křivka
- Objekt složený z jedné nebo více spojených úsečkových segmentů nebo kruhových oblouků, s nimiž je zacházeno jako s jedním objektem. křivka
- křivka B-spline
- Po částech sloučená polynomická křivka procházející poblíž dané sady řídicích bodů. (SPLINE) Viz také Bezierova křivka.
- křivka dráhy
- Určuje směr a délku, po které je profilová křivka šablonována, tažena nebo vytažena při vytváření 3D tělesa nebo povrchu pomocí příkazů, jako je TAŽENÍ, ŠABLONOVÁNÍ a VYTÁHNI.
- křivka převedená na spline
- Používá vrcholy vybrané křivky jako řídicí body nebo rámec křivky aproximující B-spline. Křivka, nazvaná jako křivka převedená na spline, bude procházet prvním a posledním řídicím bodem, pokud byla původní křivka uzavřena.
- křížem
- Čára výběru s více segmenty, která vybírá objekty, když jimi prochází. (VYBER)
- kurzor
- Viz ukazatel a kurzory.
- kurzorová nabídka
- Viz místní nabídka.
- ladění výkonu
- Způsob optimalizace 3D grafického výkonu. Ladění výkonu otestuje grafickou kartu a ovladač zobrazení 3D a určí, zda u funkcí s podporou obou variant použít softwarovou či hardwarovou implementaci.
- list
- Rozvržení vybrané ve výkresovém souboru a přiřazené sadě listů. Viz také sada listů.
- lom světla
- Propustnost světla objektem
- lumen
- Jednotka SI světelného toku (symbol LM) Cd * Sr
- lux
- Jednotka SI osvětlení (symbol: lx). Lm/m^2
- makro akce
- Řada nahraných akcí, které lze přehrát v aktivním výkresu.
- malá kolečka
- Malá verze koleček. Na žádném úseku kolečka se nezobrazí žádné popisky, obvykle mají velikost kurzoru.
- mapa:obrázek
- V prvku geopozice přechodná mapa načtená od poskytovatele online služeb a zobrazená na kreslicí ploše pro pokrytí oblasti určené přiřazeným souřadnicovým systémem. Můžete vybrat typ mapy, například letecká, komunikace, průzkumná. Data mapy nemohou být uložena ve výkresovém souboru.
- mapa barev
- Tabulka definující intenzitu červené, zelené a modré (RGB) pro každou zobrazenou barvu.
- mapa neprůhlednosti
- Promítání neprůhledných a průhledných ploch na objekty, čímž vzniká efekt celobarevné plochy s otvory nebo mezerami.
- mapa nerovnosti
- Mapa, ve které jsou hodnoty jasu převedeny na odpovídající změny ve výšce povrchu objektu.
- mapa prostředí
- Bitmapa používaná k simulaci odrazů v materiálech s odrazivými vlastnostmi. Mapa je sbalená kolem scény a jakýkoli odrazivý objekt zobrazí příslušnou část mapy v odrazivých částech jejího materiálu.
- mapování odrazů
- Vytváří efekt scény odražené na ploše lesklého objektu.
- mapování převodu hladin
- Přiřazení skupiny hladin k jiné skupině hladin, které definují standardy. Tyto standardy obsahují názvy a vlastnosti hladin. Označováno také jako mapování hladin.
- mapy stínů
- Bitová mapa, kterou rendrovací modul vytváří při průchodu scénou, který předchází vlastnímu rendrování. Mapy stínů nezobrazují barvy vržené průhlednými nebo průsvitnými objekty. Na rozdíl od stínů se sledováním paprsků mají mapy stínů měkčí hrany a jejich výpočet trvá kratší dobu na úkor přesnosti.
- měřítko nerovností při nepřímém osvětlení
- Nastaví efekty mapování nerovností základního materiálu v oblastech osvětlených nepřímým světlem.
- měřítko poznámek
- Nastavení, které je uloženo s modelovým prostorem, výřezy zobrazení a modelovými pohledy. Při vytváření objektů poznámek je velikost těchto objektů nastavena na základě aktuálního nastavení měřítka poznámek a automaticky se zobrazí v pohledu ve správné velikosti.
- meze
- Viz meze výkresu.
- meze rastru
- Uživatelem definované obdélníkové hranice kreslicí plochy pokryté tečkami v případě, že je zapnutý rastr. Označováno také jako meze výkresu. (MEZE)
- mezera v prodloužení čáry
- Volitelná mezera mezi koncem prodloužení čáry a jejím obsahem.
- meze výkresu
- Viz meze rastru.
- místní nabídka
- Viz místní nabídka.
- místní nabídka
- Nabídka, která je zobrazena v grafické oblasti vedle kurzoru po stisku pravého tlačítka ukazovacího zařízení. Místní nabídka a její položky záleží na umístění kurzoru a dalších faktorech, například zda je příslušný objekt vybrán, či zda je spuštěn určitý příkaz. Pro programy v operačním systému Windows se místní nabídky nazývají také kontextové nabídky. Někdy se také nazývají nabídky zobrazené kliknutím pravým tlačítkem.
- množina hodnot
- V definici dynamického bloku, rozsah nebo seznam hodnot určených pro lineární, polární, XY nebo rotační parametr.
- množina parametrů
- Nástroj na kartě Množiny parametrů okna Palety pro vytváření bloků, který přidává jeden nebo více parametrů a jednu nebo více asociovaných akcí do definice dynamického bloku.
- model
- 2D nebo 3D reprezentace mechanické součásti, domu nebo budovy, potrubí, elektrického okruhu, schématu nebo diagramu nebo jiné entity.
- model:hrana
- V prvku dokumentace modelu označuje styl čáry vyjmuté části zobrazené v detailním pohledu: zda je hladká nebo zoubkovaná, zda má rámeček a zda obsahuje čáru připojení.
- model koordinace
- Model používaný k virtuální koordinaci různých odvětví prostřednictvím předběžných a konstrukční fází projektu. Speciálně odkazuje na soubor NWD nebo NWC.
- modelový prostor
- Jeden z primárních prostorů, ve kterém se nachází objekty. Geometrický model je většinou vytvořen v modelovém prostoru. Rozvržení určitých pohledů a poznámek tohoto modelu je zobrazen v rozvržení ve výkresovém prostoru. (MODEL) Viz také výkresový prostor.
- modifikátory hran
- Ovlivňuje přečnívání a roztřesení, které určují zobrazení hran ve stínovaném modelu.
- moduly plug-in
- Viz doplňky.
- možnosti nabídky multifunkčního uzlu
- Možnosti úprav přístupné z nabídky uzlu, která se zobrazí, když umístíte kurzor na uzel objektu (není k dispozici pro všechny typy objektů).
- možnosti nabídky uzlu
- Viz možnosti nabídky multifunkčního uzlu.
- mračno bodů
- Velké kolekce bodů umístěných v modelovém prostoru, které vytvářejí 3D reprezentace objektů, geografických prvků nebo oblastí.
- mračno bodů:segmentace
- Proces identifikace skupin bodů v mračnu bodů, které představují různé povrchy. Dochází k němu během indexování souborů snímků v aplikaci Autodesk ReCap. AutoCAD rozezná rovinné a válcové segmenty při přichycování objektů k mračnu bodů nebo při extrahování geometrie z mračna bodů.
- multiodkaz
- Objekt odkazu, který vytváří poznámky, které mohou mít více odkazových čar.
- Nabídka aplikace
- Nabídka systému Windows, která se zobrazí po kliknutí na tlačítko Aplikace v levém horním rohu okna aplikace. Nabídka aplikace obsahuje běžné nástroje pro vytváření, ukládání a publikování souboru.
- nabídka tlačítek
- Nabídka pro ukazovací zařízení s více tlačítky. Každé tlačítko na ukazovacím zařízení (kromě výběrového tlačítka) může být definováno v souboru uživatelských přizpůsobení, což je soubor acad.cuix pro aplikaci AutoCAD a aclt.cui pro aplikaci AutoCAD LT.
- nabídka trasování
- Skupina tlačítek spojená s nástroji SteeringWheels, které sledují kurzor při jeho pohybu.
- náčrt pohledu
- Stav v pohledu modelového prostoru umožňující úpravy a omezení čáry řezu nebo hranice detailu.
- nastavení stránky
- Kolekce nastavení vykreslovacího zařízení a dalších nastavení, která ovlivňují vzhled a formát konečného výstupu. Tato nastavení lze upravit a použít pro jiná rozvržení.
- nástroj
- Nástroj, který umožňuje zacházení s 3D objekty jednotně nebo podle zadané osy nebo roviny. Mezi příklady manipulátorů patří 3D přesun, 3D rotace a 3D měřítko. Zobrazí se při výběru 3D objektu.
- nástroje pro vytváření bloků
- Akce, parametry a sady parametrů na kartách okna Palety pro vytváření bloků. Použité v editoru bloků k tvorbě dynamických bloků.
- nástroje SteeringWheel
- Sada nástrojů, která umožňuje přístup k 2D a v aplikaci AutoCAD také 3D nástrojům navigace.
- nástroj uzlů
- Nástroje uzlů jsou ikony, které v 3D pohledu slouží ke snadnému vymezení pohybu nebo rotace výběrové množiny objektů vůči ose nebo rovině. (3DPOSUN, 3DOTOČ)
- nástroj ViewCube
- Prvek uživatelského rozhraní, který zobrazuje aktuální orientaci modelu a umožňuje interaktivní otáčení aktuálního pohledu nebo obnovení přednastaveného pohledu.
- navázání (OLE)
- Odkazování na data z jiného souboru pomocí propojení a vložení objektu (OLE). Pokud jsou data propojena, jakékoliv jejich změny ve zdrojovém dokumentu se automaticky aktualizují i v cílovém dokumentu. Viz také vložení.
- název (kanál návrhu)
- Akce přidání kolegy nebo klienta do kanálu návrhu pro výkres.
- neasociativní kóta
- Kóta, která se při změně asociativní geometrie automaticky nezmění. Ovládá se systémovou proměnnou DIMASSOC. Viz také asociativní kóta a rozložená kóta.
- nedostatečné vazby geometrie
- Objekty s nevyřešenými stupni volnosti v parametrickém výkresu.
- nepřímé osvětlení
- Techniky osvětlení (například globální osvětlení a konečné seskupení), které prohlubují věrnost scény simulováním intenzity vyzařování nebo mnohonásobným odrazem světla mezi objekty v scéně.
- nitkový kříž
- Typ kurzoru složený ze dvou protínajících se čar.
- normála povrchu
- Kladný směr kolmý k povrchu objektu.
- normální
- Normála je vektor definující směr plochy, ortogonální k jejímu povrchu. Směr normály ukazuje přední neboli vnější povrch plochy.
- NURBS
- Nonuniform Rational B-Spline (NURBS) B-spline křivka nebo povrch definovaný sérií různě významných řídicích bodů a jednoho nebo více uzlových vektorů. Viz také B-spline křivka.
- obdélníkové zalomení
- Chcete-li přerušit tabulku do několika částí, které jsou rovnoměrně rozdělené a nastaveny ve výšce zadané uživatelem pomocí úchytů zalomení tabulky.
- obecná a mnohoúhelníková síť
- Starší typy sítí, které byly k dispozici před verzí aplikace AutoCAD 2010. Přestože je možné pokračovat ve vytváření mnohoúhelníkových a obecných sítí (například nastavením proměnné MESHTYPE na hodnotu 0), doporučujeme používat novější, lépe upravitelný typ sítě.
- obecné vlastnosti
- Vlastnosti společné objektům ve výběru. Zahrnují tyto vlastnosti: barva, hladina, typ čáry, měřítko typu čáry, styl vykreslování, tloušťka čáry, průhlednost, hypertextový odkaz a tloušťka.
- ObjectARX (rozšíření RX)
- Programovací prostředí s kompilovaným jazykem, které běží pod operačním systémem Windows a používá se pro vývoj aplikací a rozšíření pro specifický produkt.
- object enabler
- Nástroj, který nabízí přístup k specifickému zobrazení a standardní úpravě uživatelských objektů není-li aplikace ObjectARX, která vytvořila uživatelský objekt, přítomna. K dispozici pouze v produktech založených na aplikaci AutoCAD v operačním systému Windows. Viz také uživatelský objekt a proxy objekt.
- objekt
- Jeden z více grafických prvků, například text, kóty, čáry, kružnice nebo křivky, se kterými se zachází při tvorbě, manipulaci a úpravě jako s jedním objektem. Dříve nazývané entity.
- objekt publikování bloku
- Prostorová vazba, parametr nebo akce, které k definici bloku přidávají inteligenci.
- objekt tělesa
- Objekt, který představuje 3D objem objektu, například válce.
- objemové primitivum
- Základní 3D tvar, jako je kvádr, klín, kužel, válec, koule, anuloid a jehlan.
- objemové stíny
- Fotorealisticky rendrovaná část prostoru se stínem objektu.
- oblast
- 2D uzavřená oblast, která má fyzické vlastnosti, například těžiště nebo střed. Oblasti lze vytvořit z objektů, které tvoří uzavřené smyčky. Obvykle jsou vytvářeny za účelem použití šrafování a stínování nebo pro vysunutí ve 3D. (OBLAST)
- obloha
- Barva pozadí kreslicí plochy při zapnuté perspektivní projekci. Obloha se zobrazí s barvou gradientu mezi horizontem (nejblíž k horizontu) a zenitem (oproti horizontu). Viz také základní rovina.
- oblouk kótovací čáry
- Oblouk, který má obvykle na každém konci šipku, který překlenuje úhel tvořený vynášecími čarami měřeného úhlu. Text kóty poblíž u oblouku jej někdy rozděluje na dva dílčí oblouky. Viz také úhlová kóta.
- oboustranný materiál
- Kladná a záporná normála materiálu bude zvážena během procesu rendrování.
- obrázek Quick View
- Miniatura výkresu, rozvržení nebo modelového prostoru zobrazená pomocí aplikace Quick View.
- odkazová čára povrchu
- Další odkaz (šipka, odkaz a referenční čára) přidaný do symbolů textury povrchu. Odkazová čára povrchu ukazuje na povrchy nebo plochy, nikoli na hrany komponent.
- odrazová barva
- Barva zvýraznění na lesklém materiálu. Označováno také jako barva odlesku.
- od základny
- Myšlená čára, na které budou ležet textové znaky. Mezi jednotlivými znaky mohou být znaky zasahující pod základnu (neboli účaří). Viz také kóta od základny.
- ohnisková vzdálenost
- Definuje vlastnosti zvětšení objektivu kamery. Čím je větší ohnisková vzdálenost, tím užší je zorný úhel.
- ohraničená oblast
- Uzavřená oblast, která se skládá z jednoho objektu, například kružnice nebo uzavřené křivky, nebo několika koplanárních objektů, které se překrývají. Ohraničené oblasti se používají k vytváření objektů, jako jsou šrafy.
- ohraničení buňky
- Čtyři mřížky obklopující buňku tabulky. Výběr přilehlé buňky může být obklopen hranicí buňky.
- okolní světlo
- Světlo, které ozařuje všechny plochy 3D modelu se stejnou intenzitou. Okolní světlo nemá směrový zdroj ani úbytek intenzity se vzdáleností.
- OLE
- Propojování a vkládání objektů Metoda sdílení informací dostupná v operačním systému Windows, při které mohou být data ze zdrojového dokumentu propojena nebo vložena do cílového dokumentu. Výběr dat v cílovém dokumentu otevírá zdrojovou aplikaci, takže data mohou být editována. Viz také vložení a odkaz.
- online
- Obsah a aplikace přístupné z internetu.
- ortogonální
- Orientace dvou objektů, které mají kolmé strany nebo tečny ve svém průsečíku.
- oříznutá křivka
- Vyhlazená, uzavřená křivka, například kružnice. Protože jejích vrchol je tečný k objektu, může při změně tvaru křivky dojít k vytvoření bodů zalomení. Viz také periodická křivka.
- ostrůvek
- Uzavřená plocha s jinou uzavřenou plochou. Ostrůvky lze detekovat v rámci procesu tvorby šraf, křivek a oblastí. (HŠRAFY, HRANICE)
- Osvětlení
- Ve fotometrii světelnost představuje celkový světelný tok na povrchu na oblast jednotky.
- označení aktuálního umístění
- V prvku geopozice měnící se modrý připínáček umístěný v modelovém prostoru, který označuje aktuální umístění zařízení. Soustředná kružnice nakreslená u jeho základny označuje okraj chyby v jeho umístění. Aby bylo možné zobrazit ukazatel aktuální polohy, musí být zapnuté ukazatele polohy.
- paleta
- Prvek uživatelského prostředí specifický pro systém Windows, který může být v kreslicí ploše buď pevně ukotvený, ukotvený nebo plovoucí. Mezi okna, která lze ukotvit, patří příkazový řádek, stavový řádek, paleta Vlastnosti atd.
- palety pro vytváření bloků
- Palety nástrojů používané v editoru bloků k přidání akcí a parametrů do definic dynamických bloků.
- panel akcí
- Prvek uživatelského rozhraní podobný panelu nástrojů, který zobrazuje akce spojené s objektem parametru.
- panel nástrojů
- Součást rozhraní obsahující ikony, které představují příkazy, v produktech založených na aplikaci AutoCAD v operačním systému Windows.
- panel navigace
- Nástroje navigace, které jsou společné ve více produktech společnosti Autodesk v operačním systému Windows. Mezi sjednocené nástroje navigace patří Autodesk® ViewCube®, SteeringWheels®, ShowMotion® a 3Dconnexion®.
- panel pásu karet
- Sada ovládacích prvků s popisky, vztahující se k úloze, seskupená na pásu karet v produktech na počítačích Mac. Panely pásu karet, které patří ke stejnému pracovnímu postupu, jsou seskupeny pod kartou pásu karet.
- panel vazeb
- Slouží k zobrazení geometrických vazeb asociovaných s objekty nebo s body na objektech.
- parametr
- V definici dynamického bloku určuje uživatelské vlastnosti dynamického bloku pomocí poloh, vzdáleností a úhlů geometrie v bloku.
- parametrický návrh
- Umožňuje založit vztahy mezi objekty, řídit velikost a orientaci geometrie pomocí parametrů modelu a uživatelských parametrů.
- parametrický výkres
- Funkce, která objektům přiřazuje vazby a stanovuje vzdálenost, polohu a orientaci objektů vzhledem k ostatním objektům.
- parametr vazby bloku
- Prostorová vazba, ke které jsou asociovány informace o vytváření bloku. Viz také dynamická vazba a vazba s poznámkou.
- pás karet
- Paleta, která zobrazuje tlačítka a ovládací prvky používané pro 2D výkresy a poznámky i 3D modelování, zobrazení a rendrování v produktech v operačním systému Windows. (PÁSKARET) Viz také karta pásu karet, panel pásu karet a výsuvný panel.
- periodická křivka
- Vyhlazená, uzavřená křivka, například kružnice. Protože její řídicí vrcholy nejsou tečné k objektu, pokud dojde ke změně tvaru křivky, zůstane vyhlazená a nebude docházet ke vzniku bodů zalomení. Viz také upnutá křivka.
- periodický povrch
- Vyhlazený, uzavřený povrch, například válec. Protože jeho řídicí vrcholy nejsou tečné k objektu, pokud dojde ke změně tvaru povrchu, zůstane vyhlazený a nebude docházet ke vzniku bodů zalomení. Viz také upnutý povrch.
- perspektivní pohled
- Objekty v 3D prostoru viděné pozorovatelem a umístěné ve výřezu s bodem pohledu ve středu. Objekty se zdají menší, když roste vzdálenost od pozorovatele (v bodě pohledu) ke středu pohledu. Perspektivní pohled sice vypadá realisticky, nezachovává však tvary objektů. Paralelní čáry v pohledu zdánlivě konvergují. Program nabízí perspektivní pohled jak pro položky tabulek příkazu VÝŘEZ, tak pro objekty ve výřezech.
- písmo
- Znaková sada obsahující písmena, číslice, interpunkční znaménka a symboly s obvyklou velikostí a tvarem.
- písmo čáry
- Viz typ čáry.
- plocha
- Trojúhelníková nebo čtyřúhelníková část tělesa nebo plošného objektu.
- ploška
- Trojúhelníková nebo čtyřúhelníková část 3D objektu sítě. Vyhlazením objektu sítě se zvyšuje počet plošek.
- plovoucí panel
- Panel pásu karet, který není připojen ke zbytku pásu karet nebo k oknu souboru v produktech založených na aplikaci AutoCAD v systému Windows.
- plovoucí výřezy
- Viz výřezy rozvržení.
- plynulé stínování
- Vyhladí hrany mezi polygonálními plochami.
- počáteční prostředí
- Proměnné a nastavení pro nové výkresy se definují pomocí souboru výchozí šablony výkresu, například acad.dwt, acadlt.dwt, acadiso.dwt nebo acadltiso.dwt. Viz také šablona výkresu.
- počátek
- Bod, kde se protínají osy souřadnic. Například počátek kartézského souřadnicového systému je v místě, kde se osy X, Y a Z protínají v bodě 0,0,0.
- podložení
- Soubor Autodesk DWF nebo Microstation DGN, který je připojený k souboru výkresu DWG a poskytuje vizuální informace a umístění uchopení objektu. Viz také externí reference (xref).
- Podložení DGN
- Viz podložení.
- Podložení DWF
- Viz podložení.
- podobjekt
- Část složeného objektu.
- pod-sada
- Pojmenovaná kolekce listů v sadě listů, která je často organizována podle podřazenosti nebo stavu toku práce. Viz také kategorie pohledu.
- podzemí
- Rovina XY uživatelského souřadnicového systému se zapnutou perspektivní projekcí a při pohledu zpod podzemní základny. Rovina podzemí zobrazuje s barvou gradientu mezi horizontem země (nejbližší horizontu) a azimutem země (oproti horizontu). Viz také základní rovina a obloha.
- pohled (AutoCAD)
- Grafické znázornění modelu z určitého místa (bodu pohledu) v prostoru. (3DORBIT, OKO, DPOHLED, POHLED) Viz také oko a výřez.
- pohled (AutoCAD LT)
- Grafické znázornění modelu z určitého místa (bodu pohledu) v prostoru. (OKO, POHLED) Viz také oko a výřez.
- pohled řezu
- Promítnutý pohled, který zobrazuje skryté vnitřní detaily, jako kdyby byl pohled výkresu, ze kterého byl promítnut, proříznutý.
- pojmenovaná dráha
- Uložená dráha pohybu objektu, která je spojená s kamerou nebo cílem.
- pojmenované objekty
- Popisuje různé typy negrafických informací (například styly a definice) uložené s výkresem. Mezi pojmenované objekty patří zejména typy čar, hladiny, kótovací styly, textové styly, definice bloku, rozvržení, pohledy a konfigurace výřezů. Pojmenované objekty jsou uloženy v tabulce definic (symbolů).
- pojmenované objekty, závislé
- Viz závislé pojmenované objekty (v externích referencích).
- pojmenovaný pohled
- Uložený pohled, které lze později obnovit. (POHLED)
- pojmenovaný rozsah
- Nástroj aplikace Microsoft Excel, který nabízí způsob přiřazení smysluplného názvu jedné buňce nebo rozsahu buněk.
- polární krok
- Nástroj pro přesné kreslení používaný k uchopení přírůstkových vzdáleností podél dočasné cesty polárního trasování. Viz také polární trasování.
- polární pole
- Objekty kopírované v určeném počtu kolem určeného středového bodu. (POLE)
- polární trasování
- Nástroj pro přesné kreslení, který zobrazuje dočasné cesty definované uživatelem zadanými polárními úhly. Viz také polární krok .
- pole
- 1. Více kopií vybraných objektů v obdélníkovém nebo kruhovém (radiálním) vzoru. (POLE) 2. Soubor datových položek (z nichž každá je označena indexem neboli klíčem) seřazených tak, aby počítač mohl soubor prozkoumat a pomocí klíče načíst data.
- Pole
- Specializovaný textový objekt zobrazující data, která se mohou během životního cyklu výkresu měnit. Při aktualizaci tohoto pole se zobrazí poslední jeho hodnota. (TPOLE)
- polytěleso
- Vytažené těleso, které je nakresleno stejným způsobem jako křivka nebo které vychází z existující čáry. Ve výchozím nastavení má polytěleso vždy čtvercový profil. Je možné data výšku a tloušťku profilu. (POLYTĚLESO)
- poměr šířky a výšky
- Poměr šířky k výšce běžně spojovaný s grafickým displejem a s obrázky.
- popisek detailu
- V prvku dokumentace modelu prvek označuje upravitelný text, který identifikuje detailní pohled, často uvádí měřítko.
- povrch
- Povrch je 3D objekt s nekonečně tenkou skořepinou. Existují tři typy povrchů – analytické, prosté a povrchy NURBS.
- povrch kolečka
- Oblast nástroje SteeringWheel používaná k uspořádání úseků a dalších tlačítek.
- povrch NURBS
- Hladce spojená sada čtyřstranných polí definovaných křivkami NURBS. Křivky NURBS jsou umístěny podél a napříč povrchu ve směrech U a V a protínají se v řídicích vrcholech. Viz také procedurální povrch a prostý povrch.
- poznámky
- Text, kóty, tolerance, symboly, poznámky a další typy vysvětlujících symbolů nebo objektů.
- požadavek na zadání uživatele
- Položka přiřazená uzlu akce, která pozastaví přehrávání makra akce, aby mohl uživatel provést zadání před obnovením přehrávání.
- pp
- Posunout výkresový pohled bez změny zvětšení. (PP) Viz také zoom.
- pracovní množina
- Skupina objektů vybraných pro úpravu reference na místě.
- pracovní postup
- Specializovaná komponenta pro usnadnění opakovatelných úloh modelování z jednoho produktu společnosti Autodesk do jiného v rámci sady Autodesk Suite. Když je aplikace AutoCAD zakoupena v rámci sady, jsou k dispozici přednastavené pracovní postupy a Správce pracovních postupů pro konfiguraci a odesílání výkresů z aplikace AutoCAD do aplikací Autodesk Showcase a Autodesk 3ds Max.
- pracovní rovina
- Jiný název pro rovinu XY uživatelského souřadnicového systému. Viz také výška a uživatelský souřadnicový systém (USS).
- pracovní složka
- Jednotka a cesta k pracovní složce operačního systému neboaktuální adresář pro proces, který může být zajímavý pro vývojáře. (systémová proměnná WORKINGFOLDER).
- pracovní výkres
- Výkres používaný pro účely výroby nebo stavby.
- pracprost
- Sada nabídek, panelů nástrojů a ukotvitelných oken (například paleta Vlastnosti, okno DesignCenter a palety nástrojů), které jsou seskupeny a seřazeny tak, abyste mohli pracovat v uživatelsky nastaveném prostředí v produktech v operačním systému Windows.
- prázdná sada výběru
- Sada výběru, která neobsahuje žádné objekty.
- procedurální materiály
- Materiály, které generují 3D vzor ve dvou nebo více barvách a používají jej na objektu. Patří sem mramor a dřevo. Označováno také jako materiály šablony.
- procedurální povrch
- 3D objekt povrchu, který má historii a analytické informace, ale nemá řídicí vrcholy. Procedurální povrchy jsou jediným typem povrchů, které mohou být asociativní. Viz také prostý povrch a povrch NURBS.
- prodloužení čáry
- Část vedoucího objektu sloužící jako ukazatel volaného objektu. Prodloužení čáry může být rovná čára nebo křivka spline.
- profilová křivka
- Objekt, který je tažený, vytažený nebo otočený, a určuje tvar výsledného 3D tělesa nebo povrchu. (TAŽENÍ, VYTÁHNI, OROTUJ)
- proměnná prostředí
- Nastavení uložené v operačním systému, který řídí funkci programu.
- promítnutý pohled
- Pohled výkresu promítnutý z jiného pohledu výkresu.
- promítnutý pohled
- Pohled výkresu promítnutý z existujícího pohledu výkresu. Tento pojem je asociován s funkcí dokumentace modelu.
- promítnutý pomocný pohled nebo pomocný pohled
- V prvku dokumentace modelu zobrazí pomocné promítnuté pohledy skutečný tvar a vztah mezi prvky, které nejsou umístěny na rovinách rovnoběžných s některou z hlavních rovin projekce.
- prostorový index
- Seznam uspořádaných objektů podle jejich polohy v prostoru. Prostorový index se používá k načítání určitých částí výkresu při částečném otevření výkresu. Uložením prostorového indexu spolu s výkresem se zvýší výkon systému při práci s externími referencemi. Systémová proměnná INDEXCTL určuje, zda budou spolu s výkresem uloženy prostorové indexy i indexy hladin.
- prostředí výkresu před přehráním makra
- Stav výkresu před přehráváním makra akce.
- prostý povrch
- 3D objekt povrchu bez řídicích vrcholů, historie a analytických informací. Prosté povrchy nemohou být asociativní a jsou vytvářeny, když jsou odděleny asociativní analytické povrchy, nebo pomocí příkazu HREP. Viz také procedurální povrch a povrch NURBS.
- protahovací rámeček
- V definici dynamického bloku, která obsahuje protažení nebo polární protažení, určuje jak jsou objekty uvnitř nebo protnuté rámečkem upravovány v referenci bloku.
- proxy objekt
- Náhrada za uživatelský objekt v případě, že aplikace ObjectARX, která uživatelský objekt vytvořila, není dostupná. Viz také uživatelský objekt a Object Enabler.
- průhlednost
- Hodnota, která definuje množství světla procházejícího objektem.
- průřezy
- Obecně křivky nebo čáry, které určují profil (tvar) šablonovaného tělesa nebo plochy. Průřezy lze otevřít nebo zavřít. Šablonované těleso nebo plocha jsou nakresleny v prostoru mezi průřezy. (ŠABLONOVÁNÍ)
- průsvitnost
- Jak světlo prostupuje skrz objekt.
- předefinování uchopení objektu
- Vypnutí nebo změna aktuálního uchopení objektu pro zadání jednoho bodu. Viz také režim uchopení objektu a aktivní uchopení objektu.
- přední plochy
- Ven obrácené strany 3D ploch.
- předvýběr
- Výběr objektů před zadáním příkazu nebo spuštěním akce makra.
- předvýběrová sada
- Sada výběru objektů, které jsou vybrány před spuštěním makra akce nebo příkazu. Viz také sada předvýběru.
- přehrávání
- Proces spuštění akcí uložených v předchozím nahraném makru akce.
- překrývací objekt
- Polygonální plocha, která maskuje objekty pod ní aktuální barvou pozadí. Tato oblast je ohraničena překrývacím rámečkem, který můžete zapnout při úpravách a vypnout při tisku nebo vykreslování.
- převinout
- Obnoví předchozí pohled nebo cestu pohybu vytvořenou pomocí nástrojů Autodesk ®ViewCube®, SteeringWheels nebo jinými nástroji navigace.
- příkazový řádek
- Textová oblast určená pro vstup z klávesnice, výzvy a zprávy.
- přímé zadání vzdálenosti
- Metoda pro určení druhého bodu. Nejdříve se kurzor přesune tak, aby určoval směr, a potom se zadá vzdálenost.
- přímka odrazu
- V referenci dynamického bloku je to osa, kolem které se provádí překlopení, když je asociovaný parametr upraven pomocí uzlu nebo palety vlastností.
- připínáček
- Tlačítko ve tvaru připínáčku používané na pásu karet a v nabídce aplikace produktů v operačním systému Windows. Na pásu karet slouží připínáček k uchování panelů v rozbaleném stavu. V nabídce aplikace slouží připínáčky k uchování položky v seznamu naposledy zobrazených položek.
- připomínka
- Komentář nebo zvýrazněná oprava geometrie vložená do souboru DWF pomocí programu Autodesk Design Review.
- půdorys
- Orientace pohledu z bodu v kladné části osy Z směrem k počátku (0,0,0). (PŮDORYS)
- půltóny
- Zkombinování barevných teček tak, aby bylo dosaženo dojmu, že je zobrazeno více barev, než kolik je ve skutečnosti dostupných.
- PWT
- Formát šablonového souboru, který se používá k publikování výkresů na webu.
- rámeček tolerance
- Tolerance, která se použije na specifické prvky nebo vzory prvků. Rámeček tolerance vždy obsahuje minimálně symbol geometrické vlastnosti indikující typ řízení a hodnotu tolerance indikující přijatelné odchylky.
- rastr
- Oblast pokrytá pravidelně rozprostřenými tečkami nebo čárami napomáhajícími kreslení. Mezery mřížky lze nastavit. Rastr se nikdy nevykresluje. (RASTR) Viz také meze rastru.
- rastr kroku
- Neviditelný rastr, který přitahuje kurzor do určených vzdáleností kroku, které se mohou lišit ve směru X a Y. Rastr kroku nemusí odpovídat viditelnému rastru, který je řízen samostatně pomocí příkazu RASTR. (KROK)
- rastrový obrázek
- Digitální znázornění obrázku, které má jednotlivé bity přiřazeny pixelům. Rozdílná hodnota v barevné grafice vyjadřuje červenou, zelenou a modrou složku každého pixelu.
- reference bloku
- Složený objekt, který je vkládán do výkresu a zobrazuje data uložená v definici bloku. Označuje se také jako instance. (VLOŽ) Viz také blok a definice bloku.
- referenční bod
- 1. V kontextu editačních uzlů je to uzel, který při výběru pro určení ohniska následných editovacích operací mění svoji barvu na jednolitou. 2. Bod pro relativní vzdálenost a úhel při kopírování, posun a otáčení objektů. 3. Referenční bod vložení aktuálního výkresu. (REFBOD) 4. Referenční bod vložení pro definici bloku. (BLOK)
- regenerovat
- Aktualizuje objekty v kreslicí ploše pomocí přepočítání souřadnic na obrazovce z databáze. (ROZLOŽ)
- relativní hodnoty
- Souřadnice zadané relativně k předchozím souřadnicím.
- režim
- Softwarové nastavení nebo operační stav.
- režim barvy plochy
- Nastavení ve vizuálním stylu, které určuje zobrazení barvy na ploše.
- režim Orto
- Nastavení, které omezuje vstup ukazovacího zařízení na horizontální nebo vertikální směr relativně k aktuálnímu úhlu uchopení a uživatelskému souřadnicovému systému. Viz také úhel kroku a uživatelský souřadnicový systém (USS).
- režim uchopení objektů
- Metoda určení běžně potřebných umístění bodů na objektu při vytváření nebo úpravách objektů. Pomocí uchopení objektu můžete určit přesné umístění středu vybrané kružnice nebo průsečík dvou křivek. Viz také aktivní uchopení objektu a přepsání uchopení objektu.
- režim viditelnosti
- Zobrazí nebo nezobrazí geometrii (ve ztlumeném stavu), která je pro stav viditelnosti neviditelná. (BVMODE)
- režimy uzlů
- Možnosti úprav, ke kterým lze získat přístup z vybraných uzlů na vybraných objektech: protažení, přesunutí, otáčení, změna měřítka a zrcadlení.
- RGB
- (Red, Green, Blue) Systém definování barev zadáním procent červené, zelené a modré složky.
- rolování
- Chování, při kterém kurzor roluje přes okno a zobrazuje se na opačné straně, aby bylo možné pokračovat v přetahování místo zastavení na okraji kreslicí plochy.
- rovinná plocha
- Plochá plocha, kterou lze umístit kdekoliv v 3D prostoru.
- rovinné promítání
- Mapování objektů nebo obrázků do roviny.
- rovinný povrch
- Plochý povrch, který lze umístit kdekoliv v 3D prostoru. (ROVINPOVRCH)
- roviny oříznutí
- Hranice, které definují nebo ořezávají oblast pohledu.
- rozbalený panel
- Oblast na pásu karet spojená s panelem pásu karet v produktech založených na aplikaci AutoCAD v systému Windows. Rozbalený panel obsahuje další nástroje a ovládací prvky. Viz také panel pásu karet a pás karet.
- rozdělená plocha
- Plocha sítě, která byla rozdělena podle vybraného vektoru.
- rozdělení
- Rozdělení nebo mozaikování objektu sítě Při vyhlazení objektu sítě se počet rozdělení zvýší.
- rozlišení kroku
- Rozteč mezi body rastru.
- rozložená kóta
- Sada objektů, které mají vzhled kóty, ale nejsou spojeny s kótovaným objektem ani spolu navzájem. Ovládá se systémovou proměnnou DIMASSOC. (ROZLOŽ) Viz také asociativní kóta, neasociativní kóta a rozložení.
- Rozložit
- Rozdělení složeného objektu (například bloku, kóty, tělesa nebo křivky) na jednodušší objekty. V případě bloku se nemění definice bloku. Reference bloku je nahrazena jednotlivými součástmi bloku. (ROZLOŽ) Viz také blok, definice bloku a reference bloku.
- rozměrová vazba
- Parametrická kóta, které řídí velikost, úhel nebo polohu geometrie ve vztahu k výkresu nebo k jiným objektům. Když se hodnota rozměrové vazby změní, objekt s vazbou změní svou velikost.
- rozmražení
- Nastavení, které zobrazí dříve zmrazené hladiny. (HLADINA) Viz také zmrazit.
- rozsah výkresu
- Nejmenší obdélníková oblast, která obsahuje všechny objekty ve výkresu. (ZOOM)
- rozšířená historie příkazů
- Rozšířený seznam příkazů a výzev, které se zobrazuje nahoru nebo dolů z příkazového řádku. Pokud okno příkazového řádku není ukotvené, můžete zobrazit tuto historii stisknutím klávesy F2 nebo kliknutím na šipku na pravém konci okna příkazového řádku. Rozšířená historie příkazů obsahuje stejné informace jako textové obrazovky, který lze zobrazit zadáním příkazu TEXTOBR nebo stisknutím klávesy F2, když je okno ukotvené. Viz také rozšířená historie výzev.
- rozšířené popisky nástrojů
- V produktech založených na aplikaci AutoCAD v systému Windows se zobrazí další informace v popisku při umístění kurzoru na nástroj po určitou dobu.
- rozšíření
- Viz hranice výkresu.
- rozvržení
- 2D prostředí, ve kterém můžete vytvářet výřezy rozvržení a umístit rohové razítko pro vykreslování. Pro jeden výkres je možné vytvořit více rozvržení.
- Rychlý pohled
- Nástroj sloužící k zobrazení náhledu a přepínání mezi otevřenými výkresy a rozvrženími ve výkresu.
- řádky (tabulky)
- Výběr horizontálně přilehlé buňky tabulky pokrývající šířku tabulky. Jeden řádek je jedna buňka na výšku.
- řetězová kóta
- Typ lineární kóty, která používá konec vynášecí čáry vybrané kóty jako počátek další vynášecí čáry. Jedna dlouhá kóta je tak rozdělena na kratší části, které dohromady dávají celkovou kótu. instance bloku (KÓTYŘET)
- řídicí kóta
- Parametrická kóta, která určuje velikost geometrie a mění velikost objektů při změně hodnoty.
- řídicí rámeček
- Série umístění bodů používaných jako mechanismus pro řízení tvaru B-spline. Tyto body jsou spojeny množinou úsečkových segmentů z důvodu vizuální přehlednosti a rozlišení řídícího rámečku od bodů vyhlazení. Příkazy ZOBRAZŘV a SKRYJŘV je třeba zapnout, aby bylo možné zobrazit a skrýt kontrolní rámce.
- řídicí vlastnost
- Vlastnost vyhledávání je považována za invertovatelnou, pokud ruční změna hodnoty vyhledávání pro referenci bloku vyvolá změny dalších hodnot vlastností.
- řídicí vrcholy (CV)
- Základní způsob změny tvaru povrchu nebo křivky NURBS. Tyto body se chovají jako uzly, jejichž přetažením lze změnit tvar objektu.
- sada listů
- Organizovaná a pojmenovaná kolekce listů z několika výkresových souborů. (SADALISTŮ) Viz také list.
- sada předvýběru
- Sada výběru objektů definovaná před spuštěním makra akce.
- sada připomínek
- Sada připomínek je skupina připomínek obsažená v jednom souboru DWF.
- seznam karet
- Rozevírací seznam, který se zobrazí jen tehdy, když karty souboru přesahují dostupné místo v okně výkresu. Pokud se to stane, zobrazí se tlačítko seznamu karet.
- ShapeManager
- Technologie společnosti Autodesk umožňující modelování 3D těles do aplikace AutoCAD a dalších produktů.
- ShowMotion
- Prvek uživatelského rozhraní, který umožňuje otevření pojmenovaných pohledů (záběrů) uložených v aktuálním výkresu. Pojmenované pohledy (záběry) jsou uspořádány podle sekvencí a mohou obsahovat pohyby.
- síť
- Mozaikový neboli rozdělený typ objektu, který je definován plochami, hranami a vrcholy. Síť lze vyhladit, aby bylo možné dosáhnout kulatějšího vzhledu a vyostření pro vytvoření hřebenů.
- skládané výřezy
- Viz výřezy modelu.
- Sledování paprsků
- Rendrovací modul může vytvořit odrazy a lomy. Sledování paprsků sleduje dráhu vzorkovaných paprsků od světelného zdroje. Odrazy a lomy vytvářené tímto způsobem jsou fyzicky přesné.
- sloučit
- V tabulkách se jedná o výběr sousedících buněk, které byly sloučeny do jedné buňky.
- sloupec (tabulky)
- Vertikálně přilehlá buňka tabulky pokrývající výšku tabulky. Jeden sloupec má na šířku jednu buňku.
- složené těleso
- Těleso vytvořené ze dvou nebo více samostatných těles. (SJEDNOCENÍ, ROZDÍL, PRŮNIK)
- Složka Autodesk A360
- Složka na místním počítači, ve které jsou uloženy soubory a složky určené k synchronizaci se službou Autodesk A360. Tuto složku otevřete kliknutím na její ikonu na ploše nebo v oznamovací oblasti systému Windows.
- složka výkresů
- Jednotka a cesta ke složce aktuálního výkresu. (systémová proměnná DWGPREFIX)
- směr nahoru
- Vektor určující, který směr je nahoru. Ve výchozím nastavení je to směr kladné osy Z (0,0,+1). Směr nahoru a severní směr jsou vždy omezeny, takže jsou vždy k sobě kolmé.
- snímek
- Samostatný statický obrázek v animované sekvenci. Viz také dráha pohybu.
- soubor CTB
- Soubor barevně závislé tabulky stylu vykreslování. Obsahuje styly vykreslování a jejich charakteristiky definované podle přiřazení barev.
- soubor částečných uživatelských úprav
- Libovolný soubor CUI, který není definován jako hlavní soubor CUI. Ve Windows lze v průběhu relace kreslení načítat a uvolňovat částečné soubory CUI podle potřeby.
- soubor extrahování atributu
- Textový soubor, do kterého jsou extrahovány atributy, je zapsán. Obsah a formát tohoto souboru je určen vzorovým souborem extrahování atributu. Viz také soubor šablony extrahování atributů.
- soubor makra akce
- Soubor, který ukládá všechny akce obsažené v makru akce. Soubory makra akce mají příponu souboru .actm.
- soubor PC2
- Soubor kompletní konfigurace plotru. Soubory PC2 obsahují všechna nastavení plotru a nastavení specifická pro zařízení, která byla uložena ve starších verzích produktů založených na aplikaci AutoCAD v operačním systému Windows. Viz také soubor PCP a soubor PC3.
- soubor PC3
- Soubor částečné konfigurace plotru. Soubory PC3 obsahují informace o nastavení plotru, například ovladač zařízení a model, výstupní port, k němuž je zařízení připojeno, a různá nastavení specifických zařízení. Neobsahují žádnou uživatelskou kalibraci plotru ani uživatelské informace o rozměrech papíru. Viz také soubor PMP, soubor STB a soubor CTB.
- soubor PCP
- Soubor částečné konfigurace plotru pro produkty založené na aplikaci AutoCAD v operačním systému Windows. Soubory PCP obsahují základní specifikace vykreslování a parametry pera, které byly uloženy ve starších verzích. Mezi nastavení plotru uložená v souboru PCP patří přiřazení pera, jednotky vykreslování, rozměry papíru, otočení vykreslování, počátek vykreslování, měřítko a úroveň optimalizace pera. Viz také soubor PC2 a soubor PC3.
- soubor PMP
- PMP (Plot Model Parameter) Soubor obsahující informace o vlastní kalibraci plotru a vlastním rozměru papíru spojené s konfiguračním souborem plotru.
- soubor skriptu
- Množina příkazů provedených postupně pomocí jednoho příkazu DEMO. Skriptové soubory se vytváří mimo program pomocí textového editoru, uložené v textovém formátu a umístěné v externím souboru s příponou .scr.
- soubor STB
- Tabulka stylu vykreslování Obsahuje styly vykreslování a jejich charakteristiku.
- soubor šablony výkresu (DWT)
- Výkresový soubor s předem vytvořeným nastavením pro nové výkresy, například acad.dwt, acadlt.dwt, acadiso.dwt nebo acadltiso.dwt. Libovolný výkresový soubor lze uložit jako soubor DWT. Viz také počáteční prostředí.
- soubor uživatelských úprav
- Soubor založený na XML, například acad.cuix nebo acadlt.cuix, který obsahuje data přizpůsobení. Soubor uživatelských úprav můžete změnit pomocí editoru Upravit uživatelské rozhraní (Windows) nebo dialogu Přizpůsobit (Mac). Soubory CUIx nahrazují soubory MNU, MNS a MNC, které se používaly k definování nabídek ve starších verzích. Soubory CUIx a CUI nejsou přenositelné mezi systémy Mac a Windows.
- soubor uživatelských úprav společnosti
- Soubor CUIx, který je většinou spravován CAD správcem. Většinou jej používá množství uživatelů a je uložen ve sdíleném síťovém umístění. Uživatelům je tento soubor určen pouze ke čtení, aby nedošlo k přepsání dat v souboru. Správce CAD vytvoří soubor CUIxI společnosti úpravou hlavního souboru CUIx a poté jej uloží do umístění podpůrných souborů definovaného v dialogu Možnosti na kartě Soubory.
- souřadnicové filtry
- Funkce, které extrahují jednotlivé hodnoty souřadnic X, Y a Z různých bodů a vytváří z nich nový složený bod. Označováno také jako bodové filtryX,Y,Z.
- Souřadnicový systém LL84
- Běžný souřadnicový systém (zeměpisní šířka – délka), kde je zeměpisná šířka i délka měřena od -90 do 90 stupňů. Zeměpisná šířka začíná na 0 stupních na nultém poledníku v Greenwich (Anglie) a měří se od -180 do 180 stupňů. Zeměpisná délka začíná na 0 stupních na rovníku a měří se od -90 do 90 stupňů.
- Souřadnicový systém návrhu
- V prvku geopozice specifický souřadnicový systém AutoCAD, který poskytuje flexibilitu při výběru jiné měrné jednotky, jiného bodu vložení a jiné orientace, než jsou ty, které určuje souřadnicový systém.
- souřadnicový systém nebo souřadnicový referenční systém
- V prvku geopozice prostorový referenční systém, který se skládá z projekce mapy a vztažného bodu. Souřadnicové systémy mají různé typy, například geografický, promítnutý, atd. Souřadnicový systém vždy určuje měrné jednotky.
- spektrum
- V prvku reálného snímku je spektrum možnost pro mapování barev k intenzitě mračna bodů, což má napomoci při rozlišení detailů intenzity ve složitých mračnech bodů. Viz také intenzita.
- spojitost
- Vyjadřuje míru plynulosti vzájemného přechodu dvou křivek nebo povrchů v místě jejich spojení. Spojitost je definována jako G0 (umístění), G1 (tečnost) a G2 (zakřivení).
- G0 (Umístění) – Křivky nebo povrchy jsou spojeny ve stejném místě (pouze umístění); dotýkají se. Tečnost a zakřivení se však neshodují.
- G1 (Tečnost) – Shoduje se umístění i tečnost mezi povrchy. Znamená to spojitost G1 (umístění a tečnost) mezi povrchy.
- G2 (Zakřivení) – Shoduje se umístění, tečnost i zakřivení mezi povrchy. Znamená to spojitost G2 (umístění, tečnost a zakřivení) mezi povrchy.
- s poznámkami
- Vlastnost objektu, která je přiřazena k objektům, které se používají pro popisování výkresů. Tato vlastnost automatizuje proces přizpůsobení měřítka poznámek ve výřezech rozvržení a v modelovém prostoru. Objekty poznámek jsou definovány s výškou papíru.
- Správce pracovních postupů
- Správce pracovních postupů je uživatelské rozhraní, které umožňuje přístup, správu a úpravy pracovních postupů mezi různými produkty sady Autodesk. Slouží k odeslání návrhu z aplikace AutoCAD nebo jiného produktu do aplikace 3ds Max Design nebo Showcase k podrobnému rendrování nebo animaci.
- stav viditelnosti
- V dynamickém bloku, uživatelská vlastnost, která umožňuje v referenci bloku zobrazit jen určenou geometrii. (STAVVIDBLOKU)
- stav výkresu
- Kolekce známých nastavení, která určují vlastnosti chování prostředí výkresu nebo výkresu v určenou dobu, například při nahrávání nebo před přehráváním makra akce.
- stíny se sledováním paprsků
- Způsob vytváření stínů rendrovacím modulem. Sledování paprsků sleduje dráhu vzorkovaných paprsků od světelného zdroje. Stíny vznikají tam, kde paprskům stojí v cestě objekty. Stíny vytvořené sledováním paprsků mají ostré hrany.
- stopová kandela
- Americká jednotka osvětlení (symbol: fc). Lm/stopa^2.
- strom akcí
- Ovládací prvek používaný k zobrazení nahraných akcí v makru akce.
- stupeň
- Matematická vlastnost křivky nebo povrchu, která označuje typ použité polynomické rovnice. Například rovnice stupně 1 jsou lineární, stupně 2 jsou kvadratické a stupně 3 jsou kubické.
- Stupně desítkově
- Zápis pro určení zeměpisné šířky a délky. Například 35.1234°, 100.5678°. Zeměpisná šířka je vždy uvedena před zeměpisnou délkou.
- styl buňky
- Styl obsahující specifické formátování buněk tabulky.
- styl plochy
- Nastavení ve vizuálním stylu, které určuje stínování plochy.
- styl tabulky
- Styl obsahující konkrétní formát a strukturu tabulky. Styl tabulky může obsahovat nejméně 3 styly buňky.
- styl textu
- Pojmenovaný, uložený soubor nastavení, který určuje vzhled textových znaků— například protažené, stlačené, šikmé, zrcadlené nebo nastavené do vertikálního sloupce.
- styl vykreslování
- Vlastnost objektu určující přenastavení barvy, mísení, odstínů šedé barvy, přiřazení per, řádkování, typů čar, tloušťky čar, stylů zakončení, stylů spojení a stylů vyplnění. Styly vykreslování jsou použity při vykreslování.
- světelný tok
- Přijímaný výkon na jednotku pevného úhlu. Celkový světelný tok pro lampu je vnímaná energie vyzařovaná do všech směrů.
- svítidlo
- Seskupení lampy nebo lamp a jejich armatur. Armatura může být jednoduchá nádoba nebo složitá armatura s omezenými spoji.
- svítivost
- Míra světla odraženého od povrchu. Vyjadřuje, jak světlý nebo tmavý povrch vnímáme.
- symbol
- Znázornění položky často používané ve výkresech. Symboly jsou do výkresů vkládány jako bloky.
- symbol světla
- Grafické znázornění bodového světla nebo reflektoru.
- systémová proměnná
- Určuje funkční nastavení produktu podobně jako příkaz, včetně režimů, velikostí nebo mezí. Systémové proměnné pouze ke čtení, například DWGNAME, nelze přímo změnit.
- šablonované těleso nebo povrch
- Těleso nebo plocha nakreslené přes množinu dvou nebo více průsečíkových křivek. Průřezy definují profil (tvar) výsledného tělesa nebo povrchu. Průřezy lze otevřít nebo zavřít. (ŠABLONOVÁNÍ)
- šablonový soubor extrahování atributů
- Textový soubor, který určuje, jaká data atributů jsou extrahována a jak jsou data formátována při zápisu do souboru extrahování atributů. Viz také soubor extrahování atributů.
- šikmá kóta
- Kóta, která měří vzdálenost mezi dvěma body v jakémkoliv úhlu. Kótovací čára je rovnoběžná s čarou spojující definiční body kóty. (KÓTYSROVNEJ)
- šipka
- Symbol na konci kótovací čáry ukazující, kde kóta začíná nebo končí.
- šipky pro otáčení
- Zahnuté šipky umístěné nad nástrojem ViewCube, které umožňují otáčení aktuálního pohledu o 90 stupňů po směru nebo proti směru pohybu hodinových ručiček.
- šroubovice
- Otevřená 2D nebo 3D spirála. (ŠROUBOVICE)
- štítek atributu
- Identifikační název daný atributu, který se používá při extrahování dat atributů z výkresu. Viz také definice atributu, výzva atributu a hodnota atributu.
- štítek pro vyhledávání
- Uživatelem definované klíčové slovo používané k vyhledávání příkazů v prohlížeči nabídek v produktech v operačním systému Windows.
- tabulka
- Pravoúhlé pole buněk obsahující poznámku, primárně text, ale i bloky. V odvětví architektury a stavebnictví jsou tabulky často nazývány „rozpisy“ a obsahují informace o materiálech, které jsou nezbytné pro konstrukci navrhovaných staveb. Ve výrobním průmyslu se tabulky často nazývají „rozpisky“ (rozpisky materiálu). (TABULKA)
- tabulka definic bloku
- Negrafická data v souboru výkresu, ve kterých jsou uloženy definice bloků. Někdy se nazývá tabulka symbolů bloků nebo tabulka bloků. Viz také pojmenovaný objekt.
- tabulka seznamu listů
- Tabulka se seznamem všech listů v sadě listů. Tabulku seznamu listů lze generovat automaticky pomocí Správce sady listů.
- tabulka symbolů
- Viz definiční tabulka a tabulka definic bloků.
- tabulka vlastností bloku
- Tabulka, která uživatelům umožňuje definovat různé hodnoty pro sadu vlastností definice bloku. Nahrazuje vlastnosti hledání v budoucnu.
- tabulky stylu vykreslování
- Množina stylů vykreslování. Styly vykreslování jsou definovány v tabulkách stylu vykreslování a používají se na objekty pouze pokud je daná tabulka stylu vykreslování přiřazena k rozvržení či výřezu.
- tažené těleso nebo povrch
- Těleso nebo povrch vytvořené ve tvaru určeného profilu (tažený objekt), tažený podél určené trajektorie. (TAŽENÍ)
- text kóty
- Hodnota rozměru kótovaného objektu.
- texturní mapa
- Promítání obrázku (například vzor látky) na objekt (například židle).
- TILEMODE
- Systémová proměnná, která řídí, zda mají být výřezy vytvářeny jako pohyblivé objekty s možnou změnou velikosti, nazývané výřezy rozvržení, nebo jako nepřekrývající se prvky zobrazení uspořádané vedle sebe, nazývané výřezy modelu. Viz také výřez.
- tloušťka čáry
- Hodnota šířky, kterou je možné přiřadit všem grafickým objektům s výjimkou písem TrueType
®
a rastrových obrázků.
- tolerance vyhlazení
- Nastavení maximální vzdálenosti, v níž může B-spline procházet od každého z bodů, které ji definují.
- totožný uzel
- Uzel sdílený více objekty.
- transformační čára
- Čára, která se v kreslicí oblasti dynamicky natahuje s pohybem kurzoru. Obvykle je jeden koncový bod transformační čáry připojen k bodu ve výkresu a druhý k pohybujícímu se kurzoru.
- transparentní příkaz
- Příkaz, který je spuštěn, zatímco jiný ještě stále probíhá. Před transparentní příkaz se umísťuje apostrof.
- trasování
- Způsob jak určit bod relativně vzhledem k jiným bodům ve výkresu.
- trojnožka
- Ikona se souřadnicemi X, Y a Z, která je používána k zobrazení bodu pohledu (směru pohledu) výkresu, aniž by byl zobrazen výkres. (OKO)
- typ čáry
- Způsob, jakým je zobrazena čára nebo křivka. Plná čára má například jiný typ čáry než tečkovaná čára. Označováno také jako písmo čáry. (TYPČ)
- Účet Autodesk
- Předplatitelé mohou získat nejnovější verze softwaru společnosti Autodesk, postupná vylepšení produktu a další služby.
- úhel kroku
- Úhel otočení rastru kroku.
- úhlové jednotky
- Jednotky měření úhlu. Úhlové jednotky mohou být měřeny v desetinných stupních, stupních/minutách/vteřinách, gradech a radiánech.
- úhlové kóty
- Kóta, která měří úhly nebo obloukové segmenty a skládá se z textu, vynášecí a odkazové čáry. (KÓTYÚHEL)
- ukazatel
- Kurzor na obrazovce, které lze posunovat a používat k zadávání textových či grafických informací. Viz také nitkové kříže.
- ukazatel polohy
- Poznámka umístěná v modelovém prostoru jako označení a popisek geografické polohy.
- ukotvitelné okno
- Prvek uživatelského rozhraní v produktech založených na aplikaci AutoCAD v systému Windows, který může být pevně ukotvený, ukotvený nebo plovoucí v kreslicí ploše. Mezi okna, která lze ukotvit, patří příkazové okno, palety nástrojů, paleta Vlastnosti, atd.
- uložení zpět
- Aktualizace objektů v původní referenci (externí reference nebo reference bloku) změnami provedenými na objektech v pracovní množině během úpravy referencí na místě.
- upnutý povrch
- Vyhlazený, uzavřený povrch, například válec. Protože je jeho vrchol tečný k objektu, může při změně tvaru povrchu dojít k vytvoření bodů zalomení. Viz také periodický povrch.
- úroveň odrazivosti
- Slouží ke zvyšování a snižování energie odražené materiálem.
- úroveň propustnosti
- Zvyšuje nebo snižuje množství energie, kterou průhledný materiál přenáší na scénu.
- Úroveň rozpíjení barvy
- Zvyšuje nebo snižuje nasycení odrážené barvy z materiálu.
- úroveň vyhlazení
- Vlastnost přiřazená k objektu sítě, která řídí, nakolik budou hran objektů vyhlazeny. Vyšší úrovně znamenají více ploch a větší vyhlazení.
- úsek kolečka
- Část na povrchu nástroje SteeringWheel určená pro určité nástroje navigace nebo orientace.
- USS
- Viz uživatelský souřadnicový systém (USS).
- útlum
- Snížení světelné intenzity v závislosti na vzdálenosti.
- uvolnit vazby
- Možnost dočasného ignorování vazeb při úpravách geometrie. Po úpravě geometrie se vazby buď odeberou nebo zachovají, podle toho, zda je vazba pro upravovanou geometrii stále platná.
- UVW
- Souřadnicový prostor pro materiál. Většina map materiálů jsou 2D roviny přiřazené k 3D povrchu. Souřadnice U, V a W jsou rovnoběžné s relativním směrem souřadnic X, Y a Z. Pokud se díváte na obrázek 2D mapy, je U ekvivalentem X a vyjadřuje vodorovný směr mapy. V je ekvivalentem Y a vyjadřuje svislý směr mapy. W je ekvivalentem Z a vyjadřuje směr kolmý k rovině UV mapy.
- uzel
- Typ uchopení objektu, které lokalizuje bodové objekty, definiční body kót a počáteční body textu.
- uzel:parametrizace
- Nastavení, které má vliv na tvar křivky spline s body vyhlazení, což je jedna z několika metod výpočtů, které určují, jak se navzájem spojí komponenty křivek mezi po sobě jdoucími body vyhlazení v rámci křivky spline. (Systémová proměnná SPLKNOTS)
- uzel hodnoty
- Specifický typ uzlu akce, který se používá ke zpracování požadavků na zadání uživatele a uchování zaznamenané hodnoty zahrnuté během přehrávání makra akce.
- uzel výběru
- Specifický typ uzlu stromu akcí, který se používá ke zpracování vybraných aktivit.
- uzly
- Malé čtverce a trojúhelníky, které se objeví na objektech, když je vyberete. Po výběru uzlu můžete upravit objekt kliknutím nebo kliknutím pravým tlačítkem na uzel místo zadávání příkazů.
- uživatelské uzly
- V referenci dynamického bloku, používané k manipulaci s geometrií a uživatelských vlastností.
- uživatelský objekt
- Typ objektu, který je vytvořen aplikací ObjectARX a který má obyčejně více specializovaných vlastností než normalizované objekty. Mezi vlastní objekty patří parametrická tělesa (AutoCAD Mechanical Desktop), inteligentní interaktivní symboly dveří (AutoCAD Architecture), objekty polygonů (AutoCAD Map 3D) a objekty asociativních kót (AutoCAD a AutoCAD LT). Viz také proxy objekt a Object Enabler.
- uživatelský parametr
- Uživatelem definovaná pojmenovaná proměnná (reálné číslo nebo výraz), kterou lze použít ve výrazech pro rozměrové vazby nebo jiné uživatelské parametry.
- uživatelský souřadnicový systém (USS)
- Přemístitelný souřadnicový systém, který určuje směr roviny XY (pracovní roviny) a osy Z pro kreslení a modelování. Počátek systému USS a jeho osy X, Ya z můžete nastavit tak, aby vyhovovaly vašim potřebám. Viz také globální souřadnicový systém (GSS).
- vazba s poznámkou
- Typ rozměrové vazby, která slouží kromě řízení velikosti geometrie také jako objekt kóty. Viz také parametrická vazba a dynamická vazba.
- vazby
- 1. Typ parametrického návrhu. 2. Pravidla, která řídí umístění, sklon, tečnost, kóty a vztahy mezi objekty v geometrii.
- vektor
- Matematický výraz s přesným směrem a velikostí (délkou), ale bez určeného umístění.
- velikost
- Viz velikost vyboulení.
- velikost vyboulení
- Velikost zakřivení průniku dvou povrchů. Používá se pouze na povrchy s hodnotou spojitosti G1 nebo G2.
- velká kolečka
- Velká verze koleček. Popisky se zobrazí na každém úseku kolečka a jsou větší než velikost kurzoru.
- vícelistový soubor DWF
- Soubor DWF obsahující více listů.
- virtuální obrazovka
- Oblast, ve které může program panoramovat a zoomovat bez obnovení výkresu.
- vizuální styl
- Soubor nastavení, který určuje zobrazení hran a stínování ve výřezu.
- vlastnost výstupu
- Vlastnost vyhledávání, jejíž hodnota je určena vlastností zadání (dalších vlastností parametru) pomocí vyhledávací tabulky.
- vložení (OLE)
- Vložený objekt je kopie informací ze zdrojového dokumentu, která je umístěna do cílového dokumentu a není propojena se zdrojovým dokumentem. Viz také odkaz.
- vodicí křivky
- Čáry nebo křivky, které přetínají všechny průsečíky šablonovaného tělesa nebo povrchu a které určují formu přidáním dodatečných informací o objektu formou drátového modelu. (ŠABLONOVÁNÍ)
- vodorovné zakončení
- Volitelný segment čáry připojující konec úsečky k obsahu úsečky.
- vodotěsný
- Uzavřené 3D těleso nebo síť bez mezer.
- vrchol
- Místo, kde se protínají hrany nebo části křivky.
- vstupní vlastnost
- V definici dynamického bloku, vlastnost parametru jiného než parametr vyhledávací, zarovnání nebo referenčního bodu, kterou můžete přidat jako sloupec do vyhledávací tabulky. Když se hodnoty parametrů v referenci dynamického bloku shodují s řádkem hodnot vstupních vlastností, jsou odpovídající hodnoty vyhledávací vlastnosti přiřazeny referenci bloku. (VYHLTABBLOK)
- výběr křížením
- Obdélníková oblast nakreslená v grafické oblasti aplikace AutoCAD pro výběr objektů ležících úplně nebo částečně uvnitř jejích okrajů.
- výběr listů
- Pojmenovaný výběr listů v sadě listů, která lze použít při archivaci, přenosu a publikaci.
- výběr okna polygonu
- Polygonální plocha určená pro výběr více objektů. Viz také výběr křížení a výběr okna.
- výběr oknem
- Obdélníková plocha v kreslicí ploše určená k výběru více objektů najednou. Viz také výběr křížení a výběr okna polygonu.
- výběrová množina
- Jeden nebo více vybraných objektů, na kterých může příkaz pracovat ve stejnou dobu. V definici dynamického bloku je to geometrie asociovaná s akcí.
- výběrové tlačítko
- Tlačítko na ukazovacím zařízení, které je užíváno pro výběr objektů nebo bodů na obrazovce. Například na dvoutlačítkové myši je to implicitně levé tlačítko.
- výběr podle makra
- Sada výběru všech objektů, které byly vytvořeny během přehrávání makra akce až do spuštění příkazu na požadavek sady výběru.
- výběr podstatné jméno-sloveso
- Výběr objektu a potom provedení operace místo zadání příkazu a následného výběru objektu.
- výběr sousedících buněk
- Výběr buněk tabulky, které sdílejí nejméně jednu hranici s jinou buňkou ve stejném výběru.
- vybraný uzel
- Uzel, který byl vybrán.
- vybrat body
- Výběr objektů před zadáním příkazu nebo spuštěním akce makra.
- vyhlazení
- Metoda, která potlačuje zoubkování okrajů stínováním pixelů sousedících s primárními pixely, které definují čáru nebo hranici. Viz také zkratky.
- vyhlazení
- Vlastnost objektu sítě, která řídí zakulacení objektu. Objekty s vyššími úrovněmi vyhlazení mají více ploch nebo mozaikování.
- vyhledávací cesta knihovny
- Pořadí, ve kterém produkt hledá podpůrný soubor: aktuální složka, složka výkresu, složka určená v podpůrné cestě a složka obsahující spustitelný soubor.
- vyhledávací tabulka
- Definuje vlastnosti pro a přiřazuje hodnoty do dynamického bloku. Přiřazuje hodnoty vlastností do reference dynamického bloku podle způsobu manipulace s blokem ve výkresu. (VYHLTABBLOK)
- vyhledávací vlastnost
- V definici dynamického bloku, vyhledávací parametr, který jste přidali do vyhledávací tabulky. Popis vyhledávacího parametru je použit jako název vlastnosti. Když se hodnoty parametrů v referenci dynamického bloku shodují s řádkem hodnot vstupních vlastností, jsou odpovídající hodnoty vyhledávací vlastnosti přiřazeny referenci bloku. (VYHLTABBLOK)
- výchozí
- Předdefinovaná předpokládaná hodnota pro vstup, nastavení nebo parametr programu. Výchozí hodnoty a volby příkazů jsou označeny lomenými závorkami (<>). Viz také výchozí hodnota.
- Výchozí hodnota
- Hodnota přijatá při stisknutí klávesy ENTER na dílčím příkazovém řádku. Výchozí hodnota je uváděna v lomených závorkách <>. Viz také výchozí.
- výchozí osvětlení
- Osvětlení vystínovaného výřezu při vypnutém slunci a uživatelských světlech. Plochy jsou osvětleny dvěma vzdálenými světelnými zdroji, které při pohybu kolem modelu následují výřez.
- výchozí výkres
- Viz počáteční prostředí.
- výkresová sada
- Kolekce výkresů sestavená pomocí dialogu Publikovat.
- výkresový pohled
- Obdélníkový objekt, který obsahuje 2D projekci 3D modelu.
- výkresový prostor
- Jeden z primárních prostorů, ve kterém se nachází objekty. Výkresový prostor je používán pro vytváření konečného rozvržení pro tisk nebo vykreslení, ne pro kreslení nebo návrh. Model se navrhuje pomocí listu Model. (VÝKRES) Viz také modelový prostor a výřez.
- vyostřit
- Zostřený hřeben, který definuje jednu nebo více hran podobjektu plochy sítě. (ZLOMSÍTĚ)
- výplň
- Jednolitá barva pokrývající plochu ohraničenou čarami nebo křivkami. (VÝPLŇ)
- výřez
- Ohraničená oblast, která zobrazuje určitou část modelového prostoru výkresu. Systémová proměnná TILEMODE určuje typ vytvořeného výřezu. 1. Když je proměnná TILEMODE vypnuta (0), lze s výřezy pohybovat a měnit jejich velikost v rozvržení. (MPOHLED) 2. Jestliže je proměnná TILEMODE zapnuta (1), výřezy se navzájem nepřekrývají. (VÝŘEZ) Viz také TILEMODE, pohled a výřez.
- výřezy modelu
- Funkce, která rozděluje kreslicí plochu na jednu nebo více sousedících obdélníkových oblastí pro zobrazení. (VÝŘEZ) Viz také výřezy rozvržení, TILEMODE a výřez.
- výřezy rozvržení
- Objekty tvořené ve výkresovém prostoru, který zobrazuje pohledy. (VÝŘEZ) Viz také výkresový prostor.
- vysunutí
- 3D těleso vytvořené tažením uzavřené oblasti podél lineární cesty. (VYTÁHNI)
- výsuvný panel
- Oblast na pásu karet spojená s panelem pásu karet v produktech založených na aplikaci AutoCAD v operačním systému Windows. Výsuvný panel obsahuje další nástroje a ovládací prvky. Viz také panel pásu karet a pás karet.
- výška
- Starší vlastnost 2D objektů, které budou vytaženy, aby získaly 3D vzhled. (VLASTNOSTI, ZMĚNAV, ZDVIH, TLOUŠŤKA)
- výzva
- Zpráva na příkazovém řádku nebo v nápovědě, která požaduje zadání informace nebo vyžaduje akci, například výběr bodu.
- výzva atributu
- Text výzvy, která se zobrazí při vložení bloku, který obsahuje atribut, který vyžaduje zadání hodnoty. Viz také definice atributu, název atributu a hodnota atributu.
- vzorkování
- Vzorkování je technika vyhlazení. Při vzorkování je každému pixelu přiřazena barva podle „nejlepšího odhadu“. Rendrovací modul nejprve vzorkuje barvu scény v místech uvnitř pixelu nebo podél hran pixelu a poté použije filtr ke sloučení vzorků do jediné barvy pixelu.
- vztažný bod
- V prvku geopozice referenční bod, ze kterého se provádí měření pro souřadnicový systém.
- xref
- Výkresový soubor odkazovaný z jiného souboru výkresu. Tento typ externích referencí je specifický pro soubory DWG. Viz také externí reference. (XREF).
- záběr
- Uložený pohled, který lze později obnovit podle názvu nebo pomocí nástroje ShowMotion. Záběr může obsahovat statickou miniaturu uloženého pohledu nebo pohyb kamery, který lze přehrát jako animaci.
- Začit ve složce
- Disk a cesta ke složce, ze které byl produkt spuštěn, určené počátečním atributem ikony zástupce na ploše nebo složkou, ve které jste dvakrát kliknuli na soubor. (systémová proměnná STARTINFOLDER)
- základní kolečka
- Reference na kolečka Zobrazit objekt a Projít budovu.
- základní pohled
- Výkresový pohled promítnutý přímo z 3D modelu.
- základní pohled
- Pohled uložený s výkresem a řízený pomocí nástroje ViewCube. Základní pohled je v podstatě podobný jako výchozí, původní pohled zobrazený při prvním otevření výkresu.
- základní rovina
- Rovina XY uživatelského souřadnicového systému při zapnuté perspektivní projekci. Základní rovina se zobrazuje s barevným gradientem mezi základním horizontem (nejblíže k horizontu) a základním počátkem (oproti zdroji). Viz také obloha a podzemí.
- základní těleso
- Základní 3D formy, například kvádr, kužel, válec, jehlan, klín, koule a anuloid. Můžete vytvářet základní 3D tělesa a sítě.
- zalomení tabulky
- Bod v dolní části řádku tabulky, kde bude tabulka rozdělena do doplňkového zlomku tabulky.
- záplata
- U 3D plošných sítí se jedná o bikubickou plochu (jednu zakřivenou ve směru M a druhou ve směru N) interpolovanou mezi čtyřmi hranami.
- závislé pojmenované objekty (v externích referencích)
- Pojmenované objekty vnesené do výkresu externí referencí. Viz také pojmenovaný objekt a tabulka symbolů.
- závislé symboly
- Viz závislé pojmenované objekty (v externích referencích).
- zaznamenaná hodnota
- Zadání zahrnuté během nahrávání makra akce pro dílčí příkazový řádek příkazu.
- získaný bod
- Pomocné umístění používané jako reference při trasování nebo trasování uchopení objektu metodou umístění bodu.
- zjemni
- Zečtyřnásobení počtu ploch v objektu sítě při novém nastavení úrovně vyhlazení základny Vybrané plochy sítě lze zjemnit, aniž by bylo třeba znovu nastavit úroveň vyhlazení základny objektu. (ZJEMNITSÍŤ)
- zkratka
- Zkratka pro příkaz zadávaná na příkazovém řádku. KO je například zkratka příkazu KOPIE a ZO je zkratka příkazu ZOOM. Zkratky lze definovat v souboru .pgp, který je specifický pro určitý produkt, například acad.pgp nebo aclt.pgp.
- zmrazit
- Nastavení, které potlačuje zobrazení objektů ve vybraných hladinách. Objekty ve zmrazených hladinách nejsou zobrazeny, regenerovány ani vykresleny. Zmrazení hladin snižuje dobu regenerace. (HLADINA) Viz také rozmražení.
- značka přichycení
- Dočasné znaménko plus zobrazené v umístění získaného bodu při trasování nebo trasování uchopení objektu metodou umístění bodu.
- zobrazení v měřítku
- Zobrazení objektu s poznámkami na základě měřítka zobrazení podporovaného objektem. Pokud například objekt poznámky, například popisek, podporuje dvě další měřítka poznámky, bude mít dvě samostatné reprezentace měřítka ve dvou pohledech zobrazených ve dvou různých měřítkách.
- zoomování
- Zmenšení nebo zvětšení kreslicí plochy. (ZOOM)
- zpětné vyhledávání (dynamické bloky)
- Přidá vyhledávací uzel do reference dynamického bloku. Po kliknutí na tento uzel se zobrazí rozbalovací seznam vyhledávacích hodnot pro tuto vyhledávací vlastnost (sloupec ve vyhledávací tabulce). Při výběru hodnoty ze seznamu se odpovídající vstupní vlastnost přiřadí do reference bloku. Podle toho, jak je blok definován, to většinou vyústí ve změnu v geometrii reference bloku. (VYHLTABBLOK)
- zrcadlení
- Vytvoření nové verze existujícího objektu jeho symetrickým zrcadlením podle určené úsečky nebo roviny. (ZRCADLI)
- zrcadlový odraz
- Světlo v úzkém kuželu, kde je úhel dopadajícího paprsku roven úhlu odraženého paprsku.
- zřetězit akce
- V definici dynamického bloku, vlastnost bodu, parametry lineární, polární, XY a rotace. Je-li nastaveno Ano, změna akce obsahující parametr ve výběrové množině akcí nastaví spouštění libovolných akcí asociovaných s tímto parametrem, například při editaci parametru reference bloku pomocí uchopení nebo uživatelské vlastnosti.
- zvýraznění závislosti
- V definici dynamického bloku, jak jsou asociované objekty zobrazeny při výběru parametru, uzlu nebo akce.