Formátování víceřádkového textu

Zarovnání

Zarovnání odstavce nastavuje zarovnání textu a směr toku textu vzhledem k bodu vložení textu. Text je zarovnaný vlevo a vpravo s ohledem na pravoúhlé hranice určující šířku textu. Text vytéká z bodu vložení, který může být nahoře, dole nebo ve středu výsledného objektu textu.

Poznámka: Jestliže je jediné slovo delší než šířka odstavce, slovo přesáhne hranice odstavce.

Sloupce

Pomocí možností sloupců v Editoru textu na místě a uzlů u sloupců můžete vytvořit a upravovat více sloupců ve víceřádkovém textu. Upravování sloupců pomocí uzlů vám umožňuje zobrazovat změny při jejich provádění.

Sloupce musí splňovat několik pravidel. Všechny sloupce mají stejnou šířku a stejnou rozteč. Rozteč je prostor mezi sloupci. Výška sloupců zůstává stejná, pokud není přidáno větší množství textu, než může sloupec obsáhnout, nebo pokud nepřesunete uzel úprav a neupravíte výšku sloupce ručně.

Při práci se sloupci v Textového editoru na místě jsou sloupce v rámečku. Panel pravítka je roztažen přes všechny sloupce, ale je aktivní jen pro aktuální sloupec.

Přidávání textu do sloupce s libovolnou výškou nezvětší výšku sloupce, ani když text vyplňuje sloupec. Text přetéká do jiného sloupce. Přetečení textu do dalšího sloupce lze také způsobit vložením zalomení sloupce. Vždy, když je vloženo zalomení sloupce, se předpokládá, že je aktuální výška sloupce pevná.

Tabulátory a odsazení

Posuvníky na pravítku ukazují odsazení vzhledem k levé straně hraničního obdélníku. Horní posuvník odsazuje první řádek odstavce a dolní posuvník odsazuje ostatní řádky odstavce.

Dlouhé rysky na pravítku ukazují výchozí zarážky tabulátorů. Jestliže nastavíte vlastní tabulátory, pravítko zobrazí u každé zarážky tabulátoru malou značku. Značka označuje typ zarážky tabulátoru – levý, středový, pravý nebo desetinný.

Řádkování odstavce a odsazení řádků odstavce

Ve víceřádkovém textu můžete řídit řádkování odstavců a odsazení jeho řádků. Řádkováním odstavců určujete velikost mezery před nebo za aktuálními či vybranými odstavci. Řádkování odstavce je vzdálenost mezi účařím (dolním okrajem) řádku textu a účařím dalšího řádku textu. Při změně řádkování se změny projeví na aktuálním nebo vybraném odstavci, ne na vybraných řádcích.

Odrážky a číslované seznamy

V odstavci lze vytvářet seznamy s odrážkami, písmeny, číslované seznamy nebo jednoduchou osnovu. Jestliže zadáte, odstraníte nebo přesunete položku dolů či nahoru o úroveň, číslování seznamu se automaticky přizpůsobí. Formátování seznamu můžete odstranit a znovu použít stejným způsobem jako ve většině textových editorů.

Při použití formátování seznamu můžete určit odrážky, velká a malá písmena nebo čísla. Pro vybraný typ seznamu se použijí výchozí nastavení. Po písmenu nebo číslu následuje tečka. Vnořené seznamy používají dvojitou odrážku, znak nebo číslo. Položky jsou vloženy odsazené podle nastavení tabulátorů na pravítku v textovém editoru na místě.

Ve výchozím nastavení je formátování seznamu použito na veškerý text, který se podobá seznamu. Text, který splňuje všechna následující kritéria, je považován za seznam:

Poznámka: Jestliže nechcete použít formátování seznamu na veškerý text, který odpovídá kritériím, vypněte volbu Povolit odrážky a seznamy. (Klikněte pravým tlačítkem v Textovém editoru na místě a klikněte na příkaz Odrážky a seznamy Povolit odrážky a seznamy.) Když není zaškrtnuté políčko Povolit odrážky a seznamy, nelze v objektu odstavcového textu vytvářet nové formátované seznamy.

Následující znaky lze použít jako interpunkci po čísle nebo znaku při tvorbě seznamu, ale nelze je použít jako odrážky:

Znak

Popis

.

Tečka

:

Dvojtečka

)

Pravá závorka

>

Pravá lomená závorka

]

Pravá hranatá závorka

}

Pravá složená závorka

Přečnívající znaky

Zalomený text odkazuje na formát zlomku a tolerance použitý na znaky v objektech víceřádkového textu a multiodkazech. Znaky reprezentující zlomky a tolerance lze formátovat tak, aby odpovídaly několika standardům.

Zvláštní znaky označují, jak má být vybraný text vložen do zlomku.

Ve výchozím nastavení se numerické znaky zadané před a po lomítku, mřížce nebo stříšce zalamují automaticky. U zalomení tolerancí automaticky zalamují i znaménka plus (+), minus (-), a desetinné tečka (.).