O definování bloků

Bloky lze vytvářet asociací objektů a jejich pojmenováním nebo vytvořením výkresu, který bude použit jako blok.

Vytvoření bloku ve výkresu

Blok je v podstatě definice bloku, která zahrnuje název bloku, geometrii bloku, umístění základního bodu použitého k zarovnání bloku při jeho vložení a dále všechna data souvisejících atributů. Blok lze definovat z geometrie výkresu buď v dialogu Definice bloku nebo pomocí Editoru bloků. Jakmile je vytvořena definice bloku, můžete na ni odkazovat ve stejném nebo jiném výkresu.

Definice bloku v následujícím obrázku obsahuje název, čtyři úsečky a referenční bod v průsečíku dvou diagonálních úseček. V tomto (a ve druhém) příkladu bude při uložení bloku geometrie odstraněna z kreslicí plochy.

Na následujícím obrázku vidíte typický postup při vytváření definice bloku ve výkresu.

Vytvoření výkresového souboru, který bude použit jako blok

Lze vytvořit výkresové soubory pro vložení do jiných výkresů jako bloky. Jednotlivé výkresové soubory se snadno vytvářejí a spravují jako zdroj definic bloků. Sadu symbolů lze uložit jako jednotlivé výkresové soubory a seskupit do složek.

Existuje několik způsobů, jak vytvořit výkresový soubor používaný jako blok:

U obou metod vytváříte platný výkresový soubor, který může být vložen jako blok do jakéhokoli výkresového souboru. Příkaz PIŠBLOK použijte, pokud potřebujete uložit několik verzí symbolu jako samostatné výkresové soubory nebo chcete-li vytvořit výkresový soubor bez opuštění aktuálního výkresu.

Pokud jsou odkazované bloky založeny na samostatných výkresech (namísto na pojmenované sadě objektů), mějte na paměti následující skutečnosti:

Vytvoření vnořených bloků

Reference bloků, které obsahují jiné bloky, jsou známé jako vnořené bloky. Použití bloků v blocích může zjednodušit organizací složité definice bloku.

Jediným omezením vnořených bloků je, že nemůžete vložit bloky, které odkazují samy na sebe.