Pracovní postup: Varianty návrhu

Tento postup slouží k vytváření sad variant návrhů pro model budovy.

Obecně platí, že proces používání variant návrhu je následující:

  1. Rozhodněte se, ve kterých oblastech chcete vytvořit varianty návrhu.

    Příklad: chcete vytvořit jednu sadu variant návrhu pro vstup do budovy a druhou sadu variant návrhu pro střechu.

  2. Vytvořte stavební model včetně všech prvků, které budou společné pro všechny varianty návrhu. (Toto je hlavní model.)

    Příklad: vytvořte nejprve budovu včetně základů, podlaží, stěn a dalších součástí budovy. Nezahrnujte prvky, které budou patřit ke vstupu nebo střeše; tyto prvky budou přidány později v rámci variant návrhu.

    Poznámka: Jestliže k budově přidáte prvky a později se rozhodnete, že tyto prvky budou součástí varianty návrhu, můžete je přemístit do varianty návrhu. Viz část Přemístění prvků z modelu do varianty návrhu.
  3. Vytvořte sadu variant návrhu pro každou oblast.

    Příklad: můžete vytvořit sadu variant návrhu s názvem Vstup a další sadu variant návrhu pojmenovanou Střecha.

    Další informace naleznete v části Vytvoření sady variant návrhů.

  4. Pro každou sadu variant návrhu upravte hlavní variantu.

    Při vytváření sady variant návrhu vytvoří aplikace Revit také pro tuto sadu hlavní variantu. Hlavní varianta obvykle představuje preferovaný návrh nebo návrh, který bude zřejmě zvolen. Ve výchozím stavu se zobrazí v pohledech projektu. Ostatní varianty návrhu se zobrazí v pohledech, pouze pokud to zadáte.

    Upravte hlavní variantu k přidání prvků do projektu. (Viz část Úprava varianty návrhu.) Alternativní metodu najdete v části Zobrazení hlavního modelu bez variant návrhu.

  5. Vytvořte vedlejší varianty pro každou sadu variant návrhu.

    Je možné vytvořit více vedlejších variant pro každou sadu. Viz část Přidání jedné nebo více vedlejších variant návrhů.

    Příklad: pro každou sadu variant návrhu můžete vytvořit vedlejší varianty pojmenované Otáčivé dveře a Dvoje dvoukřídlé dveře.

    Obecně platí, že všechny prvky, které budou měněny nebo odkazovány ve variantě návrhu, by měly patřit do varianty návrhu a nikoliv do hlavního modelu. Viz část Odkazování na prvky ve variantách návrhu a Přemístění prvků z modelu do varianty návrhu.

  6. Vytvořte pohledy, které zobrazují variantu návrhu.

    Ve výchozím stavu všechny pohledy projektu zobrazují hlavní model pouze s hlavními variantami návrhu. Chcete-li zobrazit vedlejší varianty, vytvořte pohledy, které je zobrazují. (Ty se nazývají vyhrazené pohledy.) Tyto pohledy lze umístit na listy a prezentovat je klientovi. Viz část Vyhrazení pohledů pro variantu návrhu.

  7. Zapracujte variantu návrhu do hlavního modelu.

    Poté, co si klient vybere z každé sady variant požadovanou variantu, je možné zapracovat vybrané návrhy do hlavního modelu. Tento proces odstraní sadu variant návrhu, takže další varianty v sadě již nejsou k dispozici a vybraná varianta se stane součástí stavebního modelu. Viz část Zapracování varianty návrhu do hlavního modelu.