Určení geografické polohy

Při vytváření projektu definujte jeho geografickou polohu pomocí adresy, uvedením nejbližšího velkého města nebo zadáním zeměpisné šířky a délky.

Toto nastavení se týká celého projektu a používá se k vytváření místně typických stínů v pohledech, které je využívají, jako jsou například studie oslunění a procházky.

Umístění poskytuje základy pro informace o počasí, které se použijí během energetické analýzy.

V případě inženýrů systémů budov informace o počasí také přímo ovlivňují požadavky projektu na vytápění a chlazení.

  1. Klikněte na kartu Správa panel Umístění projektu Umístění.
  2. V dialogu Umístění, počasí a poloha klikněte na kartu Umístění.
  3. V části Určení umístění vyberte jednu z následujících možností:
    • Výchozí seznam měst: Zobrazí seznam velkých měst, ve kterém lze vybrat požadovanou lokalitu. Dokud neurčíte jiné umístění projektu, bude toto umístění definováno jako <Výchozí> s využitím zeměpisné délky a šířky důležitého města učeného pro vaši lokalitu. Připojení k síti Internet není potřeba. Při výběru města z výchozího seznamu měst se karta Počasí vyplní údaji z nejbližší meteorologické stanice, která je uvedena v publikaci 2007 ASHRAE Handbook.
      Poznámka: Možnost Výchozí seznam měst doporučujeme používat při dimenzování systémů vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC).
    • Internetová mapová služba: Když je váš počítač připojen k internetu, zobrazí se při volbě této možnosti interaktivní mapa služby Bing™. Dokud neurčíte jiné umístění projektu, bude toto umístění definováno jako <Výchozí> s využitím zeměpisné délky a šířky důležitého města učeného pro vaši lokalitu.

      Předplatitelům služby Autodesk Subscription je k dispozici i seznam meteorologických stanic, který mohou využít při výběru údajů o počasí, potřebných při analýzách. Údaje o počasí jsou dostupné pro celý svět ve 12kilometrových intervalech, s výjimkou dat z roku 2004 týkajících se Spojených států, která jsou k dispozici ve 20kilometrových intervalech. Každoročně jsou doplňována nová data.

      Inženýři systémů budov: Jestliže je na kartě Počasí vybrán příkaz Použít data návrhu HVAC z meteorologické stanice, pole budou vyplněna daty z vybrané meteorologické stanice.

      Poznámka: K zajištění plné funkčnosti internetové mapové služby (Internet Mapping Service) je potřebné fungující připojení k síti Internet. Tento způsob určení projektové lokality lze sice využít, i když nejsou služby sítě Internet dostupné, odpovídající zeměpisnou délku a šířku dané lokality však nelze nastavit, dokud nebude připojení k síti Internet obnoveno, jak je popsáno v tomto tématu.
  4. Umístění projektu určete některým z těchto způsobů:
    1. Výchozí seznam měst:
      • Nejbližší větší město. v poli Město vyberte město ze seznamu.

        Zobrazí se odpovídající hodnoty Zeměpisná šířka, Zeměpisná délka a Časová zóna.

      • Přesné umístění. Zadejte hodnoty zeměpisné šířky a délky.
    2. Internetová mapová služba: Do pole Adresa projektu zadejte ulici, město a stát, případně zeměpisnou šířku a délku projektové lokality, a poté klikněte na tlačítko Vyhledat. Zadejte souřadnice zeměpisné šířky a zeměpisné délky ve tvaru <zeměpisná šířka>,<zeměpisná délka>. Hodnota, kterou v tomto dialogu uvedete do pole Adresa projektu, neovlivní adresu projektu uvedenou v rohových razítkách projektových výkresů.

      Zobrazí se výsledky vyhledávání.

      1. V případě potřeby reagujte na kterékoliv z následujících upozornění. Další informace najdete v části Řešení problémů při práci s dialogem Umístění.
        • Adresa nenalezena. Buď upřesněte adresu projektu a klikněte na tlačítko Vyhledat, nebo (u nově vznikajících adres) zadejte některou adresu v blízkosti, klikněte na tlačítko Vyhledat a poté přetáhněte mapový připínáček projektové lokality na odpovídající místo.
        • Nalezeno více výsledků. Klikněte na jedno z odkazovaných míst zobrazených v místní nápovědě projektové lokality.
        • Není k dispozici připojení k síti Internet. Zkontrolujte připojení k síti Internet. Jestliže není připojení k dispozici, zavřete dialog Umístění kliknutím na tlačítko OK a uložte adresu projektu. Pokud se v dialogu zobrazí upozornění na nesrovnalosti mezi zadanou adresou projektu a vybranou mapou lokality, klikněte na tlačítko Pokračovat. Jestliže nemáte vůbec přístup k Internetu, není potřeba provádět žádné další kroky. Adresa projektu se uloží jako text. Pokud je připojení k síti Internet jen dočasně nedostupné, otevřete po jeho obnovení znovu dialog Umístění, klikněte na tlačítko Vyhledat a pokračujte dalšími kroky tohoto postupu.
      2. K nastavení mapy podle potřeby použijte následující nástroje.
        • Posun pohledu. Při umístění ukazatele myši na mapu se kurzor zobrazí jako ruka, takže můžete posunout pohled kliknutím na mapu a jejím přetažením.
        • Přiblížení. Pomocí rolovacího kolečka na polohovacím zařízení můžete provést přiblížení a oddálení.
      3. Podle potřeby nastavte mapové připínáčky.
        • Mapový připínáček projektové lokality. Při přemístění připínáčku projektové lokality se v poli Adresa projektu zobrazí vyhledatelná hodnota zeměpisné šířky a zeměpisné délky. Klikněte na tlačítko Vyhledat, aby byla dohledána odpovídající adresa, která se zobrazí v poli Adresa projektu. Jestliže je nalezeno více výsledků, klikněte na jedno z odkazovaných míst zobrazených v místní nápovědě projektové lokality.
        • Připínáčky označující na mapě meteorologické stanice. Předplatitelům služby Autodesk Subscription se na mapě zobrazuje i připínáček označující meteorologickou stanici použitou pro projekt a připínáčky označující alternativní meteorologické stanice . Ty představují 8 meteorologických stanic, které se nacházejí nejblíže stanovené projektové lokality. Stejných 8 meteorologických stanic je zobrazeno i v seznamu Meteorologické stanice. Ve výchozím nastavení je jako projektová meteorologická stanice definována nejbližší meteorologická stanice. Při umístění kurzoru nad mapový připínáček meteorologické stanice se zobrazí následující informace o meteorologické stanici: ID stanice, rok, pro který jsou k dispozici nejnovější údaje o počasí, zeměpisná šířka, zeměpisná délka, vzdálenost od projektové lokality a výška. Chcete-li změnit projektovou meteorologickou stanici, klikněte na mapě na připínáček označující některou alternativní meteorologickou stanici, případně vyberte jinou meteorologickou stanici v seznamu Meteorologické stanice.
  5. Chcete-li, aby byly správně nastaveny stíny v projektové lokalitě, ve které dochází k přechodu na letní čas, vyberte možnost Použít letní čas.
  6. Inženýři systémů budov: Klikněte na kartu Počasí a ověřte parametry Návrhové teploty vytápění a chlazení a Číslo čirosti pro umístění projektu.

    Volitelné: Upravte parametry Návrhové teploty vytápění a chlazení a Číslo čirosti pro umístění projektu.

    • Pokud jste určili umístění projektu pomocí výchozího seznamu měst, počasí je ve výchozím nastavení určeno nejbližší meteorologickou stanicí, která je uvedena v příručce ASHRAE 2007. Avšak v některých vzdálených umístěních může být nejbližší meteorologická stanice podle příručky ASHRAE vzdálená stovky kilometrů. Výchozí nastavení počasí nemusí být vhodné pro tato vzdálená umístění nebo pro oblasti se specifickými místními podmínkami. Pro tyto situace zrušte zaškrtnutí políčka Použít nejbližší meteorologickou stanici a poté podle potřeby přepište výchozí hodnoty.
    • V případě předplatitelů služby Autodesk Subscription s přístupem k internetu bude karta Počasí vyplněna daty z vybrané meteorologické stanice místo dat ASHRAE. Ve většině případů jsou klimatické podmínky pro vybranou meteorologickou stanici srovnatelné s podmínkami v umístění projektu. Pokud je ale umístění projektu v oblasti, která má specifické místní podmínky, výchozí nastavení počasí nemusí být vhodné. Pro tyto situace zrušte zaškrtnutí políčka Použít data návrhu HVAC z meteorologické stanice a poté podle potřeby přepište výchozí hodnoty.
    Hodnota Definice
    Suchý teploměr Teplota suchého teploměru, obvykle označována jako teplota vzduchu, je teplota měřená teploměrem, který je vystaven účinkům vzduchu, ale chráněn před přímým slunečním zářením a vlhkostí.
    Mokrý teploměr Teplota mokrého teploměru je teplota, na kterou může být vzduch zchlazen tak, že je do něj odpařována voda při konstantním tlaku, dokud není nasycena. Čím menší je rozdíl mezi teplotami mokrého teploměru a suchého teploměru, tím větší je relativní vlhkost.
    Průměrná denní teplota Průměrný denní rozsah je průměr rozdílu mezi denní maximální a minimální teplotou.
    Návrhová teplota vytápění Návrhová teplota vytápění je venkovní teplota suchého teploměru, která je překročena během alespoň 99 % hodin za rok typického počasí. V závislosti na požadované úrovni pohodlí v uvažovaném prostoru se může procentní podíl (99 %) lišit.
    Číslo čirosti
    Podle příručky ASHRAE 2007 – aplikace HVAC, oddíl 33.4, je čirost určena jako:
    • Čiré a suché podmínky – větší než 1,2
    • Průměr – 1,0
    • Mlhavé, vlhké podmínky – méně než 0,8
  7. Klikněte na tlačítko OK.