Információk a rajzokról és a rajzsablonokról

Az AutoCAD Civil 3D objektumok alapértelmezés szerint rajzokban vannak tárolva.

A Kereső lap tetején található legördülő lista használatával vezérelheti, hogy kizárólag az aktív rajz, vagy minden megnyitott rajz megjelenjen-e a kereső fában.

Megjegyzés: Ha többfelhasználós környezetben dolgozik, vagy úgy szeretné kezelni a rajzait, hogy a különböző objektumok különböző rajzokban kapjanak helyet, tekintse meg az Információk a projektek kezeléséről szakaszt.

Bevált módszerek rajzokhoz, stílusokhoz és sablonokhoz

Rajzsablonok

A rajzsablonok használatával elkerülheti a beállítások többszöri elvégzését, és megőrizheti a rajzok egységességét.

A sablonfájlokkal új AutoCAD Civil 3D rajzot indíthat el. Az AutoCAD Civil 3D rajzsablonok szabványos AutoCAD információkat tartalmazhatnak, például AutoCAD beállításokat és fóliákat, valamint AutoCAD objektumokat, például vonalakat és szöveget. Ezenkívül tartalmazhatnak bármilyen AutoCAD Civil 3D rajzinformációt, amely a Beállítások fán szerepel (beleértve az AutoCAD Civil 3D beállításokat, stílusokat, feliratstílusokat, táblázatokat, leírókulcsokat és pontimportálási/-exportálási formátumokat) vagy a Kereső fán szerepel (beleértve minden AutoCAD Civil 3D objektumot, például pontcsoportokat).

A sablonok a Rajzsablonok gyűjteményben vannak felsorolva a Kereső fa Főnézetében.

A Beállítások párbeszédpanel Fájlok lapján lévő Rajzsablonfájlok helye útvonal adja meg az AutoCAD Civil 3D sablonok helyét.

Fóliaszabványok sablonokban

A fóliahasználatra vonatkozó szabványok könnyebben betarthatók a rajzaiban, ha rendelkezik előre definiált fóliákat tartalmazó rajzsablonnal és stílusokkal, amelyek az objektumok létrehozásakor ezekre a fóliákra hivatkoznak.

A következetesség érdekében a sablont AutoCAD szabványfájlként (.dws formátumban) mentse. Ezután a sablonban billentyűzze be a SZABVÁNYOK parancsot, és a Szabványok beállításai párbeszédpanelen csatolja a szabványfájlt a sablonhoz. Ha a szabványokat be kívánja tartatni, a Beállítások gombra kattintva aktiválhatja a szabványok megsértéséről szóló értesítések küldését, illetve felülírhatja a szabványokat sértő műveleteket. További információt a szabványfájlok használatáról az AutoCAD súgójában talál.

Az alkalmazással szállított sablonok

A termékben AutoCAD Civil 3D rajzsablonok találhatóak.

Az AutoCAD Civil 3D rajzsablonok az Egyesült Államok National CAD Standard szabványain alapulnak.® A következő sablonok szerepelnek a termékben:

  • _AutoCAD Civil 3D (Imperial) NCS
  • _AutoCAD Civil 3D (Metric) NCS

Ezek a sablonok kibővített stílus- és beállításkészletet tartalmaznak.

Megjegyzés: Ha egy új rajzot más, nem AutoCAD Civil 3D rajzsablonnal hoz létre, például az acad.dwt sablonnal, ebben alapbeállítás szerint „Szabvány” elnevezéssel jönnek létre az alapvető stílusok.

Amikor elkezd egy rajzot az Alkalmazás menüben található Új parancs használatával, kiválaszthatja, melyik sablont kívánja használni.

A Gyorselérési eszköztárból elérhető GYÚJ parancs automatikusan az AutoCAD beállítások párbeszédpanelen megadott sablont használja. További információt az AutoCAD Súgóban talál.

Rajzsablonfólia-elnevezési konvenciók

Az AutoCAD Civil 3D 2016 sablonokban létrehozott fóliák megfelelnek a National CAD Standard (NCS) szabványok szabályainak. További információt a National CAD Standard fóliázási beállításairól a következő címen talál: http://www.nationalcadstandard.org.

A fóliák a következő NCS szabványokat követik (minden elemet egy kötőjel választ el):

<Iparági megjelölés> - <Főcsoport> - <Alcsoport> - <Állapot>

  • Szakágkijelölő: kötelező megadni; az AutoCAD Civil 3D sablonok a C és V szakágkijelölőket használják, amelyek az Építőmérnöki és a Földmérés/Térképészet kifejezéseket jelölik.
  • Főcsoport: Kötelező megadni, olyan elemeket azonosít, mint például az utak, domborzatelemek és esőcsatornák. A szabványoknak való megfelelés érdekében egyéni Főcsoport mezők nem használhatók.
  • Alcsoport: Nem kötelező megadni, részelemeket azonosít, például út hossz-szelvényeket. Legfeljebb két alcsoportot használhat fel fólianevenként, és definiálhatja saját egyéni alcsoportjait. A C-ROAD-LINE-EXTN fólia például két alcsoporttal rendelkezik: „Line” és „Extn”.
  • Állapot: Nem kötelező megadni, a munka fázisait azonosítja.

A C-TOPO-MELLÉK-Ú megjelölés például a következőt jelenti: Civil - Topográfiai elem - Mellékszintvonalak - Új.

Helyszínrajzkészítési rajzsablonok

A helyszínrajz-készítési eszközök rajzsablonjai a Helyszínrajzkészítés könyvtárban szerepelnek.

Objektum- és feliratstílusok sablonokban

Célszerű olyan stílusokat tervezni, amelyek a projekt különböző szakaszainak információigényét tükrözik.

Létrehozhat különböző stílusokat például a tervezési szakasz objektumaihoz, és más stílusokat a végső bemutatóhoz. Továbbá létrehozhat stílusokat a különböző rajzbeli funkciókhoz, amelyek bemutatják az objektumok részletes adatait, és kielégítik a különböző felhasználók információ szükségletét.

A feliratstílusok is olyan elemek, amelyeket a sablonban felülről lefelé haladva célszerű kialakítani, ugyanúgy, mint a rajzbeállításokat és az alakzatok beállításait. A rajz szintjén válassza a Feliratstílus alapértékeinek szerkesztése menüpontot. Ebben a környezetben beállíthatja a globális szabványokat, így például a szöveg betűtípusát, betűméretét és a felirat viselkedését a görbék körül. A többi objektumstílushoz hasonlóan a feliratstílus alapértelmezéseinek beállítása után ellenőrizheti az alakzat szintjének beállításait, és alkalmazhatja a szükséges felülírásokat.

Ideális esetben a rajzfájlok pontosan a projekthez szükséges stíluskészlettel rendelkeznek, de ennek kialakítása általában időbe telik. A folyamat megkönnyítése érdekében hozzon létre egy bemutatórajzot, amely tartalmaz felületeket, nyomvonalakat és más objektumtípusokat. Vagy próbálkozhat az AutoCAD Civil 3D programban található Sample_styles.dwg fájllal. Az alapértelmezett telepítés után a fájl a következő helyen található: C:\Program Files\AutoCAD 2016\C3D\Help\Civil Best Practices Guide. Ez a rajz jó próbaterületet biztosít a stílusok megjelenítéséhez és fejlesztéséhez. Célszerű olyan stílusokat tervezni, amelyek a projekt különböző szakaszainak információigényét tükrözik. Létrehozhat különböző stílusokat például a tervezési szakasz objektumaihoz, és más stílusokat a végső bemutatóhoz. Továbbá létrehozhat stílusokat a különböző rajzbeli funkciókhoz, amelyek bemutatják az objektumok részletes adatait, és kielégítik a különböző felhasználók információ szükségletét.