Információk az iránytű használatáról az alkatrészszögek vezérléséhez a nyomott csőhálózatok létrehozása során

Az iránytű egy útmutató, amelyet a nyomott csőhálózat elrendezése során a következő nyomott csőhálózati alkatrész beillesztéséhez használhat. Az iránytű körként és osztójelként jelenik meg az első csőszakasz berajzolása után. Az osztójel megmutatja azokat a szögeket, amelyek létrehozhatók a rendelkezésre álló hajlításokkal vagy megengedhető hajlási szögekkel.

Amikor a Csövek és csőívek parancs aktív, az iránytű az aktuális alkatrészlistában azokat a csőív szögeket mutatja, amelyek egyeznek a kiválasztott csőmérettel és anyaggal.

Az alábbi ábrán az iránytű például az mutatja, hogy 11.25, 22.25 és 90 fokos ívek állnak rendelkezésre. Ez azt jelenti, hogy a kiválasztott alkatrész mérethez és anyaghoz az aktuális alkatrészlistában szintén rendelkezésre állnak ugyanolyan anyagú és névleges átmérőjű 11.25, 22.5 és 90 fokos hajlítások.

Az iránytű ezekre a rendelkezésre álló szögekre korlátozza az Ön választását. Illeszkedik a kurzorhoz legközelebbi szög, amikor a következő pontot létrehozza a nyomott csőhálózatban. Egy 22.5 fokos ívet illeszt a rajzba, ha például a mutatóeszközzel belekattint az aktuális pozícióba.

Amikor a Csak csövek parancs aktív, akkor az iránytű a megengedhető elhajlási szögeket mutatja a kiválasztott csőméret és anyag esetén.

A következő ábrán látható csőnél a megengedhető elhajlás 2 fok.

Ha a tervezés során más csőméretet és anyagot választ ki, akkor az iránytű osztójel úgy frissül, hogy az aktuális csőmérethez és anyaghoz mutatja a rendelkezésre álló csőíveket vagy megengedhető hajlásszögeket.

Az Iránytű szalagpanelen beállíthatja az iránytű beállításait, beleértve a be- és kikapcsolást A nyomócsőhálózat tervezési elrendezés szalag funkción.

Az iránytű használatához

Az iránytű működése hossz-szelvény nézetben

Az iránytű nem látszik a hossz-szelvény nézetben. Azonban a Csövek és csőívek opció használata a hossz-szelvény nézetben csak a rendelkezésre álló alkatrészszögek beillesztését teszi lehetővé, és közben egy olyan útmutató látható, amely megmutatja a méretre igazított szöget. További információt a Nyomócsőhálózat alkatrészek hozzáadása a hossz-szelvény nézetben című témakörben talál.

Az iránytű működése modellnézetben

Modellnézetben az iránytű két további beállítással rendelkezik: 3D sík és 3D raszter.
  • Iránytű – 3D sík: Megadja azt a növekményt, amely alapján a program elforgatja a munkasíkot a modellnézetben. Ha modellnézetben dolgozva kíván nyomott csőhálózatot létrehozni vagy szerkeszteni, és az iránytű látható, az alábbi billentyűparancsokkal vezérelheti az iránytű síkját:
    • P: az iránytű síkját az Iránytű – 3D sík növekménybeállítás értékével egyező mértékben forgatja el. Az alább látható első kép az elrendezés folytatás fogó a nyomócsövön való kiválasztásakor megjelenő iránytűt mutatja. A második kép a P egyszeri megadása utáni iránytűt mutatja. A harmadik kép a P másodszori megadása utáni iránytűt mutatja.

    • Shift+P: az iránytűt ellenkező irányban forgatja el.
    • R: visszaállítja az iránytűt a kezdeti síkbeállításba.
    • Megjegyzés: Ha egy elforgatott iránytűsíkon ad hozzá alkatrészeket a nyomott csőhálózathoz, a ViewCube azt a síkot fogja megjeleníteni, amelyikre a következő alkatrész kerül. Az iránytűsík nézete is változhat alkatrészek hozzáadása közben, mert a program a következő megrajzolni kívánt alkatrészt figyelembe véve állítja be a síkot.
  • Iránytű – 3D raszter: Megadja azt a növekményt, amely alapján az idomok és szerelvények elforgathatók a modellnézetben az iránytű használatával. Ez a növekménybeállítás akkor érvényesül az iránytű esetében, amikor az Elforgatás fogóval hívja meg a modellnézet idomaira és szerelvényeire. Amikor modellnézetben dolgozik, az Elforgatás fogóra kattintva aktiválhatja a fogót és az iránytűt. Az Iránytű – 3D raszter beállítás az iránytű beosztásainak távolságát vezérli az elforgatási fogó kiválasztásakor.

    Megjegyzés: Az iránytű 3D síkjának billentyűparancsai nem működnek az elforgatási fogó iránytűjénél.