Narzędzie ViewCube można zablokować na jednym lub kilku wybranych obiektach. W tym celu w menu kontekstowym narzędzia ViewCube należy kliknąć opcję Zablokuj w wyborze.
Wybieranie i anulowanie wyboru obiektów po włączeniu opcji Zablokuj do wyboru nie ma wpływu na środek lub odległość od środka widoku, gdy za pomocą narzędzia ViewCube zmieniana jest orientacja widoku. Dopasowanie do zakresu modelu jest niemożliwe, gdy włączona jest opcja Zablokuj do wyboru, nawet jeśli narzędzie ViewCube jest ustawione w taki sposób, aby dopasowywanie do zakresu było przeprowadzane przy każdej zmianie orientacji widoku.
Aby zablokować do bieżącego wyboru
Jeśli opcja Zablokuj do wyboru jest zaznaczona podczas zmiany orientacji widoku, narzędzie ViewCube używa wybranych obiektów do obliczenia środka widoku i dopasowuje widok do zakresu wybranych obiektów. Jeśli ta opcja nie jest zaznaczona, narzędzie ViewCube na podstawie wybranych obiektów oblicza środek widoku i dopasowuje widok do zakresu modelu.
Aby sprawdzić pojedynczy obiekt za pomocą narzędzia ViewCube
Narzędzie ViewCube zmienia orientację widoku modelu na podstawie punktu środkowego wybranych obiektów.