Létrehozhatja háromágú (T alakú) vagy négyágú metszéspontok dinamikus modelljeit.
Legegyszerűbb formájában a metszéspont egy olyan hely kiválasztásával hozható létre, ahol két nyomvonal metszi egymást. Ez létrehoz egy metszéspontobjektumot (AeccIntersection objektumtípussal) a rajzon, és ez a metszéspontobjektum megjelenik a Kereső fában is.
A csomópontok létrehozásának másik módszere, ha először pálya nyomvonalakat, párhuzamos nyomvonalakat és hossz-szelvényeket hoz létre. Ha ezek az előzetes tervezési elemek megvannak, létrehozhat egy olyan csomópontobjektumot, amely ezen útterv-geometriai alkotóelemek 3D szempontjait használja.
A metszéspontok meglévő AutoCAD Civil 3D objektumokból jönnek létre és azokon alapulnak, többek között a következőkből:
- Nyomvonalak (vízszintes). Ezeket csomópontok használják a két metsző út tengelyének meghatározásához. Három típusú nyomvonalat használnak a csomópontokban: tengelynyomvonalakat, párhuzamos nyomvonalakat és szegélylekerekítés nyomvonalakat. A tengely- és párhuzamos nyomvonalakkal határozható meg a csomópontobjektumok vízszintes geometriája.
- Hossz-szelvények (függőleges nyomvonalak). Felületmagasságok és tervmagasságok megadására használható, vízszintes nyomvonal mentén.
- Felületek. Ezzel hozhatók létre felület hossz-szelvények és nyomtervrézsűk a csomópontokon.
- Nyomtervek. A nyomtervek automatikusan létrehozhatók a csomópont 3D szempontjainak jelzéséhez. Ezt az új nyomtervinformációt meglévő nyomtervhez is adhatja a metsző nyomvonal(ak)on.
- Mintakeresztszelvények. A csomópontot megjelenítő nyomterv építéséhez pálya mintakeresztszelvényekre van szükség. Csomópont nyomterv építéséhez el kell tudnia érni a megfelelő mintakeresztszelvényeket a csomópontmodell építéséhez. Az AutoCAD Civil 3D program alapértelmezett metszéspont-mintakeresztszelvények egy készletét tartalmazza, amelyeket használhat, vagy létrehozhatja saját egyedi mintakeresztszelvényeit, amelyeket úgy alakíthat ki, hogy megfeleljenek a létrehozandó metszéspontok igényeinek.
- Mintakeresztszelvény-készlet. A csomópont nyomtervhez mintakeresztszelvény-készletre van szükség, amely az adott típusú csomóponttervhez tervezett mintakeresztszelvények készlete. A mintakeresztszelvény-készletben szereplő mintakeresztszelvények egy .xml fájlban vannak meghatározva, amelyet mintakeresztszelvénykészlet-fájlnak hívnak. Az AutoCAD Civil 3D program tartalmaz egy alapértelmezett mintakeresztszelvény-készletet és mintakeresztszelvénykészlet-fájlt. Létrehozhat csomópontokat ezzel az alapértelmezett mintakeresztszelvény-készlettel, vagy létrehozhatja a saját egyéni mintakeresztszelvény-készleteit.
- Alkotóelemek. Az alkotóelemek adják meg egy nyomtervkeresztszelvény geometriáját (egy mintakeresztszelvényen keresztül). Egy útpálya például általában burkolt sávokból (a tengely tetszőleges oldalán), burkolt padkából, vízlevezető csatornából és szegélyből, továbbá egy út melletti rézsűből áll. Ezek az összetevők egymástól független alkotóelemekként vannak definiálva. Hozzáadhat bármilyen típusú alkotóelemet egy tipikus mintakeresztszelvény elkészítéséhez, és ezt a mintakeresztszelvényt alkalmazhatja egy szelvénytartományon egy nyomvonal mentén.
A csomópontobjektumok saját megjelenítési stílussal rendelkeznek, amely vezérli a csomópontobjektum jelölőjét. A csomópont-összetevők, például a párhuzamos nyomvonalak, a szegélylekerekítések nyomvonalai és a nyomtervek is rendelkeznek saját megjelenítési stílusokkal.
Csomópontok létrehozása munkafolyamat
Csomópont oktatóanyagok