Każda siatka zestawu drzwi/okien jest jednowymiarowa, tzn. jest podzielona w poziomie albo w pionie. Dzięki zagnieżdżaniu siatek w stylu zestawu drzwi/okien można utworzyć szereg różnych wzorów — od prostych do skomplikowanych.
Określanie położenia zagnieżdżonych siatek w zestawie drzwi/okien
Zagnieżdżanie siatek rozpoczyna się od siatki podstawowej. W każdej komórce tej siatki można wstawić inną siatkę. Na przykład siatka na ilustracji poniżej zawiera poziomą siatkę podstawową o czterech komórkach. Zagnieżdżając w każdej komórce podziału poziomego siatkę pionową, można utworzyć prostą siatkę dwuwymiarową.
Określanie podziału na komórki w zestawie drzwi/okien — krok 1
Na ilustracji powyżej widać, że wszystkie komórki siatki mają takie samo przypisanie — podział pionowy. Komórki w siatce są jednak od siebie niezależne i mogą zawierać różne przypisania. Na przykład na ilustracji poniżej jedna komórka siatki podstawowej zawierają kolejną siatkę poziomą, druga komórka — siatkę pionową o trzech podziałach, a trzecia — siatkę pionową z sześcioma podziałami.
Określanie podziału na komórki w zestawie drzwi/okien — krok 2
Siatki można zagnieżdżać wielopoziomowo. Na przykład na ilustracjach poniżej widać siatkę standardowego stylu zestawu drzwi/okien, tę samą siatkę z zagnieżdżoną siatką w jednej z komórek siatki drugorzędnej oraz ponownie tę samą siatkę z zagnieżdżonymi siatkami we wszystkich komórkach siatki drugorzędnej.
Konfigurowanie siatki zagnieżdżonej w zestawie drzwi/okien
Siatki zagnieżdżone można skonfigurować za pomocą opcji dostępnych na karcie Zasady projektowania znajdującej się w oknie dialogowym właściwości stylu zestawu drzwi/okien. Drzewo po lewej stronie karty zawiera listę wszystkich siatek. Zawsze istnieje jedna siatka podstawowa. Siatka podstawowa może zawierać jedną lub więcej siatek drugorzędnych. Z kolei każda siatka drugorzędna może zawierać jedną lub więcej siatek trzeciorzędnych itp.
Każda siatka ma własne przypisania komórek. Przypisanie oznacza określenie, że komórka będzie zawierała inną siatkę, wypełnienie panelem lub obiekt, na przykład drzwi czy okno.