Narzędzia na paletach w połączeniu z katalogami narzędzi stanowią efektywny mechanizm udostępniania i standaryzacji elementów bibliotecznych oraz automatyzacji nadawania parametrów przy wstawianiu i tworzeniu elementów.
Narzędzia na paletach — ogólne dobre praktyki
- Tworząc wszelkie elementy opisowe należy korzystać z parametru Rozmiaru wydruku opisu.
- Z reguły każde narzędzie powinno być zapisane w katalogu. Dzięki temu, jeśli w dojdzie do przypadkowego usunięcie palety z tym narzędziem z obszaru roboczego użytkownika, można będzie odtworzyć narzędzie z oryginalnej palety.
- Tworząc narzędzia przeznaczone do umieszczania na paletach, należy zawsze zwracać uwagę na wszelkie okazje do zautomatyzowania pewnych procesów. Istnieje możliwość wstępnego skonfigurowania wielu różnych właściwości narzędzi (z wyjątkiem narzędzi przeznaczonych do Bibliotek AEC) w celu zautomatyzowania i ujednolicenia procesu tworzenia obiektów.
- Jeśli potrzebne są znaczniki opisowe o różnych właściwościach graficznych, można ograniczyć liczbę tworzonych narzędzi, wykorzystując bloki dynamiczne. Jednak wadą tego rozwiązania jest potencjalny brak jednolitego standardu graficznego, ponieważ jedno narzędzie znacznika opisowego umożliwi utworzenie na tym samym rysunku wielu różnych znaczników — wystarczy zmienić parametr stanu wyświetlania po wstawieniu znacznika.
- Etykiety zestawieniowe powinny być przechowywane w tym samym pliku, co zestawienia i definicje zestawów właściwości. Nie jest to konieczne do prawidłowego działania etykiet, ułatwia jednak ich edycję.
- Teksty i etykiety w oznaczeniach zestawieniowych powinny być obiektami WTEKST. Obiekt WTEKST powiązany z definicją właściwości zostanie automatycznie przekonwertowany na prawidłowo sformatowaną definicję atrybutu.
- Należy starannie przemyśleć właściwości narzędzi służących do umieszczania linii odniesienia. Wstępne ustawienie kilku parametrów pozwoli znacznie przyspieszyć umieszczanie prostych linii odniesienia i ujednolicić je.
- Narzędzia standardowych wymiarów programu AutoCAD należy tworzyć za pomocą Kreatora bibliotek AEC. Umożliwi to użycie opcji Niestandardowe polecenie i wykorzystanie kluczy warstw w celu automatycznego umieszczania wymiarów na właściwych warstwach.
- W przypadku narzędzi linii przerwania należy zapisać elementy pomocnicze w tym samym rysunku, co symbol linii przerwania. Ułatwi to późniejsze modyfikacje narzędzia. Zasada ta dotyczy wszystkich narzędzi składających się z wielu komponentów. Wszystkie właściwości znaczników przerwania definiuje się w ramach właściwości narzędzia. Jedna z takich właściwości określa, czy znacznik przerwania maskuje, czy ucina obiekty.
- Bloki tytułowe powinny być zapisane w rysunkach szablonów arkuszy, a nie w osobnych rysunkach.
- W blokach tytułowych zamiast definicji atrybutów należy używać obiektów WTEKST. Zawartość pól umieszczonych w obiekcie WTEKST jest w razie potrzeby zawijana do nowego wiersza.
Wskazówka: Bloki tytułowe zawarte w szablonach arkuszy dostarczanych z programem AutoCAD Architecture są zgodne ze standardem NCS. Jeśli konieczne jest zachowanie zgodności z tym standardem, celowe może być rozpoczęcie tworzenia własnego bloku tytułowego od jednego z takich gotowych bloków i wprowadzenie niezbędnych zmian.