Korzystanie z zagnieżdżonych siatek w ścianach kurtynowych

Każda siatka ściany kurtynowej jest jednowymiarowa, tzn. jest podzielona w poziomie albo w pionie. Dzięki zagnieżdżaniu siatek w stylu ściany kurtynowej można utworzyć szereg różnych wzorów — od prostych do skomplikowanych.

Przykład zagnieżdżonej siatki

Proste siatki podstawowe

Zagnieżdżanie siatek rozpoczyna się od siatki podstawowej. W każdej komórce tej siatki można wstawić inną siatkę. Jeśli na przykład siatka podstawowa ma orientację poziomą i zawiera trzy komórki, w każdej komórce można zagnieździć siatkę o podziale pionowym. W efekcie powstaje prosta siatka dwuwymiarowa. Jest to konfiguracja zagnieżdżania standardowego stylu ściany kurtynowej.

Konfigurowanie podziału komórek — wariant 1

Na ilustracji powyżej widać, że wszystkie komórki siatki mają takie samo przypisanie — podział pionowy. Komórki w siatce są jednak od siebie niezależne i mogą zawierać różne przypisania. Na przykład na ilustracji poniżej widać trzykomórkową siatkę poziomą o innym przypisaniu w każdej komórce. Dolna komórka zawiera kolejny podział poziomy, komórka środkowa — podziały pionowe o różnej szerokości, a komórka górna — podziały pionowe o jednakowej szerokości.

Konfigurowanie podziału komórek — wariant 2

Wiele zagnieżdżonych siatek

Siatki można zagnieżdżać wielopoziomowo. Na przykład na ilustracji poniżej widać standardowy styl ściany kurtynowej, czyli prostą siatkę dwuwymiarową o jednej komórce poziomej i trzech komórkach pionowych. Kolejna siatka jest zagnieżdżona w pierwszej komórce siatki drugorzędnej. W ten sposób powstała siatka trzeciorzędna. Ostatnia ilustracja pokazuje stan po przypisaniu zagnieżdżonych siatek do wszystkich komórek.

Określanie kolejności zagnieżdżonych siatek

Konfigurowanie siatek zagnieżdżonych

Siatki zagnieżdżone można skonfigurować za pomocą opcji dostępnych na karcie Zasady projektowania znajdującej się w oknie dialogowym Właściwości stylu ściany kurtynowej. Drzewo w lewym okienku zawiera listę wszystkich siatek. Zawsze istnieje jedna siatka podstawowa. Siatka podstawowa może zawierać jedną lub więcej siatek drugorzędnych. Z kolei każda siatka drugorzędna może zawierać jedną lub więcej siatek trzeciorzędnych itp.

Wskazówka: Aby szybko utworzyć siatki zagnieżdżone we wszystkich komórkach, należy zmienić domyślne przypisanie komórki na Siatka zagnieżdżona. Gdy jest potrzebna wielopoziomowa struktura zagnieżdżenia, należy pamiętać o zmianie domyślnego przypisania komórki dla każdej siatki.

Każda siatka ma własne przypisania komórek. Przypisanie oznacza określenie, że komórka będzie zawierała inną siatkę, wypełnienie panelem lub obiekt, na przykład drzwi czy okno.

Siatka podstawowa i przypisania komórek

Siatka drugorzędna i przypisania komórek