Információk a pont-, csatolási és alakkód alkotóelemekről

Az alkotóelem pont, csatolás, vagy alak összetevőihez társított opcionális kódok részben meghatározzák a nyomtervmodellezés során megfigyelhető viselkedést.

Kódok segítségével egyszerű vagy összetett szabályok alkalmazásával irányíthatja az alkotóelemek távolság és magasság értékeinek működését. Megteheti azt is, hogy a nyomterv megfelelőbb megjelenítése és feliratozása céljából ad kódokat egyes alkotóelem-összetevőkhöz.

A jellemző alkotóelemek a következő összetevőkből állnak, amelyekhez kódokat társíthatunk:

Pontok, csatolás vagy alak összetevők számára megjelenítési tulajdonságokat határozhat meg, és kódkészletstílushoz rendelheti őket. Kódkészletstílust rendelhet alkotóelemhez, mintakeresztszelvényhez, nyomtervhez vagy keresztszelvénynézethez is.

A megfelelő feliratstílusokat több kódkészlethez is hozzárendelheti a kódkészletstílusokban.

Felhasználói alkotóelemek tervezése során nem csak az alkotóelemek segítségével a folyamat végére létrehozni kívánt nyomtervmodell geometriai jellemzőire kell tekintettel lennünk, de arra is, hogy ezt a modellt hogyan fogják alkalmazni a modellezést követő tervezési műveletekben. Ilyen műveletek többek között:

Majdnem az összes felsorolt művelet a nyomtervmodell pontokhoz, csatolásokhoz, és alak elemeihez rendelt kódoktól függ. Olyan modellek létrehozásához, amelyek valamennyi fent említett műveletbe beilleszthetők, a kódolás rendszerét gondosan meg kell tervezni az első alkotóelem létrehozása előtt. A legjobb gyakorlat az, ha egy ábrán előzetesen felvázolja a felhasználó által várható különböző autóúttípusokat és helyzeteket. Ezután alakítsa ki és lássa el megjegyzésekkel a kritikus pontokat, csatolásokat és alakokat. Ezt az ábrát használja fel az egyes alkotóelemek kódjainak dokumentálása során. Megjegyzendő, hogy nem könnyű olyan kódkészletet kialakítani, amely az összes művelet igényeinek megfelel. Ezért az AutoCAD Civil 3D programmal tetszőleges számú kódot hozzárendelhet az egyes pontokhoz, csatolásokhoz és alakokhoz. A kódok használatáról a következő szakaszokban olvashat.

Pont-, csatolási - és alakkódok létrehozása

A .NET nyelv segítségével új pont-, csatolás- és alakkódokat hozhat létre.

További információ a pont-, csatolás, és alakkódok létrehozásáról .NET nyelv használatával: AutoCAD Civil 3D Fejlesztői útmutató.

Pontkódok

A pontkódok az alkotóelem összetevőt alkotó csatolások végpontjainál kijelölt vezérlő kódok

Művelet Leírás
Nyomtervmodellezés A nyomtervmodell grafikus megjelenítésén az autóút keresztszelvényeit láthatja megadott szelvénytávolságban, ahol a szomszédos szelvények pontjait hosszirányú vonalak kötik össze. A keresztszelvény azonos régiójában, azonos kóddal rendelkező pontokat automatikusan hosszirányú vonalak kötik össze.
Helyszínrajzok készítése Sok szervezet elvárja, hogy a kritikus pontokat megjegyzésekkel lássuk el a keresztszelvény-rajzokon. Előfordulhat például, hogy egy adott ország közlekedési hatósága a következő elvárásokat támasztja: 1.) Magasságok árokfenéken, 2.) Lejtés (x:1) a következőknél: az árok oldala, tiszta zónák, és bevágás/töltés körömvonal csatolások, 3.) Sávok és padkák % esése, 4.) Bevágás/töltés körömvonal pontok eltolásai. A követelményeknek megfelelő felhasználói keresztmetszet lap segédprogramok létrehozásához a pontoknak azonosíthatónak kell lenniük a modellen. A helyszínrajzok készítése során további művelet a kivitelezési határok ábrázolása a helyszínrajzi nézeten, amikor a bevágási és töltés vonalakhoz más-más szimbólumokat és vonaltípusokat használ.
Tervezési felület modellezése és Szakaszolt tervezés A pontkódok lehetővé teszik a pályafelület hossz-szelvények kivonását a nyomtervmodell felület kritikus pontjain. A pálya bal burkolatszéli pontjait összekötő hossz-szelvény például felhasználható vízelvezetés elemzés és tervezés során, szomszédos pálya modell csatolásaihoz történő kapcsolódáshoz, illetve nyomtervmodellek és rézsűmodellek összekapcsolásához.
Kisajátítási határvonal elemzés A nyomtervmodell kivitelezési határait meghatározhatja nyomvonalak, vagy bevágás/töltés körömvonalpontok kivonásával a modell mindkét oldalán. Ezek segítségével határozhatja meg, hogy milyen tulajdonságokról kell gondoskodni.
Rézsűkitűzési jelentés és kivitelezési kitűzés A különböző nyomtervmodell-fóliák kritikus pontjainak azonosítása elengedhetetlen a rézsűkitűzési jelentések létrehozása során, illetve földmérési adatgyűjtőkben kivitelezési kitűzéshez használt adatok exportálása során. Mivel a rézsűtervezés legtöbbször az ágyazat és nem a pályafelület közelében történik, ezért szükség lehet arra, hogy a pályafelület és az ágyazat csatolásain külön kódokat határozzon meg. A forgalmi sáv széle például FSSz kódot használhat a végszintnél, és FSSz_ ágyazatkódot az ágyazati rétegnél.

A bevágás/töltés körömvonal pontok jól példázzák azt az esetet, amikor ugyanahhoz a ponthoz két kódra van szükség. Ha a bevágáshoz vagy töltéshez csatolt körömvonalpontok rendelkeznek „Körömvonal” kóddal, akkor könnyen ábrázolható és kivonható egyetlen alakzat, amely mindkét oldal kivitelezési határát adja meg. Ha ugyanazok a pontok „Körömvonal_Bevágás” vagy „Körömvonal_Töltés” kóddal rendelkeznek, a körülményektől függően, szintén könnyű megadni a bevágás és töltés körömvonalakat másképpen.

Kapcsolási kódok

A kapcsolási kódok az autóút összetevőt alkotó csatolásokhoz rendelt vezérlőkódok. A csatolás egyetlen, végpontok közötti egyenesvonalú szakaszként határozódik meg.

Művelet Leírás
Tervezési felület modellezése Tervezési felületeket alakíthat ki, ha az összes azonos kóddal ellátott pontot kivonja a rajzból. A kapcsolási kódokat éppen ezért úgy kell megtervezni, hogy a felületmodellezéshez szükséges felülettípusokat könnyű legyen kivonni. Ezeket általában földműszámításokhoz, további rézsű tervezés elvégzéséhez, a megjelenítéshez, és vízelvezetés elemzéshez használjuk. Az alkalmazástól függően szüksége lehet arra, hogy burkolt felületeket, pálya felületeket, vagy ágyazat felületeket vonjon ki.
Földművek és anyagtérfogat-elemzés A nyomtervmodell különböző fóliáit elkülöníthetjük, és felhasználhatja térfogat-számításokhoz olyan táblázatok segítségével, amelyek meghatározzák, hogy mely csatolások helyezkednek el az anyagfóliák felett, alatt, jobbra és balra. Az egyszerű bevágás és töltésmennyiségeket a rendszer általában úgy határozza meg, hogy a meglévő terepfelületet összehasonlítja burkolatlan pályafelület- és ágyazat csatolásokkal. A burkolatrétegek, például kopásfelület, aszfaltbázis, vagy szemcsés ágyazat az adott felületeket zárt területként meghatározó felületi csatolások alapján definiálódnak.
Megjelenítés és renderelés A tervezési felületek valósághű rendereléséhez hasznos lehet, ha különböző felületi anyagokat különböztet meg, például burkolat, szórt kavics, fű, illetve beton.

Ahhoz, hogy az eltérő műveletek követelményeinek megfeleljünk, az autóút egyes szakaszain általában több kódot kell a csatolásokhoz rendelnünk. Egy jellemző séma:

Kapcsolási kódok Leírás
Felső A pályafelület valamennyi csatolásához hozzárendelődik, burkolt és burkolatlan esetben egyaránt
Burkolat A pályafelület burkolt csatolásaihoz rendelt második kód
Alapszint Hozzárendelődik minden burkolatlan pályafelülethez és az ágyazati rétegek aljának és oldalainak minden csatolásához
Ágyazat Hozzárendelődik minden az ágyazati réteg aljának és oldalának minden csatolásához

Így a Tető csatolásokat felhasználhatja a teljes pályafelület felületi modelljének kialakításához, amelyet aztán megjelenítés és vízelvezetési elemzés céljából hasznosíthat. A Burkolat csatolások segítségével a pályafelület burkolt részei megadott szín vagy felszín segítségével renderelhetők. Az Alapszint csatolások segítségével modellezheti a földmunkagépekkel kialakított rézsűket, illetve végezhet velük bevágás és töltés térfogatelemzéseket. Az Ágyazat csatolások segítségével határozhatja meg a szemcsés bázis anyagterület alsó rétegét térfogatelemzés céljából.

Alakkódok

Az alakok zárt keresztmetszeti területek, amelyeket egyetlen alkotóelem hoz létre. Az alakkódok alapvető funkciója az, hogy meghatározzák a különböző anyagok sraffozási mintáit, illetve az anyagtérfogat-műveletek számára területeket különítsenek el. Fontos, hogy a kódok tükrözzék a földművek jelentésekben meghatározott anyagokat.