Ez a fejezet az adathivatkozások fogalmait és eljárásait mutatja be.
Az adathivatkozások használata két fő eljárásból áll:
Adathivatkozások a felületek, nyomvonalak, hossz-szelvények, nyomtervek, csőhálózatok, nyomott csőhálózatok és nézetkeretcsoportok esetében használhatók.
Amikor hossz-szelvényhez hoz létre adathivatkozást, a szoftver a szülő nyomvonalra mutató adathivatkozást is létrehozza.
Ha egy kiindulási vonalként nyomvonalakat vagy profilokat használó nyomtervhez hoz létre adathivatkozást, a szoftver automatikusan létrehozza az adathivatkozásokat a kiindulási vonalakhoz. Ha a nyomterv kiindulási vonalai vezérlővonalakból állnak, a szoftver nem hoz létre független hivatkozásokat a vezérlővonalakhoz, ha azonban a nyomtervhivatkozásra hivatkozás mutat egy rajzban, a rendszer a kiindulási vonalakat nyomvonalakként/profilokként kezeli. További információkért lásd: Nyomtervhivatkozások létrehozása.
Az adathivatkozás közvetlen útvonalat biztosít egy megosztható forrásobjektum helyéhez. Egyetlen műveletben a forrásrajz több objektumának adathivatkozását is létrehozhatja. Az adathivatkozás csak az adatreferencia létrehozására használható.
Az adatreferencia a forrásobjektum egy másik, gyakran felhasználói rajznak nevezett rajzba beillesztett, csak olvasható másolata. A Kereső lapon kiválaszthatja egy objektum hivatkozását, majd az aktív rajzban létrehozhat egy referenciát az adott objektumra. Az adatreferencia anélkül tartja fenn az aktív csatolást a forrásrajz forrásobjektumához, hogy az adathivatkozásra támaszkodna.
Az Eszköztár Kereső lapján az Adathivatkozások csomópont jeleníti meg azon aktív projekt elérési útvonalát, amely az adathivatkozásokat tárolja. Ezek az adathivatkozások az aktív projekthez társított bármely rajzból létrehozhatók. Az ábra azt mutatja be, hogyan jelenik meg az Adathivatkozás csomópont, ha az aktív projekt az Arc.
A Kereső fa adathivatkozás mappái az Arc mintaprojekt esetében
Ha módosítja az aktív projektet, az új projektnév megjelenik az Adathivatkozások csomóponton, az almappák pedig csak az új aktív projekt hivatkozásait tartalmazzák. Egy adott felhasználói rajz több projekt adatreferenciáit is tartalmazhatja.
A referenciaobjektumnak csak olvasható geometriája van, de a felhasználó alkalmazhat egy helyi objektumstílust, egyéni feliratozást, korlátozott elemzést készíthet, és megtekintheti a forrásobjektum tulajdonságait. A referenciaobjektum kevesebb fájlhelyet foglal, amikor a felhasználói rajzot elmenti. Ha a forrásobjektum megváltozik, a szinkronizációs folyamat biztosítja, hogy a változásokat a hivatkozott objektum is tükrözze. A szinkronizáció a felhasználói rajz megnyitásakor megy végbe, illetve a felhasználó kézzel is végrehajthatja. Az adatreferenciát szerkeszthető, független objektummá léptetheti elő, az előléptetést követően azonban a program nem frissíti az adatreferenciát az eredeti forrásobjektum alapján.
Az AutoCAD Civil 3D 2014 szoftverben az objektumtípusok adatreferenciájának működése megváltozott; kivételt képeznek ez alól a felületek. Amikor beilleszt egy adathivatkozásra mutató referenciát a rajzba, majd menti és bezárja a rajzot, a szoftver menti az objektumgeometriát a rajzban. Ha újra megnyitja a referenciát tartalmazó rajzot, a referenciát csak akkor érvényesíti és szinkronizálja a program, ha a forrásobjektum módosult.
Ez a működés egyszerűbbé teszi a referenciákat tartalmazó rajzok megosztását másokkal, mert a hivatkozott objektumok akkor is láthatók maradnak, ha a forrásrajzok nem érhetők el. És mivel a szinkronizáció csak akkor történik meg, ha a forrásobjektum módosult, a rajzban található, adatreferencián alapuló objektum (például egy referencia nyomvonalat tartalmazó nyomterv), csak akkor lesz Elavultként megjelölve, ha az adaton valódi változás történt.
Az AutoCAD Civil 3D 2017 a referenciafelületek geometriájának a rajzban való mentését lehető tevő lehetőséggel bővült. A CreateSurfaceReference parancs beállításainak egyikével adhatja meg, hogy használni kívánja-e ezt a lehetőséget vagy sem. Ha úgy dönt, hogy menti a referenciafelület geometriáját a rajzban, a referenciát tartalmazó rajz nagyobb lesz, azonban gyorsabban nyitható meg abban az esetben, ha a forrásfelületet nem módosították. További információ: Felülethivatkozások használata.