Elementy bryłowe są podstawowymi obiektami parametryzowanymi mającymi określone kształty, takie jak arkada, prostopadłościan, walec czy szczyt. Działają one jako bloki konstrukcyjne w fazie projektu koncepcyjnego (jako projekt schematyczny) w programie AutoCAD Architecture. Można tworzyć wstępne projekty lub model bryłowy przez grupowanie elementów bryłowych w grupy brył.
Po utworzeniu grupy brył można połączyć kształty elementów bryłowych w grupę brył poprzez ich dodawanie, odejmowanie i tworzenie części wspólnych w określonej kolejności. Wynikowy kształt złożony z grup brył tworzy koncepcyjny projekt budynku, czyli model bryłowy. Model bryłowy określa podstawową strukturę i proporcje modelu budynku.
W miarę dalszego projektowania modelu bryłowego można łączyć elementy bryłowe w grupy brył i tworzyć złożone kształty konstrukcyjne przez dodawanie, odejmowanie i tworzenie części wspólnej elementów bryłowych.
Można zmieniać elementy bryłowe w grupy brył, jeśli jest to konieczne, by odzwierciedlić projekt budynku. Można edytować pojedyncze elementy bryłowe dołączone do grupy brył w celu późniejszego uszczegółowienia modelu budynku. Można także zagnieżdżać grupy brył w innych grupach brył.
Eksplorator modelu może być używany do tworzenia całego modelu bryłowego lub do tworzenia modelu bryłowego w bieżącym rysunku. W Eksploratorze modelu można także modyfikować model bryłowy lub zmieniać relacje między elementami bryłowymi. Oprócz przestrzeni graficznej, w której jest wyświetlany model bryłowy, Eksplorator modelu zawiera drzewo, w którym można przemieszczać i upuszczać elementy bryłowe i grupy brył, aby porządkować i przeglądać bloki konstrukcyjne modelu w ramach struktury hierarchicznej.
Podczas tworzenia projektów bryłowych można tworzyć grupy brył z każdego trójwymiarowego (3D) obiektu programu AutoCAD®, w tym z brył ACIS programu AutoCAD. Mogą być one łączone z elementami bryłowymi w Eksploratorze modelu, aby umożliwić tworzenie bardziej skomplikowanych modeli projektów. Mimo to wyłącznie obiekty kubaturowe mają wpływ na wygląd grupy brył. Na przykład polilinia, nawet jeżeli ma określoną grubość, nie wchodzi w skład grupy brył.
Model bryłowy, który został utworzony jest rozwinięciem początkowej idei, która została przeniesiona do następnej fazy projektu, w którym można wydzielić poziomy z modelu bryłowego. Można zamienić rzuty podłogi na obwiednie pomieszczeń, aby rozpocząć planowanie pomieszczeń, lub można zamienić je na polilinie, a następnie w ściany, aby rozpocząć projektowanie budynku.
Rysunki utworzone na podstawie szablonów dostarczonych w programie AutoCAD Architecture zawierają konfigurację wyświetlania i arkusze, które umożliwiają efektywną pracę z elementami bryłowymi i grupami brył. Na przykład, układ ma dwie rzutnie: do pierwszej jest przypisana konfiguracja wyświetlania prezentująca wyłącznie grupy brył, a do drugiej jest przypisana konfiguracja wyświetlania prezentująca wyłącznie elementy bryłowe.
W programie AutoCAD Architecture można przypisywać materiały do elementu bryłowego. Materiały te są wyświetlane w modelu krawędziowym i w cieniowanych widokach roboczych oraz podczas renderowania. Materiały mają określone ustawienia dla poszczególnych komponentów elementu bryłowego, takie jak linia robocza lub kreskowanie powierzchni.
Elementy bryłowe z przypisanymi materiałami w widoku renderowanym
Program AutoCAD Architecture udostępnia wstępnie zdefiniowane materiały dla wszystkich standardowych typów projektów. Te materiały zawierają ustawienia dla połaci dachowych. Można użyć predefiniowanych materiałów lub je zmodyfikować, aby je dostosować do specjalnych projektów. Możliwe jest także tworzenie własnych materiałów od podstaw.
Do tworzenia brył 3D jako elementów modelu budynku konstrukcji można użyć elementów bryłowych i grup brył. Na przykład, może je przypisać do ścian jako modyfikatory bryły 3D.