Okna

Okno to obiekt AEC, który wchodzi w interakcje ze ścianami oraz zestawami drzwi/okien. Po umieszczeniu w ścianie lub w zestawie drzwi i okien okno zostaje ograniczone do tego obiektu i nie może zostać przesunięte poza jego granice. Okna można zaczepiać do określonych położeń w ścianach lub zestawach drzwi i okien; w przypadku przesunięcia lub zmiany rozmiaru ściany lub drzwi i okien położenie okna w takim obiekcie pozostaje stałe Okna mogą być także obiektami niezaczepionymi.

Typy okien

Istnieją dwa typy okien: okno zwykłe i narożne

Tworzenie okien

Okna można tworzyć za pomocą wszystkich typowych parametrów projektowania dotyczących stylu, standardowego rozmiaru, szerokości i wysokości, wysokości progu, poziomu nadproża i dopasowania pionowego. Dostępne są style z kształtami szyb, które otrzymują standardowe wzory ramiaków. Można również tworzyć własne kształty szyb z profili.

Praca ze stylami okien

Szablony dostarczone z programem AutoCAD Architecture zawierają gotowe style okien. Domyślne wymiary okien tworzonych ze stylu zależą od zasad projektowania stylu okna. Od stylu okna uzależniony jest również kształt i typ okna:

Istnieje ponadto możliwość zdefiniowania standardowych rozmiarów w stylu okien, a następnie wybranie rozmiaru, który ma zostać użyty podczas umieszczenia okna w rysunku.

Zaczepianie okien

Po umieszczeniu w ścianie lub w zestawie drzwi i okien, okno zostaje ograniczone do tego obiektu i nie może zostać przesunięte poza jego granice.

Okna można również zaczepiać do określonych położeń w ścianach lub zestawach drzwi i okien; w przypadku przesunięcia lub zmiany rozmiaru ściany lub zestawu drzwi i okien położenie okna w takim obiekcie pozostaje stałe.

Wymiary okien

Niektóre wymiary okien są uzależnione od kształtu i typu określonych w stylu okna.

Przyrost to wysokość od wierzchu prostokątnej części okna do najwyższego punktu otworu okna w przypadku kształtów: Gotycki, Łuk i Pięciokątny.

Dopasowanie pionowe okien

Ustawienia dopasowania pionowego umożliwiają sterowanie sposobem umieszczania okna w ścianie, pionowym położeniem punktu roboczego w ścianie i sposobem reagowania okna na modyfikacje wysokości. Do określenia punktu roboczego w oknie służą ustawienia wysokości progu i poziomu nadproża. Punkt roboczy można umieścić na poziomie parapetu lub nadproża.

Wysokość progu jest zachowywana. Na przykład w przypadku ustawienia dopasowania pionowego na 0'', a wysokości okna na 7'0'', wysokość otworu okna wynosi 7'0''. Jeśli wysokość okna zostanie następnie zmieniona na 6'8'', wysokość progu okna w dalszym ciągu będzie wynosić 0'', a wysokość otworu okna zmniejszy się do 6'8''.

Punkt roboczy nadproża okna jest zachowywany. Na przykład w przypadku ustawienia dopasowania pionowego na 7'0'', a wysokości okna na 7'0'', wysokość otworu okna wynosi 7'0''. Po zmianie wysokości okna na 6'8'' wysokość nadproża okna w dalszym ciągu będzie wynosić 7'0'', natomiast wysokość progu okna zmniejszy się na 4''.

Materiały w oknach

W programie AutoCAD Architecture można przypisywać materiały do okna. Mogą być one następnie wyświetlane w widokach siatkowym i renderowanym. Materiały mają określone ustawienia dla poszczególnych komponentów okna, np. ramy, skrzydła lub ramiaków.

Okno w widokach siatkowym 2D i renderowanym

Program AutoCAD Architecture udostępnia wiele predefiniowanych materiałów do wszystkich typowych zastosowań projektowych, zawierających ustawienia dla okien. Można użyć tych predefiniowanych materiałów lub zmodyfikować je do określonych projektów. Istnieje także możliwość tworzenia własnych materiałów. W przypadku tworzenia materiału, który ma być używany tylko dla okien, zaleca się nadanie mu odpowiedniej nazwy, np. Okno — rama drewniana lub Parapet okna — marmur.

Zakończenia okien

Do okien zaczepionych do ściany można stosować style zakończeń. Kształty zakończeń otworów w ścianie definiuje się w stylu ściany i są one właściwością ściany.