Niniejszy samouczek prezentuje następujące sposoby analizowania danych w produkcie AutoCAD Map 3D:
Można połączyć się z obrazem powierzchni (DEM) i za pomocą tematów dodawać style w celu wyświetlenia poziomu względnego. Następnie można połączyć się z plikiem zawierającym informacje o działce i ustawić dla działek częściową przezroczystość, tak aby widoczny był obraz rastrowy znajdujący się pod nimi. Temat poziomu rastra ułatwia widzenie poziomu działek.
Można połączyć bazę danych Microsoft Access z warstwą działek, aby wyświetlić informacje o właścicielach działek. Używając połączeń, można tymczasowo łączyć źródła danych bez wprowadzania zmian w oryginalnych składnicach danych. Możliwe jest korzystanie z danych połączonych w taki sposób, jakby stanowiły one pojedyncze źródło danych. Na przykład: możliwe jest ustawienie stylu dla warstwy na podstawie jej połączonych danych, nawet jeśli dane połączone nie stanowią części składnicy danych warstwy oryginalnej. Do tworzenia pól obliczeniowych używane są dane lokalne i połączone.
Definiując bufor wokół ulicy można określić, które działki leżą w strefie budowlanej. Wybranie działek przylegających do buforu i osobne ich zapisanie pozwalają ostrzec właścicieli za pomocą informacji właściciela dołączonych do działek.
Wyeksportowanie istotnych danych do pliku oddzielonego przecinkami umożliwia zaimportowanie ich do programu Microsoft Excel lub Access. Tych danych można użyć do utworzenia raportu przesyłanego właścicielom działek.
Możliwość nałożenia strefy rozpływów na warstwę reprezentującą strefę działalności. Możliwość dodawania warstwy dróg w celu sprawdzenia, które ulice w strefie działalności znajdują się w strefie rozpływu. Dodawanie warstwy reprezentującej szpitale w celu określenia obszarów położonych najdalej od szpitali w przypadku zalania danego obszaru.
Rozszerzanie wstępnie zdefiniowanego procesu roboczego umożliwiające zapisanie warstw Menedżera wyświetlania w plikach .layer. Za pomocą poleceń programu AutoCAD można najpierw edytować warstwy, wpisywać zmiany i zapisywać wyniki w plikach .layer.