W danej instalacji programu AutoCAD Map 3D dostępne są następujące ćwiczenia
- Wprowadzenie do programu AutoCAD Map 3D 2018: krótki przegląd aplikacji. Tworzenie plików map, przypisywanie układu współrzędnych, połączenia z danymi, elementy stylów i zapisywanie pracy. Dołączono kilka nagrań wideo, aby zilustrować pojęcia kluczowe.
Uwaga: Można użyć tego ćwiczenia bez danych przykładowych. Jednakże, jeżeli użytkownik chce pracować z ćwiczeniami w aplikacji, należy pobrać dane przykładowe z witryny pod adresem
http://www.autodesk.pl/map3d-documentation.
Poniższe ćwiczenia są dostępne w przypadku posiadania połączenia z Internetem. Przykładowe dane do tych ćwiczeń można pobrać z następującej strony:http://www.autodesk.com/map3d-documentation:
- Budowanie mapy: nauka podstaw tworzenia mapy od początku do końca. Używanie wielu źródeł, projektowanie tematów i stylów złożonych pozwalających na zmianę wyglądu obiektów, tworzenie i edytowanie nowych elementów oraz publikowanie ukończonej mapy. Obejrzyj nagranie wideo, użyj interaktywnych symulacji lub wykonaj zapisywane czynności i pracuj w rzeczywistej aplikacji.
- Przejście z programu AutoCAD do programu AutoCAD Map 3D 2018: przygotowywanie rysunków do użycia w programie AutoCAD Map 3D, czyszczenie danych rysunku, dodawanie obiektów rysunku do mapy, dodawanie i edytowanie obrazów rastrowych, współużytkowanie map z innymi osobami.
- Opisywanie mapy: można dodać informacje tekstowe do mapy za pomocą szablonów opisu, etykiet i warstw tekstowych.
- Klasyfikowanie obiektów rysunkowych: definiowanie klas obiektów, przypisywanie obiektów rysunku do różnych klas, a następnie wykorzystanie klas obiektów do tworzenia, edytowania i eksportowania obiektów rysunku. Aby obiekt rysunku mógł należeć do klasy obiektów, w chwili klasyfikacji musi spełniać określone reguły. Klasy obiektów pomagają w zapewnieniu standaryzacji obiektów rysunku.
- Tworzenie skoroszytu mapy z ramką: dostosowywanie szablonu skoroszytu mapy, tworzenie skoroszytu mapy, tworzenie ramki i publikowanie w pliku DWF.
- Analizowanie danych: dodawanie powierzchni i dostosowywanie jej stylu za pomocą tematów i linii warstwic w celu wyświetlania rzędnych. Dołączanie zewnętrznych baz danych do elementów i tworzenie stylów za pomocą obydwu zestawów danych. Tworzenie strefy buforowej wyróżniającej obszary znajdujące się w odległości do 1000 stóp od rzek i identyfikowanie działek leżących w tej strefie. Eksportowanie danych w formacie CSV do użycia w raportach przekazywanych właścicielom działek. Nakładanie dwóch warstw geoprzestrzennych i zapisywanie wynikowej warstwy porównania jako odrębnej składnicy danych. Edytowanie procesu roboczego w celu automatyzacji procesów edycji.
- Zarządzanie danymi pochodzącymi z różnych źródeł: eksportowanie obiektów rysunkowych do formatu Autodesk SDF i późniejsze łączenie z wynikowymi plikami SDF w celu dodawania ich jako warstw w kolejnych mapach. Używanie funkcji Kopia całkowita do kopiowania danych SDF do formatu SHP. Importowanie danych SDF w celu przekształcenia ich z powrotem na warstwy rysunku.
- Praca z elementami typu wielobok: kojarzenie danych geoprzestrzennych z wielobokami działek. Podłączenie źródła danych do działek i dodawanie danych urzędowych. Dodawanie nowych funkcji obliczeń, które wykorzystują funkcje własne i dołączone. Dzielenie działek na dwie nierówne części za pomocą polecenia Podziel i przypisywanie atrybutów każdej z wynikowych działek z wykorzystaniem zasad podziału i łączenia.
- Eksportowanie wsadowe: eksportowanie wielu plików DWG do innego formatu (np. do formatu GIS). Przenoszenie folderu zawierającego pliki DWG do formatu SDF za pomocą jednej operacji.