Powiązanie elementów geoprzestrzennych i obiektów rysunkowych

Program AutoCAD Map 3D integruje projektowanie wspomagane komputerowo (CAD) i dane geograficznych systemów informacyjnych (GIS). Po zakończeniu pracy z danymi można przechowywać je w pliku DWG™ przekształcić w plik zewnętrzny lub przenieść do bazy danych przestrzennych.

Dane w formacie DWG

Mapy są zapisywane w formacie DWG. Rysunki programu AutoCAD można otwierać bezpośrednio lub dołączać je i za pomocą zapytań pobierać z nich tylko żądane elementy.

  • Program umożliwia łączenie danych elementów z przestrzennej bazy danych z obiektami z rysunków CAD, z surową geometrią z arkusza kalkulacyjnego i z obrazami rastrowymi.
  • Elementy i obiekty są automatycznie przekształcane, tak aby zachować zgodność z układem współrzędnych użytym na mapie.

Dane przestrzenne

Możliwe jest nawiązywanie połączeń ze źródłami danych, które mają być włączone do mapy.

  • Zapewniony jest bezpośredni dostęp i możliwość edycji danych przestrzennych w plikach i bazach danych.
  • Integralność danych zostaje zachowana, bez konieczności dokonywania przekształceń.
  • Możliwe jest nawiązywanie połączeń z ogólnodostępnymi usługami internetowymi, takimi jak Web Map Services (WMS) i Web Feature Services (WFS).

Obrazy rastrowe

Istnieje możliwość dodawania fotografii lotniczych, map konturowych i powierzchni DEM.

  • Obrazy georeferencyjne wyświetlane są w poprawnym miejscu.
  • Rastry powierzchni rozpięte są na poziomach użytkownika.

Nawiąż połączenie z danymi, korzystając z okna zadań.

  • Wybierz źródło danych.
  • Wybierz klasy elementów, które mają być dodane do mapy.
  • Każda dodana klasa obiektu staje się warstwą w Menedżerze wyświetlania.

W programie Menedżer wyświetlania warstwy reprezentują źródła danych, z którymi połączona jest mapa. Tabela danych Pozwala edytować informacje dotyczące pojedynczych elementów w warstwie.

Importowanie danych

Dane można również importować, zamiast łączyć się z nimi. Importowanie powoduje przerwanie połączenia ze źródłem i dodanie „obrazu” danych do mapy. Jeśli po zaimportowaniu dane ulegną zmianie, nie zostaną one przedstawione na mapie, o ile nie zostaną zaimportowane ponownie. Nie ma możliwości uaktualniania zaimportowanych danych w plikach źródłowych. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku eksportowania danych - eksportowane są tylko bieżące dane. Połączenie z danymi aktywnymi zostaje zerwane.

Możliwe jest określenie struktury importowanych danych w ramach mapy. Przypisz dane do warstw lub klas obiektów. Dodaj dane atrybutów do tabel danych opisowych. Przypisz układ współrzędnych. Określ, czy punkty mają być importowane jako punkty, tekst, czy bloki.

Istnieje możliwość odczytywania, zapisywania i konwersji danych między standardowymi formatami.

Integracja informacji z baz danych

Korzystając z szablonów odnośników, można połączyć obiekty CAD z najczęściej stosowanymi bazami danych. Połączenia umożliwiają powiązanie danych geoprzestrzennych ze składnicami danych ODBC.

Po połączeniu bazy danych z warstwą elementów właściwości z obu składnic danych są dostępne na warstwie i mogą być wykorzystane do przypisywania tematów i do innych celów.

Dodawanie danych pomiarowych

Możliwe jest wczytanie punktów pomiarowych wyeksportowanych z programu Autodesk Civil 3D (LandXML) lub danych w formacie ASCII z urządzenia GPS.

Karta Pomiar służy do importowania i organizowania danych pomiarowych.

Dodawanie danych chmury punktów

Wprowadź dane chmury punktów z plików LiDAR aerofotografii (.LAS) lub z plików ASCII (.XYZ).

Użyj Menedżera chmury punktów, aby wprowadzić dane chmury punktów.

Dowiedz się więcej

Procedury

Ćwiczenie

Powiązane tematy