Tworzenie i edytowanie elementów oraz obiektów rysunkowych

Po nawiązaniu połączenia ze źródłem elementu mapa jest oknem, w którym wyświetlane są dane. Modyfikacje dokonywane są bezpośrednio w źródle. Dane pozostają w lokalizacji źródłowej. Wszelkie wprowadzone zmiany są odzwierciedlane w źródle. Wszelkie zmiany wprowadzone w źródle są natychmiast odzwierciedlane na mapie.

Podczas modyfikowania obiektów z dołączonych rysunków program AutoCAD Map 3D śledzi oryginalne położenie każdego obiektu i zapisuje te dane w oryginalnym źródle.

Edycja wszystkich danych za pomocą narzędzi programu AutoCAD

Do dodawania lub modyfikowania obiektów mapy można używać kompletnego zestawu narzędzi i poleceń edycyjnych programu AutoCAD. Nie ma znaczenia rodzaj źródła obiektu. Edycja nie powoduje konwersji danych. AutoCAD Map 3D zawiera wszystkie narzędzia edycji AutoCAD, jak również narzędzia zaprojektowane specjalnie do tworzenia map, jak na przykład używanie geometrii współrzędnej do określenia punktu. Program łączy prostotę wyświetlania i stylizowania GIS z zaawansowanym edytowaniem CAD.

Do edycji elementu należy użyć efektywnych, niezwykle precyzyjnych narzędzi AutoCAD, a następnie zapisać zmiany z powrotem w źródle danych.

Blokowanie danych w celu bezpiecznego przeprowadzenia edycji

Użytkownik może wybrać sposób zapisywania zmian w elementach geoprzestrzennych. Można ustawić opcję automatycznego zapisu zmian w oryginalnym źródle lub można pracować offline i aktualizować źródło elementu po zakończeniu edycji. Wypisanie elementu powoduje zablokowanie go dla innych użytkowników (o ile źródło elementu obsługuję tę opcję). Wpisanie elementu powoduje, że element staje się znów dostępny.

W przypadku obiektów rysunkowych możliwe jest zablokowanie rysunków źródłowych, tak aby nikt inny nie mógł ich używać. Opcje zbioru zapisu określają, czy zmiany mają być zapisywane z powrotem w oryginalnych rysunkach, czy też mają być stosowane tylko w bieżącej mapie.

Obiekty rysunkowe wybrane do edycji w zbiorze zapisu (czerwony okrąg na ilustracji) są zablokowane, przez co inni użytkownicy nie mogą ich edytować.

Rodzaj danych przestrzennych Możliwość blokowania
Oracle i ArcSDE Poszczególne elementy są blokowane po ich wypisaniu.
Dołączone rysunki (DWG) Poszczególne elementy są blokowane po ich przywołaniu do mapy.

Czyszczenie rysunków

Używając narzędzi Czyszczenie rysunku można zautomatyzować eliminację częstych błędów szkicowania i digitalizacji. Usuwanie powielonych obiektów, eliminacja niedociągnięć i obiektów wiszących oraz inne.

Przegląd, zaznaczanie i poprawianie błędów interaktywnie.

Korzystanie z poleceń dotyczących współrzędnych geometrycznych

Istnieje możliwość tworzenia i mierzenia prostych współrzędnych geometrycznych (COGO) linii, krzywych, polilinii zamkniętych i wieloboków. Podczas rysowania inwentaryzacji geometrię można wprowadzać jako czwartak, kierunek, odchylenie i kąt azymutu.

Polecenie COGO Odchylenie i odległość umożliwia określenie punktu poprzez podanie kąta odchylenia i odległości od innego punktu.

Współrzędne można wprowadzić ręcznie w oknie dialogowym Dane wejściowe COGO lub wybrać je na rysunku bądź w Tabeli danych. Opcja Raport odwrócony udostępnia informacje o relacji między istniejącymi punktami.

Dowiedz się więcej

Procedury

Ćwiczenie

Powiązane tematy

Dowiedz się więcej (tylko pomoc online)

Nagranie wideo