W pliku mapy AutoCAD Map 3D wyświetlane jest okno z danymi. Plik zawiera odnośniki do wszystkich danych i obrazów zawartych w mapie:
W jednym pliku mapy można korzystać z wielu źródeł. Przykładowo do pliku mapy można dołączyć plik DWG, zapytanie dotyczące jednej bądź wielu jego warstw i dołączyć wynikowe warstwy jako warstwy Menedżera wyświetlania. Następnie można utworzyć połączenie z plikiem SHP, który stanie się kolejną warstwą na mapie wyświetlania, lub dodać elementy z bazy danych geoprzestrzennych. W pliku mapy zapamiętywane są wszystkie połączenia i obiekty dodane do pliku mapy.
Ta mapa zawiera obraz rastrowy (fotografię), dane budynków zapisane w pliku SHP i dane działek zapisane w pliku DWG.
Menedżer wyświetlania służy do koordynacji danych zawartych w mapie.
Każdy zestaw danych jest jedną warstwą Menedżera wyświetlania. Na przykład na warstwie rastrowej może być wyświetlana fotografia lotnicza miasta. Na warstwie SDF może być wyświetlany plik SDF opisujący działki w mieście. Na warstwie rysunku mogą być wyświetlane obiekty z bieżącego rysunku lub z dołączonego pliku rysunku.
Warstwy Menedżera wyświetlania nie są tym samym, co warstwy programu AutoCAD.
W Menedżerze wyświetlania można przypisywać style do każdej warstwy z osobna, zmieniać kolejność warstw oraz wyświetlać i drukować wynik. Można określić styl, kolor oraz grubość linii, kolory i style wypełnienia, etykiety oraz inne.
Każdy plik mapy AutoCAD Map 3D zawiera informacje dotyczące połączenia ze źródłami danych, rysunków, rastrowanych obrazów oraz danych atrybutu odnoszących się do jego zawartości. W pliku tym znajdują się też zapytania, informacje o stylach, układy drukowania i niestandardowe ustawienia.
Każdy zestaw danych jest jedną warstwą na mapie.
Za każdym razem, gdy otwierany jest plik mapy, wszystkie te informacje natychmiast stają się dostępne.
Źródło danych jest dowolnym źródłem informacji, które mogą zostać wykorzystane na mapie. Źródłem danych może być:
Zależność między źródłami a plikiem mapy jest dynamiczna. Jeśli dane w pliku źródłowym zostają zmienione, zmiany te są aktualizowane w pliku mapy. Zmiany obiektów w pliku mapy można zapisać w oryginalnych plikach źródłowych tych obiektów.
Mapę można współdzielić nawet z osobami, które nie mają dostępu do programu AutoCAD Map 3D. Przykładowe techniki udostępniania map w celu ich współdzielenia:
Publikowanie map na serwerze Infrastructure Map Server w celu współdzielenia ich w sieci WWW.
Program AutoCAD nie może odczytywać niektórych informacji zawartych w pliku programu AutoCAD Map 3D takich jak odnośniki do zewnętrznych danych przestrzennych. Aby współdzielić mapę z innym użytkownikiem programu AutoCAD, należy przekształcić wszystkie dane w niej zawarte, w tym dane ze składnicy danych przestrzennych, w format DWG.
Procedury |
|
Ćwiczenie |
|
Powiązane tematy |