Fóliák

Társítsa az objektumokat a fóliákhoz, így rendszerezheti rajzát.

Ha egy rajz vizuálisan túl összetetté válik, elrejtheti azokat az objektumokat, amelyeket épp nem szükséges látnia.

Az alábbi rajzon a megfelelő fóliák kikapcsolásával átmenetileg rejtve vannak az ajtók és az elektromos vezetékek.

Az ilyen szintű vezérlést úgy érheti el, ha a rajzon szereplő objektumokat funkciójuk vagy céljuk szerint a megfelelő fóliákra rendezi. A fóliákra gondoljon úgy, mint áttetsző műanyaglapokra:

A fóliákkal a következők végezhetők el:

Fontos: Ne engedjen a kísértésnek, hogy mindent egy fóliára tegyen. Az AutoCAD rajzok legfontosabb szervezőszolgáltatása a fóliák adta lehetőség.

Fólia vezérlőelemei

Rajz elrendezésének megtekintéséhez nyissa meg a fóliatulajdonság-kezelőt a FÓLIA paranccsal. Beírhatja a parancsablakba a FÓLIA vagy a FÓ parancsot, illetve a szalagon a Fóliatulajdonságok eszközre kattinthat.

A fóliatulajdonság-kezelő a következőket jeleníti meg a rajzon.

Ahogy azt láthatja az illusztráción, a 10 WALLS az aktuális fólia. A rendszer az összes új fóliát automatikusan erre a fóliára helyezi el. A fóliák listájában a 10 WALLS fólia mellett található zöld pipa jelzi, hogy ez az aktuális fólia.

A Be feliratú oszlopban látható, hogy két fóliánál sötét a villanykörte ikon. Ezek a fóliák azért vannak kikapcsolva, hogy elrejtsék az alaprajzon található ajtókat és elektromos vezetékeket.

Észreveheti, hogy mindegyik fólianév egy kétjegyű számmal kezdődik. Ez a rendszer megkönnyíti a fóliák sorrendjének szabályozását, mivel a sorrend nem a betűrendtől függ.

Tipp: Összetettebb rajzok esetén érdemes lehet összetettebb rendszert alkalmazni a fóliák elnevezésére. A fólianevek például kezdődhetnek 3 számjeggyel, amely után egy elnevezési kód található egy épület szintjeinek, a projektszámoknak, a földmérési és telekadatok készleteinek és egyéb adatoknak megfelelően.

Gyakorlati javaslatok

Fóliabeállítások

A fóliatulajdonság-kezelő leggyakrabban használt fóliabeállításai a következők. A beállítás az ikonra kattintva kapcsolható ki és be.

A fóliatulajdonság-kezelő vezérlői

Új fólia létrehozásához kattintson a gombra, és adja meg az új fólia nevét. Ha egy másik fóliát kíván kijelölni, kattintson a fóliára, majd a jelzett gombra.

A fóliabeállítások gyors elérése

A Fóliatulajdonság-kezelő sok helyet foglal, és nem mindig szükséges hozzáférni az összes beállításhoz. A leggyakoribb fóliavezérlők gyors eléréséhez használja a szalagon található vezérlőket. Ha egy objektum sincs kiválasztva, a Kezdőlap Fóliák paneljén látható az aktuális fólia neve az itt bemutatott módon.

Időnként ellenőrizze, hogy a létrehozott objektumok a megfelelő fólián találhatók-e. Erről könnyű megfeledkezni, de a beállítása is egyszerű. A nyílra kattintva jelenítse meg a fóliák legördülő listáját, majd a lista egyik fóliájára kattintva jelölje ki azt az aktuális fóliaként. A lista bármelyik ikonjára is kattinthat a hozzá tartozó beállítás módosításához.

Szabványok betartása

Rendkívül fontos az egész vállalatra kiterjedő fóliaszabványok kidolgozása, illetve az azoknak való megfelelés. A fóliaszabványok használatával a rajzok elrendezése logikusabb, egységesebb, kompatibilisebb, valamint jobban fenntartható lesz az idő múlásával, valamint a részlegek között. A fóliaszabványok elengedhetetlenek a csoportos projektek esetében.

Ha létrehoz és egy rajzsablonfájlban ment egy szabványos fóliakészletet, akkor ezek a fóliák az új rajzok elkezdésekor elérhetők lesznek, és azonnal munkához láthat. A rajzsablonfájlokkal kapcsolatos további információkat az Alapok című témakörben találhat.

Összefoglalás

A fóliák rendezik a rajzot, így ideiglenesen letilthatja a felesleges grafikus adatok megjelenítését. Emellett alapértelmezett tulajdonságokat, például színeket vagy vonaltípusokat rendelhet az egyes fóliákhoz.

Megjegyzés: Egyes tapasztalt AutoCAD felhasználók csak fóliákkal állítanak be tulajdonságokat, míg mások a fóliáktól függetlenül vagy a fóliákhoz kapcsolódóan adják meg a tulajdonságokat. Az objektumok tulajdonságainak hozzárendeléséről a Tulajdonságok című témakörben talál további információt.