Symbole

Wstawianie do rysunków symboli i szczegółów z komercyjnych źródeł online lub z własnych projektów.

Niektóre podstawowe definicje

W programie AutoCAD symbole i szczegóły wstawiane do rysunków noszą nazwę bloków. Blok to zbiór obiektów połączonych w pojedynczy nazwany obiekt. Poniżej pokazano kilka przykładów różnych bloków w różnych skalach.

We wstawianiu bloków w rysunku uczestniczą trzy elementy.

Przykładowo poniższy rysunek zawiera cztery definicje bloków: boks, krzesło, stół i roślina. Występują trzy odniesienia do bloku w przypadku boksu, dwanaście — w przypadku krzesła, dwa — w przypadku stołu oraz dwa — w przypadku rośliny.

Uwaga: Powszechnie używany termin blok może się odnosić niejednoznacznie do: definicji bloku, odniesienia do bloku lub obu tych elementów, w zależności od kontekstu.

Wstawianie bloków na rysunku

Zazwyczaj blok wstawia się do bieżącego rysunku z jednego z następujących źródeł:

Wstawiony blok można łatwo przenosić, kopiować, obracać lub skalować.

Używanie narzędzia wstawiania bloku

Aby rozpocząć wstawianie, należy wykonać następujące czynności:

  1. Na karcie Narzędzia główne kliknij opcję Wstaw, a następnie opcję Bloki z innych rysunków. Zostanie uruchomione polecenie PALETABLOKI.
  2. W górnej części palety Bloki kliknij kontrolkę Przeglądaj, aby otworzyć okno dialogowe wyboru pliku rysunku.
  3. Przejdź do folderu DesignCenter, w którym są zapisane różne przykładowe rysunki.

    Każdy z tych rysunków zawiera zestaw powiązanych definicji bloków.

  4. Wybierz plik rysunku.

    Załóżmy na przykład, że tworzysz rysunki układu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Wybierz rysunek HVAC i kliknij przycisk Otwórz.

  5. Na karcie Inne rysunki na palecie Bloki wybierz kilka bloków, a następnie umieść je lub przeciągnij i upuść.

Aby wskazać inny plik rysunku, użyj opcji Przeglądaj tak samo jak wcześniej.

Wskazówka: Domyślne opcje na dole palety Bloki są w większości przypadków odpowiednie, można jednak z nimi eksperymentować, aby określić najwłaściwsze.

Uwaga: Po kolejnym kliknięciu polecenia Wstaw na wstążce w galerii zostaną wyświetlone wszystkie definicje bloków zapisane na bieżącym rysunku.

Ponadto zalecane jest zapoznanie się z paletą Bloki przez kliknięcie kart Bieżący rysunek i Ostatnie.
  • Na karcie Bieżący rysunek są wyświetlane wszystkie definicje bloków tylko w bieżącym rysunku.
  • Na karcie Ostatnie są wyświetlane definicje bloków ostatnio wstawione lub utworzone w bieżącej i poprzedniej sesji. Te bloki mogą pochodzić z różnych rysunków.

Tworzenie rysunku do wykorzystania w formie bloku

Często poszczególne pliki rysunku są tworzone do stosowania jako bloki i zapisywane w folderze zawierającym podobne pliki rysunku. To alternatywna metoda wobec uzyskiwania dostępu do definicji bloków przechowywanych w pojedynczym rysunku.

Tworząc plik rysunku, który ma być wykorzystywany jako blok, należy koniecznie zlokalizować jeden obiekt w punkcie początkowym (0,0). Będzie on pełnił rolę domyślnego punktu wstawienia bloku. Później podczas wstawiania bloku zostanie on dołączony do kursora w punkcie wstawienia. Punkt wstawienia jest zakreślony kółkiem na bloku poniżej.

Po wyborze bloku, który został już wstawiony, w punkcie wstawienia pojawi się jest uchwyt. Za jego pomocą można w prosty sposób przesunąć i obrócić ten blok.

W poniższym przykładzie plik rysunku jest wstawiany na bieżącym rysunku, dzięki czemu uzyskuje się standardowy widok szczegółu.

Jako pliki rysunku są tworzone również niestandardowe tabelki rysunkowe i granice rysunków, które można wstawić później lub uwzględnić w plikach szablonów rysunku. Oto przykład:

Wskazówka: Podczas zapisywania rysunku przejdź do wybranego folderu, kliknij prawym przyciskiem myszy i utwórz kilka podfolderów służących uporządkowaniu rysunków bloków. Możesz przeciągnąć jeden lub więcej z nich na pasek Miejsca, aby mieć do nich łatwiejszy dostęp w przyszłości.
Uwaga: Wstawienie pliku rysunku jako bloku zapewnia statyczne odniesienie do określonego rysunku. W przypadku odniesienia aktualizowanego automatycznie podczas wprowadzania zmian można natomiast dołączyć rysunek jako odnośnik zewnętrzny. Aby uzyskać dodatkowe informacje, należy wyszukać w systemie pomocy tematy związane z odnośnikami.

Zarządzanie definicjami bloków i danymi w rysunku (opcja)

W szczególnych okolicznościach definicje bloku można tworzyć, usuwać i modyfikować bezpośrednio na bieżącym rysunku.

Wskazówka: Definicje bloków mogą również zawierać obiekty nazywane atrybutami bloku, które mogą zawierać takie informacje jak numer części, nazwa dostawcy i koszt. Dane atrybutu bloku można wyodrębnić i wyeksportować do tabeli lub pliku zewnętrznego. Niektóre bloki określane jako bloki dynamiczne mogą dynamicznie zmieniać wygląd w zależności od wprowadzonych danych, położenia lub wybranych opcji.

Sugestie i zalecenia

Powszechnie stosowanych jest kilka różnych metod zapisywania i organizowania definicji bloków.

Wskazówka: Mając dostęp do Internetu, można pobrać pliki rysunku programu AutoCAD z witryn internetowych komercyjnych sprzedawców i dostawców. Dzięki tej możliwości można zaoszczędzić dużo czasu, ale zawsze należy sprawdzać, czy rysunki narysowane są prawidłowo i we właściwej skali.