Aby utworzyć schody wielospocznikowe z ustawieniami użytkownika

Procedura ta służy do tworzenia schodów wielospocznikowych. Kształty schodów wielospocznikowych mogą służyć do definiowania schodów o biegu prostym lub łamanym. Można wstawiać spoczniki typu 1/4, spoczniki międzypiętrowe i zakręty.

Typ schodów jest ograniczony zasadami projektowania schodów oraz wysokością między podłogami kondygnacji.

Podczas rysowania podstopnic lub spoczników w schodach są wyświetlane linie każdej stopnicy. Podczas rysowania płaskiego spocznika nie są wyświetlane linie stopnicy. Podczas rysowania spocznika zabiegowego, na zakręcie są pod kątem rysowane linie wyznaczające stopnice. Są to linie tymczasowe i nie zawsze odzwierciedlają rzeczywiste położenie linii stopni w gotowych schodach. Jest też wyświetlana liczba podstopnic dodanych do schodów (po lewej stronie schodów). Ma ona postać ułamka będącego częścią całkowitej liczby podstopnic wymaganej w schodach, na przykład „10/18”.

Uwaga: Aby utworzyć schody proste ze spocznikami zdefiniowanymi przez użytkownika, należy użyć kształtów przeznaczonych do rysowania schodów wielospocznikowych ze spocznikami międzypiętrowymi. Zaznacz wszystkie punkty leżące na prostej, by zdefiniować punkt startu i końca biegu schodów.

Tworzenie schodów wielospocznikowych ze spocznikami dla biegu łamanego

Wskazówka: Aby zapewnić wyświetlanie palety Właściwości przed wybraniem narzędzia, kliknij kolejno kartę Narzędzia głównepanel Zbudujmenu rozwijane NarzędziaWłaściwości.
  1. Otwórz paletę narzędzi, z których chcesz korzystać, i wybierz narzędzie do rysowania schodów.

    W razie potrzeby przewiń obraz, aby wyświetlić potrzebne narzędzie.

    Uwaga: Alternatywnie, kliknij kolejno kartę Narzędzia głównepanel Zbudujmenu rozwijane SchodySchody.
  2. Na palecie właściwości, kliknij kartę Projekt i rozwiń pozycję Podstawowe, a następnie Ogólne.
  3. Zaznacz jeden ze stylów.
  4. W opcji Kształt wybierz wartość Wielospocznikowe.
  5. Określ typ zakrętu:
    Aby... Wykonaj następujące czynności...
    utworzyć płaski spocznik o długości zdefiniowanej przez użytkownika, na którym bieg schodów ma zakręt jako Typ zakrętu wybierz opcję 1/2 spocznika.
    utworzyć schody o długości zdefiniowanej przez użytkownika, gdzie bieg schodów zakręca razem ze stopnicami jako Typ zakrętu wybierz opcję 1/2 zakrętu.
    Uwaga: Schody tego typu muszą mieć co najmniej trzy segmenty i każdy zakręt musi być w tę samą stronę.
    utworzyć płaski spocznik, na którym schody zakręcają, o długości równej szerokości schodów jako Typ zakrętu wybierz opcję 1/4 spocznika.
    Uwaga: Schody tego typu zwykle mają co najmniej dwa biegi połączone kwadratowym spocznikiem.
    utworzyć schody ze stopniami na całej długości z jednym lub kilkoma zakrętami w dowolnym kierunku (zabiegowe) jako Typ zakrętu wybierz opcję 1/4 zakrętu.
    Uwaga: Schody tego typu mogą mieć dwa lub kilka segmentów i narożniki mogą skręcać w dowolnym kierunku.
  6. Wybierz bieg schodów:
    Aby... Wykonaj następujące czynności...
    narysować schody od bieżącej do wyższej kondygnacji wybierz wartość Góra opcji Bieg schodów.
    narysować schody od bieżącej do niższej kondygnacji wybierz wartość Dół opcji Bieg schodów.
  7. Rozwiń opcję Wymiary.
  8. Określanie szerokości, wysokości i wyrównania schodów:
    Aby... Wykonaj następujące czynności...
    ustalić szerokość schodów wpisz wartość w polu Szerokość.
    ustalić wysokość schodów wpisz wartość w polu Wysokość.
    ustalić wyrównanie schodów wpisz wartość w polu Wyrównanie. Wartość Wyrównanie kontroluje położenie punktu wstawienia, gdy schody (lewe, środkowe lub prawe) są umieszczone na początku swojego biegu.
  9. Określanie zakończenia schodów:
    Aby... Wykonaj następujące czynności...
    zakończyć bieg schodów podstopnicą wybierz wartość Podstopnica w opcji Zakończ na.

    Uwaga: Schody zakończone podstopnicą mają całkowitą wysokość mniejszą o grubość jednej stopnicy od podane wysokości między podłogami kondygnacji.
    zakończyć bieg schodów stopnicą wybierz wartość Stopnica w opcji Zakończ na.

    zakończyć bieg schodów spocznikiem wybierz wartość Spocznik w opcji Zakończ na.

  10. Kliknij obok opcji Zasady obliczania, a następnie
    Aby... Wykonaj następujące czynności...
    podać całkowitą długość schodów w rozwinięciu liniowym wprowadź wartości dla długości liniowej oraz liczby podstopnic, a następnie kliknij OK.
    • Gdy Długość liniowa jest obliczana automatycznie , wartość zostanie obliczona na podstawie wymiarów stopnia i liczby podstopnic.
    • Gdy Długość liniowa jest definiowana przez użytkownika , długość schodów jest równa wprowadzonym wymiarom, a pozostałe trzy parametry przyjmują wartości mieszczące się w granicach ustalonych opcją Limity kodów.
    • Gdy liczba podstopnic jest definiowana przez użytkownika, głębokość stopnicy jest zwiększana lub zmniejszana, by była dopasowana do schodów.
    ustalić liczbę podstopnic wpisać wartość w polu Liczba podstopnic i kliknąć OK.
    • Gdy wybrano opcję Liczba podstopnic (ustalana automatycznie), to liczba podstopnic jest ustalana na podstawie całkowitej długości i całkowitej wysokości schodów oraz zależnie od wartości Limity kodów, zdefiniowanej na karcie Zasady projektowania. Wartość opcji Długość liniowa jest ustalana automatycznie.
    • Gdy opcję Liczba podstopnic ustawiono jako (zdefiniowana przez użytkownika), to można podać wartość, która będzie używana do obliczania głębokości stopnicy i wysokości podstopnicy. Jeśli podane wartości nie mieszczą się w granicach schodów, zostanie wyświetlony komunikat o błędzie.
    ustalić wysokość każdej podstopnicy w biegu schodów ustaw wartości wszystkich pól jako (automatycznie), kliknij ikonę Podstopnica i zmień ją na (zdefiniowana przez użytkownika), po czym wpisz wartość parametru podstopnicy. Kliknij przycisk OK.
    ustalić głębokość każdej stopnicy w biegu schodów we wszystkich polach wybierz opcję (automatycznie), kliknięciem zmień ikonę obok parametru Stopnica na (zdefiniowana przez użytkownika) i wpisz wartość parametru stopnicy. Podczas korzystania z opcji Głębokość stopnicy można też ustalić liczbę podstopnic. Kliknij przycisk OK.
    Uwaga: Jeżeli w arkuszu Zasady obliczeń ustalono wartość definiowaną przez użytkownika, można ją zmienić bezpośrednio w palecie właściwości.
    Uwaga: Jeżeli obok pola w oknie dialogowym Zasady obliczeń jest wyświetlana ikona , to wartości w tym polu nie można zmienić, aż wartość w innym polu zostanie zmieniona z (definiowana przez użytkownika) na (automatycznie).
  11. Rozwiń opcję Zaawansowane.
  12. Wprowadź Ustawienia podłogi:
    Aby... Wykonaj następujące czynności...
    zmienić grubość materiału stanowiącego wykończenie podłogi w górnej części schodów wpisz wartość w polu Górne odsunięcie.
    zmienić głębokość struktury w górnej części schodów wpisz wartość w polu Głębia szczytu.
    zmienić grubość materiału stanowiącego wykończenie podłogi w dolnej części schodów wpisz wartość w polu Odsunięcie dolne.
    zmienić głębokość struktury w dolnej części schodów wpisz wartość w polu Głębokość dolna.
  13. Ustal minimalną wysokość lub liczbę podstopnic w biegu schodowym lub wybierz *BRAK*.
  14. Ustal maksymalną wysokość lub liczbę podstopnic w biegu schodowym lub wybierz *BRAK*.
  15. Wskaż na obszarze rysowania punkt wstawienia schodów

    Paletę właściwości można przesunąć lub ukryć, aby powiększyć obszar rysowania.

  16. Wskaż punkt pierwszego zakrętu lub spocznika w schodach.
  17. Wskaż następne punkty schodów.
    Uwaga: Jeśli w opcji Zakończ na wybrano wartość Spocznik, to ostatni punkt schodów za podstopnicą kończącą bieg definiuje zakończenie spocznika.

    Ustalenie długości spocznika kończącego bieg w schodach wielospocznikowych

  18. Kontynuuj wstawianie schodów lub naciśnij klawisz Enter.