Popisuje postup převedení jednoho prvku nebo kolekce prvků na prvek, který lze opakovaně používat v jiných souborech součástí.
iPrvek můžete vytvořit z jakéhokoli načrtnutého prvku nebo souboru součásti a uložit jej. U každého iPrvku můžete definovat popisné názvy parametrů, které budou vysvětlovat, jak parametry ovlivňují umístění iPrvku v souboru součásti.
iPrvky jsou ve výchozím nastavení ukládány do souborů s příponou IDE ve složce Katalog. Po vytvoření a uložení iPrvku jej umístěte do souboru součásti nebo jej upravte.
- Přetáhněte jej z Průzkumníka Windows do souboru součásti nebo jej umístěte pomocí příkazu Vložit iPrvek.
- Soubor iPrvku (IDE) můžete změnit před tím nebo poté, co je umístěn v souboru součásti.
iPrvek můžete přesně umístit pomocí geometrických vazeb a kót, které jsou zadány v parametrech. Změny v souboru prvku (.ide) neovlivní iPrvek umístěný v souboru součásti. Podobně změny jednoho výskytu neovlivní jiné výskyty stejného iPrvku ve stejných nebo jiných souborech součástí.
Typy iPrvků
Existují dva typy iPrvků:
- Běžné iPrvky
- Běžný iPrvek je jedna verze prvku, kterou lze upravovat přímo úpravou jeho souboru. Když iPrvek umístíte, rozhraní, které je k prvku připojeno, bude popsáno umístěním geometrie. Obvykle se k tomuto účelu používá náčrtová rovina, ale může to být také čára nebo bod náčrtu nebo jiný geometrický prvek.
- iPrvky řízené tabulkou
- iPrvky řízené tabulkou obsahují mnoho variant prvku v tabulce. Pomocí nástroje Autor iPrvku můžete definovat jedinečné verze stejného prvku. Výhodou použití iPrvku řízeného tabulkou je, že můžete rychle změnit velikost iPrvku z jedné na druhou. Jednoduše vyberete verzi iPrvku uloženou v tabulce parametrů, aniž by bylo nutné iPrvek upravovat. V iPrvku řízeném tabulkou můžete upravit hodnoty, ale nelze přidat ani odstranit parametry nebo geometrii.
Parametry v iPrvcích
Práce s parametry je nedílnou součástí vývoje návrhu. Parametry slouží k ukládání hodnot kót náčrtů, vysunutí, zaoblení, zkosení a dalších prvků. V iPrvcích jsou definovány parametry pro velikost a umístění geometrie prvku, proměnné závitu a další vlastnosti.
Když chcete umístit iPrvek do součásti, název parametru a výzva jasně vysvětlují vliv parametru na iPrvek. Při definování parametrů mějte na paměti následující body:
- Použijte popisné názvy parametru, například výška, šířka a hloubka.
- Určete omezení velikosti.
- Zadejte instrukce nebo vysvětlení pro místo nebo umístění.
- Přidejte Nápovědu umístění do iPrvků. Nápověda je k dispozici (jako dokument, soubor HTML nebo tabulka) při umístění nebo úpravě iPrvků.
- Zadejte stejné nebo podobné názvy pro název souboru iPrvku (IDE) a iPrvku v dialogu Extrahovat iPrvek.
- Do tabulky Rozměry přidejte všechny hodnoty, které se mohou v iPrvku změnit. Když umístíte iPrvek, hodnota je pevná pro každý parametr, který není v tabulce Rozměry.
Parametry, které vytvoříte pro všechny projekty, je možné zobrazit v dialogu Parametry (Správa Parametry). Pokud přesunete ukazatel myši nad název parametru v dialogu, popisek nástroje zobrazí, ve kterých náčrtech, prvcích a další parametrech (jako součásti výrazu) je použit.
Nejlepší metody vytváření iPrvků
- Před vytvořením iPrvku definujte všechny potřebné parametry. Jakmile je vytvořen, můžete parametry upravovat, ale není možné přidávat do iPrvku nové parametry.
- Změňte zdrojový iPrvek (nebo iSoučást) na samostatný. Nepoužívejte referenční geometrii.
- Pokud vytvoříte závislou geometrii, nastavte ji závislou pouze na geometrii v iPrvku. Vyhněte se použití výchozích počátečních pracovních rovin, os nebo středů pro pracovní prvky.
- Při vytvoření poměrných vztahů mezi prvky geometrie použijte raději výrazy než absolutní kóty.
- Vyhněte se vodorovným a svislým vazbám v iPrvku. Pro další geometrii v iPrvku použijte rovnoběžné a kolmé vazby.
- Pomocí různých příkazů sestav lze také vytvořit následující iPrvky: klíče, rovnoběžné spline, evolventní spline, těsnicí kroužky, hřídele a ozubená kola.
- V souboru iPrvku (IDE) můžete přidávat uživatelské vlastnosti, které budou exponovány jako vlastnosti modelu v zahrnující součásti. Tyto vlastnosti jsou dostupné v souboru výkresu při dokumentaci součásti obsahující iPrvek.
- Parametry vytvořte stejným způsobem jako kóty nebo parametry, které chcete zahrnout do iPrvku, pojmenujte pomocí příkazu Parametry. Přejmenujte výchozí parametry nebo klikněte na tlačítko Přidat a definujte nové. Všechny parametry, ke kterým přiřadíte názvy, budou automaticky uvedeny v seznamu Rozměry v dialogu Extrahovat iPrvek.
- Při plánování se rozhodněte, jak definovat vazbu mezi náčrty konstrukčních prvků a použijte k řízení velikosti a vztahů výrazy místo číselných konstant. Výrazy snižují počet parametrů k definování umístění iPrvku a umožňují změnu velikosti prvku z původního prvku.
- Chcete-li použít celou součást jako iPrvek, vytvořte iPrvek řízený tabulkou z iSoučásti řízené tabulkou.