Můžete vytvořit jednoduchý plochý kabel se dvěma body od konektoru ke konektoru, nebo můžete přidat dodatečné pracovní body a ohnutí plochého kabelu pro nastavení směru a tvaru plochého kabelu okolo nebo skrz existující geometrii sestavy. Tyto pracovní body jsou odsazeny od existující geometrie plochy o danou hodnotu, která může být v průběhu práce změněna. Po jejich vytvoření se pracovní body na trajektorii plochého kabelu používají pro přidání ohnutí a umístění plochého kabelu do požadované polohy a vytvoření požadovaného tvaru.
Kabel se tvoří jako rendrovaný nebo jako osový podle zvoleného nastavení zobrazení.
Ploché kabely můžete definovat co nejblíže požadovaným výsledkům a později upravovat, nebo je můžete vyvíjet pomocí pracovních vlastností, které nastavíte během plánování trajektorie plochého kabelu.
K vytvoření plochého kabelu je třeba vybrat dva konektory, jeden počáteční a druhý koncový. Později je možné přidat další pracovní body, například pokud se má plochý kabel přizpůsobit změnám sestavy nebo při určení směru segmentu v rámci existující sestavy.
Chcete-li přesněji umístit pracovní body, definujte nejdříve pracovní prvky na důležitých místech a teprve potom vložte segmenty. Pracovní body asociované s pracovními konstrukčními prvky se aktualizují při změně modelu.
Ploché kabely lze zobrazovat jako rendrované, trojrozměrná tělesa nebo osově. Při tvorbě a úpravách plochých kabelů je nejlepší osový zobrazovací režim. Podobně jako u segmentů a drátů lze možnosti zobrazení nastavit pro všechny ploché kabely nebo pro jednotlivé ploché kabely v sestavě svazku.
Předvolbu zobrazení je možné nastavit třemi způsoby – pomocí místní nabídky, dialogu Vlastnosti plochého kabelu nebo položky Nastavení zobrazení na pásu karet. Nastavení zobrazení na úrovni výskytu, které vždy přepisuje aktuální stav zobrazení.
Plochým kabelům je při vytvoření přiřazováno Identifikační číslo plochého kabelu. První plochý kabel je implicitně nazván Plochý kabel 1, přičemž každý vytvořený kabel dostane název s označením o jedničku vyšším. Můžete buď výchozí název přijmout nebo změnit na název, který bude v sestavě svazku jedinečný. Přidáte-li ohnutí, plochý kabel se rozdělí na samostatné entity – ohnutí a dvě části plochého kabelu. Toto ohnutí je implicitně nazváno Ohnutí 1 a úseky plochého kabelu Plochý kabel 1 a Plochý kabel 2.
Stejně jako u tradičních kabelů neexistuje výchozí plochý kabel pro první plochý kabel, který v sestavě svazku tvoříte. Chcete-li začít plochý kabel vytvářet, je nutné nějaký vybrat z knihovny. Po zvolení plochého kabelu se jako předvolba pro následně vkládané ploché kabely použije naposledy vybraný plochý kabel.
Pracovní body plochého kabelu vytvořené výběrem libovolných bodů na ploše nejsou aktualizovány podle změn geometrie modelu včetně změn v polohových reprezentacích. Pracovní body založené na následující geometrii se po změnách aktualizují:
Chcete-li upravovat plochý kabel po vytvoření, můžete provést následující akce:
Chcete-li k plochým kabelům přidávat ohnutí, použijte příkaz Vytvořit ohnutí. Vytvoříte-li ohnutí, bod, který jste pro ně vybrali, se změní z normálního pracovního bodu na bod ohnutí. Dojde rovněž k redukci spline původní trajektorie do počátku ohnutí a je vytvořena nová část plochého kabelu od konce ohnutí k dalšímu konektoru. Každá z dotčených entit (původní část plochého kabelu, ohnutí a nová část plochého kabelu) má svůj uzel zobrazený ve stromu prohlížeče.
Výchozí orientace ohnutí je z počátečního konektoru ve směru dalšího pracovního bodu v trajektorii. Ohnutí lze znovu zarovnat pomocí dvou tlačítek pro zarovnání v dialogu a lze provést libovolný počet zarovnání podle potřeby. Zarovnáním nevzniká žádná vazba a ohnutí není asociativní se žádnou plochou, kterou jste v procesu zarovnání vybrali.
Vizuální reprezentace plochého kabelu se skládá z několika tažení a případně hraničních záplat. Vizuální reprezentaci lze rozdělit až na pět různých typů entit.
Náčrt plochého kabelu |
Protože plochý kabel tvoří několik tažení, je vyžadován náčrt trajektorie. Při tvorbě počátečního plochého kabelu vytváříte výchozí náčrt. Náčrt určuje trajektorii jednotlivých tažení použitých pro vizuální reprezentaci plochého kabelu. Náčrt je viditelný pouze během úprav plochého kabelu nebo pokud je plochý kabel zobrazen jako osa. |
Reprezentace tělesa plochého kabelu |
Pokud chcete, aby se reprezentace tělesa více podobala plochému kabelu, použijte tažení s povrchem tvořeným jednou čarou. Čára použitá pro profil tažení má stejnou délku jako je hodnota šířky určená v definicích původního plochého kabelu použitých pro plochý kabel. |
Reprezentace 1. vodiče |
Reprezentaci 1. vodiče tvoří další tažení. Plocha s kruhovým profilem je tažena pomocí stejné trajektorie jako tažení tělesa plochého kabelu (náčrt plochého kabelu). Vzhled určený v definici knihovny pro 1. vodič bude použit na povrch reprezentace. V některých případech nelze tažení pro těleso plochého kabelu vytvořit. Když se tak stane, plochý kabel se zobrazí jako osa, tak jako dráty a segmenty v sestavě svazku, které nemohou být taženy. Existuje jedna výjimka. Pokud je plochý kabel zobrazen jako osa, nejen že se zobrazí náčrt plochého kabelu, ale zobrazí se rovněž první a poslední vodič plochého kabelu. Průměr reprezentace 1. vodiče je určen režimem zobrazení, který je aktuálně používán pro plochý kabel. Pokud je plochý kabel zobrazen jako vystínovaný, průměr reprezentace 1. vodiče se rovná hodnotě výšky určené v definici knihovny použité pro plochý kabel. Je-li pro plochý kabel vybrán režim zobrazení formou osy, průměr reprezentace 1. vodiče bude velmi malý, to znamená že bude mít vzhled čáry. |
Reprezentace posledního vodiče |
Kromě vodičů, které představuje reprezentace posledního vodiče, neexistuje mezi ní a reprezentací 1. vodiče mnoho rozdílů. Jedná se o tažení povrchu s kruhovým profilem, jehož průměr je určen výškou stanovenou v definici a v režimu zobrazení. Hlavním rozdílem je vzhled, který je pro jeho povrch použit. Zatímco je u reprezentace 1. vodiče použit vzhled, který byl vyvolán speciálně pro ni, na tažení posledního vodiče je použit vzhled vyvolaný konkrétně pro těleso plochého kabelu. |
Reprezentace ohnutí |
Do plochého kabel je možné umístit ohnutí. Protože materiál plochého kabelu nebo původní plochý kabel není příliš tlustý, ohnutí nejsou vrstvami původního plochého kabelu. Jedná se o reprezentace, které existují na rovině tečné k plochému kabelu. Tato ohnutí jsou reprezentována pomocí jedné nebo více hraničních záplat podle typu ohnutí, které vytváříte. Poznámka: Vyberete-li pro modelování sestavy svazku použití tažení těles, nebude to mít žádný vliv na plochý kabel. Plochý kabel je vždy reprezentován plochami. Proto u něj neexistuje kontrola kolizí.
|