Popisuje postup vytváření modelů svařenců pomocí kombinace příkazů specifických pro svařence a příkazů specifických pro sestavy nebo převodu modelů sestav na svařence.
Návrh sestavy svařence je rozšířením prostředí pro modelování sestavy. Svařenec můžete vytvořit dvě způsoby. Použitím kombinace příkazů sestavy a příkazů specifických pro svařování v prostředí svařování. Převedením sestavy na svařenec v prostředí sestavy. Po převodu přidáte do návrhu specifický význam svaru.
V sestavách svařence vytváříte sestavy, kde také máte možnost přidat prvky sestavy k přípravě modelů na svary, přidáváte svar jako masivní nebo kosmetický konstrukční prvek a potom přidáte další prvky sestavy pro konečné obráběcí operace. Jakmile je model svařence kompletní, všechny součásti a prvky se uloží do jediného souboru sestavy pod názvem svařenec.
Všechny informace svařence včetně detailních značek svarů a pozmámek k masivním koutovým svarovým housenkám lze ve výkresech automaticky obnovit. Podle způsobu, jakým svařenec vytváříte, můžete také vytvářet výkresy představující různé stavy svařence.
Sestavy svařence můžete vytvářet dvěma způsoby:
Tím, že určíte sestavu jako svařenec, budete mít k dispozici kartu Svařenec a prohlížeč, také se uplatní výchozí šablona svařence. Při převodu ze sestavy není použita žádná šablona.
Jako rozšíření prostředí sestavy je možné pomocí prostředí svařence provádět všechny úlohy obsažené v prostředí sestavy, včetně těch, které jsou určeny pouze pro svařence.
Využitím prostředí svařování můžete provádět následující operace:
Když vytvoříte nebo otevřete soubor svařence, budete v prostředí svařence. Prostředí svařování obsahuje všechny stejné prvky a příkazy jako prostředí sestavy. Navíc obsahuje příkazy, které jsou optimalizovány pro proces výroby svařence. Tyto příkazy používejte ke klasifikování a manipulaci se třemi skupinami prvků sestavy. Můžete také vytvořit kosmetické, koutové nebo drážkové svary a asociovat je s geometrií modelu. Skupiny konstrukčních prvků svarů obsahují: prvky pro přípravu, prvky svarové housenky a prvky pro obrábění po svařování.
Když vytvoříte nebo otevřete soubor sestavy, budete v prostředí sestavy. V prostředí sestavy můžete vytvářet prvky sestavy. Nelze je seskupit do skupiny konstrukčních prvků svarů, která podporuje tvorbu výkresů znázorňujících různé stavy svařence.
Svařence lze umístit do sestavy, podsestavy nebo sestavy svařence jako kteroukoli jinou komponentu. Pomocí příkazu umístění komponenty vyberte a otevřete svařenec, potom ho umístěte do grafického okna.
Po umístění můžete upravovat skupinu konstrukčních prvků svaru, změnit nastavení viditelnosti a vypínat jednotlivé prvky aktivací podsvařence.
Svařence lze odvodit stejně jako běžnou sestavu. K odvození je také k dispozici svarová housenka na kartě Tělesa. Všechny svarové housenky se odvozují společně; nelze je odvozovat selektivně.
Kosmetické svary (drátové modely 2D a 3D ) vytvářejte výběrem hran nebo smyček v modelu. Je to účinná a lehká reprezentace. Můžete chtít, aby fyzikální vlastnosti zahrnovaly nebo vyjímaly kosmetické svary, když vyberete položky Soubor iVlastnostiFyzikálníZahrnout kosmetické svary. Můžete určit zakončení od-do (paralelní) ke zkrácení housenky kosmetického svaru.
Často se používají koutové svary (3D solid), když mezi dvěma nebo více komponenty neexistují žádné fyzikální mezery. Koutový svar může rovněž přemostit mezeru mezi komponentami, které se nedotýkají. Jestliže je zde mezera, koutový svar ji přemostí, ale nevnikne do otvoru. Můžete vytvářet přerušované koutové svary pomocí parametrů jako rozteč, délka a počet housenek. Můžete vybrat možnosti Konvexní, Konkávní nebo Rovný tvar k ovládání procesu tvarování (kontury) svaru. Pokud svar nezačíná nebo nekončí na hraně, pomocí volby Počátek–Délka určete hodnotu vzdálenosti odsazení a délky. Můžete rovněž určit ukončení Od-Do (pouze rovnoběžné) pomocí pracovních rovin sestavy nebo rovinné geometrie k stanovení počáteční a koncové pozice housenky koutového svaru.
Žlábkové svary (3D solid) jsou užitečné, když jsou komponenty odděleny vzdáleností nebo mezerou. Není-li zaškrtnuta možnost úplné plochy na jedné ze sady ploch, zadejte buď směr výplně nebo vyberte možnost Radiální výplň. Pomocí výběru Směr výplně určete směr, ve kterém se sady plošek žlábkového svaru promítnou na sebe tak, aby byly spojeny housenkou žlábkového svaru. Použijte možnost Radiální výplň, není-li vyžadován výběr směru. Použijte možnost Ignorovat vnitřní smyčky k ovládání přítomnosti nebo absence svarů uvnitř vnitřních smyček. Použijte možnost Řetězení ploch ke zjednodušení výběru tečných ploch.
K vytvoření úspěšného svaru bude často nutná kombinace koutového a žlábkového svaru.
Pomocí příkazu Vyplnění konce můžete výslovně určit, které plochy se budou považovat za vyplnění konce.