Trasa, určená zvolením počátečního a koncového bodu, u které systém stanoví jakékoliv mezilehlé body, potřebné k dosažení nepřetržité spojnice, při dodržení pravidel specifikovaných v rámci zvoleného stylu.
Výrobní data pro izometrii potrubí, které řídí výstupní podobu dokončeného výkresu vedení potrubí. Jsou generovány ze specifických vedení potrubí a uloženy v asociativních souborech PCF. ISOGEN je ve skutečnosti průmyslový standard dodávaný všemi dodavateli softwaru na tvorbu konstrukčních návrhů a vytváří automatické izometrie z návrhových systémů.
Data ohybu pro tvorbu návrhu v číselně řízených (NC) ohýbacích strojích, včetně umístění a směru ohybů, poloměru osy, průměru trubky, tloušťky zdi a materiálu. Jsou vytvořeny ze segmentů pevného potrubí a uloženy ve standardním neasociativním textovém souboru v kódování ASCII, obvykle v některém ze dvou běžných formátů – ve formátu XYZ a ve formátu YBC (formát LRA). Datové soubory ohýbacího stroje mohou být ručně kopírovány a vloženy do programů CNC, které řídí zařízení k ohýbání trubek.
Jakákoliv sestava hlavního vedení, samostatné vedení, sestava pružných hadic a trasy, které lze použít v pracovním postupu kopírování a opětovného používání komponent trubek a potrubí.
Exkluzivní komponenta potrubí a trubek může mít několik sekundárních výskytů. Jeho sekundární výskyt můžete změnit na adaptivní vůči změnám sestavy, a to pomocí příkazu Udělat nezávislým.
Sekundární výskyt sestavy hlavního vedení lze změnit na adaptivní pouze v případě, že vrchní sestava neobsahuje žádnou jinou adaptivní sestavu hlavního vedení.
Formát výstupních hodnot ohybu z číslicově řízeného ohýbacího stroje, který obsahuje identifikaci bodu společně s kartézskými veličinami X, Y a Z pro každý bod ohybu a hodnotou poloměru ohybu. Přední a zadní strana řetězce může rovněž obsahovat další informace, jako například počet bodů, počet rovných segmentů a celkovou délku osy.
Formát výstupních hodnot ohybu z číslicově řízeného ohýbacího stroje, které zahrnují identifikaci bodu společně s hodnotami přímé vzdálenosti mezi ohyby (Y), jakoukoli rotaci mezi ohyby (B) a úhel oblouku ohybu (C) s hodnotou poloměru ohybu. Přední a zadní strana řetězce může rovněž obsahovat další informace, jako například počet bodů, počet rovných segmentů a celkovou délku osy. Také se někdy nazývá jako formát LRA (vzdálenost, rotace a úhel).
Tvarovka, která je určena v typech stylů jako komponenta používaná k osazení koncového bodu trasy u tras s pružnými hadicemi. Musí to být komponenta potrubí a trubek s dvěma přípojkami.
Viz řídicí kóty.
Vzdálenost podél spojovací osy od bodu připojení ke vzdálenosti maximální polohy zapojení, při které je trubka vložena do tvarovky. Pracovní bod MaxEP může být jednak existující pracovní bod na spojovací ose, nebo může být vytvořen průsečíkem určité rovinné plochy a spojovací osy.
Pevně daná vzdálenost MaxEP může být změněna pouze pomocí vývojového dialogu potrubí a trubek. Pokud není pevně daná, může být nastavena jako procento z NS.
Vzdálenost podél spojovací osy od bodu připojení ke vzdálenosti minimální polohy zapojení, při které je trubka vložena do tvarovky. Pracovní bod MinEP může být jednak existující pracovní bod na spojovací ose, nebo může být vytvořen průsečíkem určité rovinné plochy a spojovací osy.
Může být nastavena jako procento ze vzdálenosti MaxEP.
Nejmenší poloměr, v jakém lze drát, kabel nebo pružnou hadici ohnout. Minimální poloměr ohybu se liší podle různých druhů kabelů a typů materiálu.
Zvaná rovněž parametrická trasa. Trasa vytvořená ručně pomocí geometrických vazeb, vazeb kót, uživatelských ohybů, uchycením geometrie nebo směrových os nástroje 3D ortogonální trasování. Tato trasa se může dynamicky aktualizovat v případě provedení změn v sestavě, podobně jako oblasti automatických tras, pokud není plně omezena.
Viz uzel automatické trasy
Tvarovka, součást potrubního vedení, volné zakončení trasy nebo normální součást aplikace Inventor v aktivním vedení.
Pokud nesmontovatelná tvarovka představuje zakončení volné trasy, potom systém automaticky vytvoří automatický region trasy a dokončí tak spojení. Jinak bude při všech aktualizacích a dalších operacích vždy umístěna ve vztahu k základní tvarovce.
Trasa, která je vytvořena ze základního náčrtu v jakémkoli souboru součásti, který existuje ve standardní sestavě aplikace Inventor nebo v sestavě vedení potrubí a trubek. Obsahuje přesně stejnou geometrii, jako byla ta geometrie, vybraná ze základního náčrtu, a to tak, aby byla znovu použita 3D geometrie v přiřazeném souboru součásti.
Formát textového souboru ISONGEN od společnosti Alias, Ltd., který umožňuje výměnu elektronických dat (EDI) k přenosu informací o složení potrubí a konfiguraci mezi 3D designovými systémy potrubí a ISOGEN.
Tvarovka, která je určena v typech stylů jako komponenta používaná k osazení počátečního trasového bodu u tras s pružnými hadicemi. Musí to být komponenta trubek a potrubí se dvěma připojeními. Pokud je odstraněna počáteční tvarovka, automaticky je odstraněna i koncová tvarovka.
Potrubní součásti a tvarovky se používají k osazení tras a vedení při projektování trubek a potrubí.
Řídící výskyt exkluzivních komponent trubek a potrubí nebo kabelů a svazků. Je to jediný výskyt, ve kterém jsou povoleny úpravy modulu Trasované systémy. Primární výskyt řídí definice všech dalších výskytů.
Dva nebo více lidí pracujících ve společném prostředí.
Viz: jednouživatelský
Také se ji říká načrtnutá kóta. Parametrická kóta, která určuje velikost geometrie náčrtu a mění rozměry geometrie náčrtu, pokud se změní její hodnota.
Viz řízenou kótu
Neparametrická kóta v uvozovkách, uvádějící aktuální hodnotu načrtnuté geometrie. Jeho hodnota se aktualizuje při změně velikosti načrtnuté geometrie, ale nelze pomocí této hodnoty změnit velikost načrtnuté geometrie.
Viz řídící kótu
Bod trasy, který je sdílen společnou automatickou oblastí a parametrickou oblastí. Řídí se schématem pojmenování bodů automatické trasy a je obsažen v oblasti automatické trasy i v náčrtu trasy.
Jakýkoliv jiný než primární výskyt komponenty aplikace AIP s názvem souboru název_souboru_horní_sestavy <N> v prohlížeči modelu, kde <n> je číslo výskytu. Sekundární výskyty nejsou adaptivní a nelze je upravovat. Změny primárního výskytu automaticky aktualizují všechny příslušné sekundární výskyty.
Známá jako sestava potrubních vedení. Potrubní soustava pro jednotlivá vedení, sestavy pružných hadic a trasy a také pro obsazené části potrubních vedení a tvarovky.
Sestava trubek a potrubí může mít pouze jeden primární výskyt sestavy hlavního vedení (adaptivní), ale může mít více sekundárních výskytů sestav hlavních vedení v sekundárních výskytech (neadaptivních).
Tvarovka se dvěma přípojkami, která mění směr trasování potrubí, obvykle 90 nebo 45stupňovým ohybem.
Soubor zaměnitelných sestav hlavního vedení nebo sestav svazků, které lze zaměnit za jakýkoliv daný výskyt modulu Trasované systémy na základě dané konfigurace. Soubor zaměnitelnosti v tabulce interaktivních komponent se používá ke sledování, která hlavní sestava vedení nebo sestava svazku je použita v jaké konfiguraci. Úpravy v hlavní sestavě vedení nebo v sestavě svazku jsou na sobě zcela nezávislé.
Komponenty vysoce specifických rozměrů, typů nebo tříd, které lze používat k propojování uživatelsky navrhovaných a prodávaných komponent v rámci vedení. Tvarovky lze soustřeďovat do dodávané obsahové knihovny nebo přímo načítány z webové stránky prodejce.
Segmenty potrubí, rour a hadic, které jsou používány určeným stylem potrubí a trubek k osazování tras a vedení. Součásti vedení lze vložit do sestavy vedení trubek a potrubí z Obsahového centra aplikace Autodesk Inventor. iSoučástky potrubí a trubek lze autorizovat a publikovat jako rozvodní součástky, což normální potrubí a trubky být nemohou.
V návrhu potrubí a trubek se trasou rozumí grafické znázornění rámové konstrukce vedení (osy) drátu. Trasa se aktualizuje společně se změnami polohy koncových bodů. Trasu lze vytyčit pomocí ručních, poloautomatických a automatických metod.
V návrhu kabelů a svazků se trasováním nazývá proces vkládání drátů do segmentů.
Tvarovka, která je vložena do sestavy z Obsahového centra nebo pomocí funkce AutoDrop nebo z pracovního prostoru vašeho projektu pomocí příkazu Umístit tvarovku. Může a nemusí se jednat o součást knihovny, obvykle se používá k rozvětvení tras trubek a potrubí.
Trasovací body, které jsou automaticky generovány mezi body na zvolené geometrii a které se aktualizují dynamicky pokaždé, když systém přepočítá trasování kvůli změnám sousedních segmentů. Trasové body, které jsou automaticky generovány systémem, nejsou ve výchozím nastavení opravovány.
Výchozí tvarovka, která je používána speciálními styly potrubí a trubek k osazování tras a vedení. Trasovanou tvarovku lze upravit tím, že změníte její průměr. Poté je možné aplikovat na tvarovku většinu změn.
3D náčrt vytvořený na základě geometrie v jakékoli součásti, která existuje ve standardní sestavě aplikace Autodesk Inventor nebo v sestavě vedení trubek a potrubí. Musí se nacházet mimo jakékoliv trasy v hierarchii sestavy.
Používejte základní náčrty k vytvoření odvozených tras tak, aby odvozené trasy obsahovaly přesně stejnou geometrii jako geometrie vybraná ze základního náčrtu.
Tvarovka, část potrubí, zakončení volné trasy nebo normalizovaná součást aplikace Inventor, která je umístěna kdekoliv uvnitř sestavy. Určuje připojení, které vymezuje polohu a trasování nesmontované tvarovky.