Zde naleznete informace o tom, jak hardware systému, operační systém a síť ovlivňují výkon velkých sestav.
Informace na této stránce vám mají pomoci s výkonem nebo kapacitou. Neexistuje univerzální řešení, které pomáhá ve všech situacích. Použijte řešení, které vám pomůže v prostředí návrhu.
Vlastnosti počítače
Klikněte pravým tlačítkem myši na položku Tento počítač , klikněte na položku Vlastnosti, poté zobrazte základní informace o systému a kliknutím na položku Správce zařízení zobrazte další informace, například kliknutím na položku Grafické adaptéry získáte informace o grafických kartách a ovladačích.
Nástroj pro diagnostiku rozhraní DirectX
Systémový nástroj pro diagnostiku rozhraní DirectX, který lze spustit z nabídky Start systému Windows zadáním řetězce „dxdiag“ do pole vyhledávání a stisknutím klávesy Enter, poskytuje informace o systému a grafických kartách, které naleznete na kartách Systém a Zobrazení tohoto nástroje.
Diagnostika rozhraní DirectX aplikace Inventor
Spusťte aplikaci Inventor, otevřete dokument a přejděte na položky Nástroje Možnosti aplikace Hardware. Klikněte na tlačítko Diagnostika a na tlačítko OK. Poté můžete vložit diagnostické informace aplikace Inventor do textového souboru nebo souboru aplikace Word a tyto informace o systému a grafice si zde prohlédnout.
Skutečné požadavky se liší v závislosti na složitosti geometrie součásti a počtu výskytů.
Pokud vyberete základní desku, která používá čipovou sadu vyrobenou stejným výrobcem, zjednoduší to vyhledávání aktualizací ovladačů, systému BIOS a nástrojů čipové sady. Při výběru procesoru zvažte vestavěnou vyrovnávací paměť. Velikost a typ vestavěné vyrovnávací paměti může značně ovlivnit výkon.
Použijte základní desku, která používá čipovou sadu Intel nebo AMD. Implementace rozhraní AGP může u některých nástrojů čipové sady jiných výrobců způsobit problémy se stabilitou. V takové situaci lze tyto nástroje odinstalovat a spolehnout se na obecné ovladače systému Windows, které však mohou nepříznivě ovlivnit výkon. Začněte tuto situaci řešit s výrobcem.
I nové počítače mají zřídka poslední dostupný systém BIOS z webové stránky výrobce. Stáhněte jej a aktualizujte počítač.
Doporučuje se používat grafickou kartu na úrovni DirectX11 s alespoň 4 GB videopaměti RAM.
Pokud používáte notebook s mobilní grafickou kartou, poskytne vám grafické ovladače dodavatel vašeho notebooku.
Čím více paměti RAM je nainstalováno v počítači, tím lépe. Zkontrolujte specifikace základní desky a zjistěte maximální velikost paměti RAM, kterou lze nainstalovat. Použijte nejrychlejší dostupnou paměť RAM.
Pro velké sestavy s více než 1000 jedinečnými součástmi doporučujeme minimálně 24 GB paměti RAM. Pokud je jedinečných součástí zhruba 7000, doporučujeme alespoň 64 GB paměti RAM. Skutečné požadavky se liší v závislosti na složitosti geometrie součásti a počtu výskytů.
Vyberte paměť RAM, která přenáší data se stejnou rychlostí jako procesor. Například paměť PC1066 RAM přenáší data rychlostí 2 132 MB/s, stejně jako procesor Intel 850e. Dvojice dosahují přenosové rychlosti 4,2 GB/s. Přenosové rychlosti 4,2 GB/s dosahuje také procesor P4 taktovaný frekvencí 533 MHz.
Pomocí Správce úloh systému Windows získáte podrobné informace o tom, jak je systémová paměť RAM využívána.
Čas potřebný k otevření nebo uložení sestavy ovlivňují doby čtení a zápisu, které jsou pro daný pevný disk specifické. Jednotky SSD mohou u velkých sestav významně zlepšit výkon zkrácením doby potřebné k otevření nebo uložení sestavy. Pokud vám to rozpočet umožní, použijte SSD disk. Pokud nemáte dostatečný rozpočet, řiďte se informacemi o doporučeném hardwaru.
Uspořádání jednotek pevných disků:
Pro účely této části můžeme říci, že informace uložené v počítači na pevném disku mohou náležet do jedné z následujících čtyř kategorií. Každá kategorie má jiný požadavek:
V rámci zcela základního scénáře jsou tyto položky umístěny v jednom nebo dvou oddílech jednoho fyzického disku v systému. V ideální situaci se nachází na více svazcích, kde složky Temp a Data jsou zabezpečeny technologií RAID proti selhání.
K souborům operačního systému a aplikací se často přistupuje (při spuštění programu se tyto soubory načítají do paměti). Při práci s aplikací Inventor jsou soubory umístěné ve složce Data a složce Temp čteny a je do nich často zapisováno. Největší přínos proto bude mít zvýšení rychlosti čtení a zápisu u složek Data a Temp. Toho dosáhneme pomocí rychlejších pevných disků.
Fragmentace úzce souvisí s přístupem k datům. U souborů, které se velmi často používají, dochází ke fragmentaci rychleji.
Rozdělení na soubory operačního systému a aplikací je kosmetické a nezpůsobuje velký rozdíl ve výkonu.
Vložení dočasných souborů do samostatného oddílu zajišťuje, že nezpůsobí fragmentaci jiných souborů. Chcete-li snadno eliminovat fragmentaci, odstraňte po zavření všech aplikací všechny soubory v systémové složce Temp. Nastavte minimální velikost stránkovacího souboru na hodnotu maximální velikosti stránkovacího souboru. Tímto způsobem zvýšíte výkon při stránkování na disk. Stránkovací soubor netrpí fragmentací ani nezpůsobuje fragmentaci jiných souborů. Jelikož je stránkovací soubor již nastaven na maximální velikost, nedojde navíc k žádné časové ztrátě při jeho rozšiřování. Stránkovací soubor vytvořte nejprve v prázdném oddílu. Potom u něj nedochází ke fragmentaci a není třeba jej odstranit a znovu vytvořit.
Aplikace Investor používá při přístupu k souborům načítání segmentů, což znamená, že do paměti se načítají pouze požadované součásti souboru. Zbytek zůstane na pevném disku. Když jsou vyžadovány další segmenty ze souboru, je tím pádem výhodné, pokud je lze číst co největší rychlostí.
Chcete-li dosáhnout vyššího výkonu, postupujte podle následujících pokynů:
Kanál výpočtů aplikace Inventor je sekvenční, proto je žádoucí vyšší rychlost CPU. V každém kroku kanálu je však stále možné využívat více jader a využít toho v pracovních postupech, včetně interakce grafiky, operací modelování a aktualizací výkresu. Podrobnosti naleznete v části Podpora vícejádrových procesorů.
Použití hyperthreadingu se v aplikaci Inventor obecně nedoporučuje, protože to pomáhá pouze u velmi specifických pracovních postupů, například rendrování v aplikaci Studio. Pravděpodobně to sníží výkon ve většině ostatních pracovních postupů, protože se tím vytváří kolize u výpočetních prostředků CPU.
Pomocí nástroje msinfo32 zjistíte, zda existují nějaké konflikty. V dialogu Informace o systému přejděte na stránku Hardwarové prostředky > Konflikty či sdílení.
Poznamenejte si všechna zařízení, která jsou v konfliktu, a aktualizujte ovladače. (Věnujte pozornost zejména všem zařízením, která jsou v konfliktu s grafickou nebo síťovou kartou.) Systém Windows přiřazuje požadavky na přerušení dynamicky, takže aktualizace ovladačů tyto konflikty nevyřeší. Může však přispět k lepší správě konfliktů.
Při práci s jakoukoliv aplikací s vysokými nároky na paměť je paměť vašeho počítače fragmentována podobně jako pevný disk. Fragmentace paměti RAM způsobuje, že operačnímu systému trvá splnění vstupně-výstupních požadavků déle, což zpomaluje celý systém. Nejobvyklejším řešením tohoto problému je restart počítače, protože fragmentace začne negativně ovlivňovat jeho výkon. Jednou z alternativ je použití nástroje na defragmentaci paměti RAM, který je spuštěný v systému Windows a automaticky uvolňuje paměť RAM, když fragmentace dosáhne příliš vysoké úrovně.
Stránkovací soubor vytvářejte vždy v čerstvě zformátovaném prázdném oddílu. Minimalizujete tak jeho fragmentaci.
Nastavte u stránkovacího souboru stejnou minimální a maximální hodnotu velikosti. Stejná minimální a maximální hodnota zajistí, že bude veškeré místo na disku alokováno najednou, což minimalizuje fragmentaci disku. Současně to zajistí, že alokaci paměti nebudou zpomalovat změny velikosti virtuální paměti.
Velikost stránkovacího souboru nastavte tak, aby se pohybovala v rozmezí jednoho až jednoho a půl násobku velikosti fyzické paměti RAM.
Pokud je rozdíl mezi velikostí virtuální a fyzické paměti příliš velký (5:1), dochází ke ztrátám výkonu. Počítač neustále čte a zapisuje data na disk.
Nevytvářejte více stránkovacích souborů v různých oddílech stejného fyzického disku. Stránkovací soubory pokud možno umístěte do jiného oddílu nebo na jiný disk než soubory operačního systému (například jeden stránkovací soubor na disk D:\).
Neumisťujte stránkovací soubor na disk, na kterém jsou systémové soubory, například soubory operačního systému.
Neumisťujte stránkovací soubor na disk odolný proti selhání, jako je například zrcadlený svazek nebo svazek RAID-5. Stránkovací soubory nemusí být odolné proti selhání. Některé systémy zajišťující odolnost proti selhání zpomalují zápis dat, protože zapisují data do více různých umístění.
Pokud budete udržovat disk defragmentovaný, zrychlí se otevírání dokumentů aplikace Inventor, zejména otevírání velkých sestav. Při kopírování nebo ukládání velkých souborů na fragmentovaný disk jsou soubory fragmentovány a prodlužuje se čas potřebný k jejich otevření. Čím pomalejší disk je, tím více jeho fragmentace ovlivňuje výkon. Tento faktor je důležitý při migraci datových sad do nové verze aplikace Inventor nebo stahování datových sad z úložiště či síťového umístění do místního počítače k úpravám.
Defragmentaci lze provést pomocí nástroje, který je součástí systému Windows, nebo pomocí některého z komerčních nástrojů. Bezplatný nástroj naleznete v nabídce Start pod položkou Programy > Příslušenství > Systémové nástroje > Defragmentace disku. Spouštění aplikace Inventor lze urychlit defragmentací modulů programu aplikace Inventor nainstalovaných na pevném disku. Chcete-li defragmentovat pouze soubory programu aplikace Inventor, postupujte následujícím způsobem:
Pokud se i po defragmentaci disku aplikace stále spouští pomalu, může se jednat o problém disku nebo konfigurace vstupního zařízení. Pokud dochází k problémům disků, proveďte ve spolupráci s místním oddělením IT srovnávací testy disku a vyhodnoťte, zda dochází k problémům konfigurace či ovladače. Pokud používáte specializované vstupní zařízení vytvořené specificky pro produkty CAD, můžete jej odinstalovat a zkusit použít běžnou myš, abyste zjistili, zda problémy způsobuje toto specializované zařízení. Problém také někdy vyřeší instalace novějšího ovladače vstupního zařízení.
Program Vyčištění disku je komplexní nástroj na odebírání nechtěných a nepotřebných souborů. Nástroj je užitečný k mazání obsahu koše, dočasných souborů, starých komprimovaných souborů atd. Nejlepších výsledků dosáhnete, když po vyčištění pevný disk defragmentujete. Program Vyčištění disku je dostupný v nabídce Start pod položkou Programy > Příslušenství > Systémové nástroje > Vyčištění disku.
Pravidelně vyprazdňujte složku temp a koš. Chcete-li vyhledat soubor TEMP, přejděte do nabídky Start a klikněte na položku Ovládací panely > Systém > Karta Upřesnit > Proměnné prostředí.
Zkontrolujte, zda NEJSOU operační systém, soubory aplikace Inventor nebo pracovní soubory aplikace Inventor umístěny na komprimovaném nebo zašifrovaném disku.
Aplikace Inventor podporuje operační systémy Windows 7, 8.1 a 10. Motivy a vizuální efekty systému Windows mohou využívat systémové prostředky, aniž by nějak významně přispívaly ke zvýšení produktivity práce. Zvažte, zda není vhodné ponechat je na minimální úrovni.
Kolize antivirového softwaru s aplikací Inventor lze minimalizovat snížením úrovně zabezpečení. Některé typy antivirového softwaru umožňují vypnout ochranu souborů v reálném čase. Doporučujeme, abyste antivirový software nastavili tak, aby skenoval pouze spustitelné soubory, a ne každý otevíraný soubor.
Vypnutím služeb, které nejsou používány, uvolníte paměť. Zastavení nepoužívaných služeb šetří paměť a zlepšuje výkon systému. Před vypnutím jednotlivých služeb však nejprve zkontrolujte, jaké může mít jejich vypnutí následky.
Služby spuštěné ve vašem počítači, které používáte pouze občas nebo nikdy, zbytečně vyčerpávají systémové prostředky. V systému Windows se služby spravují pomocí dialogu Služby. Kliknutím na službu zobrazíte její popis. Dvojitým kliknutím na službu zobrazíte dialog Vlastnosti. Na kartě Závislosti zkontrolujte závislé a požadované služby. Pokud služba není potřeba, změňte u ní typ spouštění na Ruční. Poznamenejte si veškeré provedené změny, abyste se v případě potřeby mohli později vrátit k původním nastavením.
Minimalizujte počet aplikací spuštěných na pozadí a v panelu úloh systému Windows.
Na svůj pevný disk můžete data kopírovat pomocí systému správy dokumentů, jakým je například aplikace Autodesk Vault Basic. Přístup k datům na místním pevném disku umožňuje nejrychlejší otevírání, ukládání, zavírání a aktualizace.
Uzamkněte v přepínačích všechny porty inženýrského týmu v režimu plného duplexu s rychlostí 1 Gb a zakažte automatické přepínání.
Tato akce zajistí, že nebude docházet k žádným přerušením toku dat v segmentu sítě LAN při používání velkých objemů dat aplikace Inventor. Při použití aplikace Inventor ve sdíleném prostředí je toto nastavení nezbytné k dosažení předvídatelného chování a stability sítě.
Uzamkněte všechny síťové karty v režimu plného duplexu s rychlostí 1 Gb a zakažte automatickou detekci.
Tato akce zajistí, že nebude docházet k žádným přerušením toku dat v segmentu sítě LAN při používání velkých objemů dat aplikace Inventor. Při použití aplikace Inventor ve sdíleném prostředí je toto nastavení nezbytné k dosažení předvídatelného chování a stability sítě.
Zkontrolujte, zda mezi pracovní stanicí a souborovým serverem aplikace Inventor nejsou více než dvě směrování.
Jednoduchý způsob kontroly počtu směrování představuje použití příkazu tracert systému DOS z klientského počítače na server. Příkaz tracert vypisuje počet směrování.
Zkontrolujte, zda je souborový server aplikace Inventor ve stejném segmentu segmentované sítě LAN jako uživatelé aplikace Inventor.
Změřte využití sítě na straně klientských pracovních stanic i souborových serverů aplikace Inventor. Udržujte celkové využití sítě na straně serveru na úrovni 40 % nebo nižší. Pokud využití sítě na straně serveru překročí hodnotu 40 %, dojde ke ztrátě výkonu a zvýší se pravděpodobnost ztráty dat. V takovém případě upgradujte síť nebo omezte počet uživatelů přistupujících na server.
Pokud všichni uživatelé používají server současně, doporučujeme upgradovat procesor a paměť serveru a případně zvýšit počet síťových karet a segmentů sítě LAN.
Aplikace Inventor používá segmentované načítání souborů, což může způsobit problémy při práci se soubory v síti. Například se může stát, že otevřete soubor sestavy, aplikace Inventor začne načítat reprezentace hranic jednotlivých souborů a vy začnete upravovat některé soubory součástí. Při tom dojde k chybě sítě. Když se pokusíte soubor uložit, není to možné, protože se celý soubor nepřenesl do místního počítače. V takovém případě je nutné se vrátit k předchozí verzi souboru. Proto doporučujeme, abyste pracovali na místních jednotkách.