Wyrażenia Kalkulatora

W niniejszym rozdziale opisano następujące zagadnienia: wprowadzanie wyrażeń w Kalkulatorze zgodnie ze standardowymi matematycznymi regułami pierwszeństwa operatorów, przeglądanie i pobieranie poprzednich obliczeń w obszarze historii oraz zasady używania angielskich jednostek długości, pola powierzchni i objętości.

Kalkulator oblicza wartość wyrażenia zgodnie z następującymi regułami pierwszeństwa:

Pole Dane wejściowe to obszar, do którego wprowadza się wyrażenia i uzyskuje wyniki. Można wprowadzać wyrażenia za pomocą przycisków klawiatury numerycznej Kalkulatora, klawiatury komputera lub klawiatury numerycznej. Przed użyciem klawiatury numerycznej wciśnij klawisz NUMLOCK.

Aby wyliczyć wartość wyrażenia, kliknij znak równości (=) na klawiaturze numerycznej Kalkulatora lub naciśnij klawisz Enter na klawiaturze.

Składnia wyrażeń

Składnia wyrażeń w Kalkulatorze oraz wyrażeń w kalkulatorze dostępnym w wierszu polecenia jest taka sama. Przykładowo, aby wykonać operację na wektorach lub współrzędnych 5, 2, 0, należy wpisać [5,2,0] w polu Dane wejściowe.

W celu wczytania wartości zmiennej systemowej można użyć funkcji GETVAR. Składnia jest następująca:

getvar(nazwa_zmiennej)

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz opis polecenia KALK.

Używanie pola Historia

Pole Historia stale zapamiętuje obliczenia, podobnie jak taśma papierowa kalkulatora biurowego. Za pomocą pola Historia można przeglądać poprzednie działania i ponownie wprowadzać je w polu Dane wejściowe w celu zastosowania z innymi parametrami.

Zasady wyświetlania i postępowania z jednostkami

W Kalkulatorze obowiązują następujące zasady:

Jeżeli jednostki rysunku są ustawione na jednostki architektoniczne, kalkulator wyświetla wyniki obliczeń jednostek angielskich w formacie architektonicznym i zaokrągla z dokładnością wyświetlania (LUPREC), określoną na rysunku. Wyniki wszystkich innych obliczeń są wyświetlane w formacie dziesiętnym z pełną dokładnością.

Można oddzielić stopy, cale i ułamki cali za pomocą kreski lub spacji. Mogą też pozostać nieoddzielone. Do wprowadzenia poprawnie sformatowanych wartości w stopach i calach, można używać którejkolwiek z następujących składni:

Opcjonalnie można użyć podwójnego apostrofu (''), aby wyznaczyć cale do obliczeń liniowych. Przykładowo, zamiast wpisywać 5’9-1/2”, można wpisać 5'9-1/2.

Uwaga: Jeżeli używasz jednostek angielskich, Kalkulator interpretuje minus lub kreskę (-) jako separator jednostek, a nie jako znak odejmowania. Aby zaznaczyć odejmowanie, wprowadź przynajmniej jeden znak spacji przed znakiem odejmowania lub po nim. Przykładowo, aby odjąć 9” od 5’, wprowadź 5’ -9”, a nie 5'-9".

Kalkulatora można też używać do przeliczania stóp kwadratowych i stóp sześciennych. Aby wprowadzić stopy kwadratowe lub sześcienne, wprowadź jednostki, używając następujących skrótów:

Konwersja jednostek dziesiętnych na jednostki angielskie

W przypadku pomiarów odległości należy wprowadzić znak cali (") po liczbie w wyświetlanych wynikach. Jeśli np. obliczona odległość wynosi 15, wprowadź " po 15, naciśnij klawisz Enter lub kliknij symbol =. Wynik zostanie wyświetlony w calach jako 1'-3".

W przypadku wyników obliczanych wprowadź wartości początkowe w stopach (') i calach ("), aby wyświetlić wyniki w stopach i calach. Na przykład:

  • 5 * 6 = 30
  • 5" * 6 = 2'-6"
  • 5" * 6" = 30 kw. cale
  • 5" * 0'-6" = 0,208333333 kw st.