Korzystanie ze schowka

Wycinanie obiektów

Wycinanie usuwa wybrane obiekty z rysunku i zachowuje je w Schowku. Wybrane obiekty są teraz dostępne do wklejenia do innych programów.

Kopiowanie obiektów

Można użyć Schowka w celu skopiowania części lub całości rysunku do dokumentu utworzonego w innej aplikacji. Obiekty są kopiowane w formacie wektorowym, co pozwala na ich wstawienie w innej aplikacji z najwyższą rozdzielczością. Informacje przechowywane w schowku mogą następnie zostać wklejone do innych programów.

Uwaga: Jeśli skopiowany obiekt jest osadzony, zaktualizowanie oryginalnego rysunku nie spowoduje aktualizacji kopii osadzonej w innym programie.

Wklejanie obiektów

Aplikacje korzystają z różnych wewnętrznych formatów do przechowywania informacji w Schowku. Podczas kopiowania obiektów do Schowka informacja jest przechowywana we wszystkich dostępnych formatach. Podczas wklejania zawartości ze schowka do rysunku używany jest format zawierający największą ilość informacji.

Ustawienia te można jednak zmienić i konwertować wklejane informacje do formatu programu AutoCAD.

Kolor obiektu nie ulega zmianie po skopiowaniu do Schowka. Przykładowo, białe obiekty wklejone na białe tło nie będą widoczne. Do określenia przezroczystości tła lub pierwszego planu podczas wklejania obiektów typu metaplik w innych aplikacjach służą zmienne systemowe WMFBKGND i WMFFOREGND.

Połączony lub osadzony obiekt można wstawić ze Schowka do rysunku za pomocą polecenia WKLEJ_S. Jeśli wklejone informacje zostaną przekonwertowane do formatu programu AutoCAD, obiekt jest wstawiany jako odniesienie do bloku. Aby edytować wklejone informacje, użyj polecenia ROZBIJ w celu rozbicia odniesienia do bloku na obiekty składowe. Podczas konwersji metapliku systemu Windows przechowywanego w Schowku do formatu programu AutoCAD można utracić dokładność skalowania. Aby zachować właściwe skalowanie, zapisz obiekty oryginalnego rysunku w postaci bloku (PISZBLOK), a następnie wstaw je do programu AutoCAD za pomocą polecenia WSTAW.