Informacje na temat typów wymiarów

Można utworzyć kilka typów wymiarów dla różnych typów obiektów w wielu orientacjach i wyrównaniach.

Podstawowe typy wymiarowania: liniowe, promieniowe, kątowe, współrzędnościowe i długość łuku. Użyj polecenia WYMIAR, aby automatycznie tworzyć wymiary zgodnie z typem obiektu, który ma zostać zwymiarowany.

Wygląd wymiarów można kontrolować przez ustawienie stylów wymiaru lub edycję poszczególnych wymiarów w szczególnych przypadkach. Style wymiaru pozwalają na szybkie określenie konwencji i utrzymanie przyjętych w projekcie lub w branży standardów wymiarowania.

Wskazówka: Aby uprościć organizację rysunku i skalowanie wymiarów, można tworzyć wymiary na układach, a nie w obszarze modelu.

Wymiary liniowe

Wymiary liniowe mogą być poziome, pionowe lub dopasowane. Za pomocą polecenia WYMIAR można tworzyć wyrównane wymiary poziome lub pionowe, w zależności od ruchu wskaźnika podczas wstawiania tekstu.

W wymiarach obróconych linia wymiarowa jest umieszczona pod kątem do punktów początkowych linii pomocniczych. W tym przykładzie kąt określony dla obrotu wymiaru jest równy kątowi szczeliny.
Uwaga: Można także tworzyć wymiary liniowe z pomocniczymi liniami wymiarowymi, które nie są prostopadłe do linii wymiarowych. Są one nazywane wymiarami pochylonymi i są one najczęściej używane podczas rysowania izometrycznego. W tym wypadku linie wymiarowe będą zorientowane pod kątem 30 i 60 stopni, zależnie od bieżącej izopłaszczyzny.

Wymiary promieniowe

Wymiar promieniowy mierzy promień lub średnicę łuków i okręgów za pomocą opcjonalnej osi symetrii lub znacznika środka. Kilka opcji jest wyświetlanych na rysunku.

Uwaga: Gdy część wymiaru znajduje się wewnątrz wymiarowanego łuku lub okręgu, niezespolona oś symetrii lub znacznik środka jest automatycznie pomijany.

Wymiary kątowe

Wymiary kątowe mierzą kąt między dwoma wybranymi obiektami geometrycznymi lub trzema punktami. Od lewej do prawej przykład pokazuje wymiary kątowe utworzone przy użyciu wierzchołka i dwóch punktów, łuku oraz dwóch linii.

Wymiary współrzędnościowe

Wymiary współrzędnościowe mierzą odległości prostopadłe od punktu początkowego nazywanego odniesieniem, na przykład otworu w części. Wymiary te zapobiegają narastaniu błędów przez utrzymanie odpowiednich odsunięć elementów od punktu odniesienia.

Ważne: Odniesienie jest wyznaczane przez bieżące położenie początku układu LUW.

W tym przykładzie odniesienie (0,0) jest wskazane jako otwór w lewym dolnym rogu panelu na ilustracji.

Wymiary długości łuku

Wymiary długości łuku określają długość łuku lub segmentu łukowego polilinii. Typowe zastosowania wymiarów długości łuku to określanie długości skoku krzywki lub długość kabla.

Aby odróżnić je od wymiarów liniowych lub kątowych, wymiary długości łuku wyświetlane są domyślnie z symbolem łuku. Symbol łuku, zwany również nakładką, jest wyświetlany nad lub przed tekstem wymiarowym.

Wymiary od bazy i wymiary szeregowe

Wymiary szeregowe, zwane również łańcuchowymi, to wiele wymiarów stykających się ze sobą.

Wymiary od bazy to wiele wymiarów zaczynających się z tego samego miejsca z odsunięciem linii wymiarowych.

Uwaga: Aby można było utworzyć wymiary od bazy, należy najpierw utworzyć wymiar liniowy, kątowy lub współrzędnościowy, który będzie wymiarem bazowym i do którego będą odwoływać się kolejne wymiary.

Bieżąca warstwa Nadpisz

Domyślnie wszystkie nowe obiekty są tworzone na bieżącej warstwie . W przypadku nowych obiektów wymiarów można określić warstwę domyślną, która jest inna niż warstwa bieżąca, określając warstwę za pomocą zmiennej systemowej DIMLAYER.

Widoki obrócone

Linie odniesienia, komponenty wymiarowania i obiekty tekstowe określają ich kierunki poziome i pionowe od osi LUW podczas tworzenia. Jeśli widok w rysunku zostanie obrócony, można najpierw należy użyć opcji LUW/Widok, aby ustawić kierunki poziome i pionowe względem rysunku zamiast widoku obróconego.