Tworzenie podstawowych brył i ścian 3D

Obiekty bryłowe 3D można tworzyć z podstawowych prymitywów i z profili wyciągania prostego, przeciągania, obracania lub wyciągania złożonego. Te elementy można łączyć za pomocą operacji logicznych.

Określanie brył elementarnych 3D

Istnieje możliwość tworzenia kilku podstawowych kształtów 3D zwanych bryłami elementarnymi za pomocą poleceń, takich jak WALEC, OSTROSŁUP i KOSTKA.

Szybkim sposobem utworzenia bryły 3D w kształcie ścian jest użycie polecenia POLIBRYŁA. Procedura jest podobna do tworzenia polilinii w tym zarówno segmentów prostych, jak i zakrzywionych, z tą różnicą, że można określić domyślną wysokość, szerokość i wyrównanie dla wynikowej bryły 3D. Za pomocą tego polecenia można również przekształcać obiekty 2D, takie jak linie, polilinie, łuki i okręgi w bryły 3D.

Wyciąganie proste, obracanie i przeciąganie profili

Brył 3D można również tworzyć w takich operacjach, jak wyciągnięcie proste, obrót lub przeciągnięcie zamkniętych obiektów 2D. Na ilustracji ta sama zamknięta polilinia 2D jest przeciągana wzdłuż ścieżki, obracana wokół osi i wyciągana w określonym kierunku.

Użyte polecenia to SKOS, PRZEKRĘĆ i WYCIĄGNIJ.

Tworzenie złożonych brył 3D przy użyciu operacji logicznych

Łącząc bryły 3D za pomocą operacji logicznych takich jak suma i różnica, można utworzyć jedną, złożoną bryłę, tak jak na ilustracji.

Aby utworzyć otwór, utworzono walec, a następnie odjęto go od ściany.

Można także połączyć bryły 3D przy użyciu logicznych przecięć. Na poniższej ilustracji przedstawiono dwie bryły wyciągnięte z zamkniętych polilinii, które odpowiadają dwóm profilom wspornika. Wyciągnięcia następnie połączono przez przecięcie ich objętości.

Do poleceń dla operacji logicznych należą: SUMA, RÓŻNICA oraz ILOCZYN.