Tryby rzutowania widoku

Rzutowanie widoku zapewnia realistyczne efekty wizualne modelu.

Narzędzie ViewCube obsługuje dwa tryby rzutowania (perspektywiczne i ortograficzne) oraz połączenie tych dwóch trybów (perspektywa z powierzchniami orto). Rzutowanie ortograficzne jest nazywany również rzutowaniem równoległym. Widoki rzutowane perspektywicznie są obliczane na podstawie odległości od teoretycznej kamery i punktu docelowego. Im mniejsza odległość między kamerą a punktem docelowym, tym bardziej zniekształcony jest efekt perspektywy; przy większej odległości wpływ na model maleje. Widoki rzutowane ortograficznie umożliwiają wyświetlanie wszystkich punktów modelu w rzutowaniu równoległym do ekranu.

Tryb rzutowania ortograficznego ułatwia pracę z modelem, ponieważ wszystkie krawędzie modelu mają tę samą wielkość, niezależnie od odległości od kamery. Jednak w trybie ortograficznym obiekty nie wyglądają tak, jak powszechnie postrzegane w świecie rzeczywistym. W świecie rzeczywistym obiekty są widoczne w rzutowaniu perspektywicznym. Zatem w przypadku generowania renderingu lub widoku linii ukrytych modelu zastosowanie rzutowania perspektywicznego nada modelowi bardziej realistyczny wygląd.

Poniższa ilustracja przedstawia model oglądany z tego samego kierunku w różnych rzutowaniach widoku.

Równoległy

Perspektywa

Po zmianie widoku modelu widok jest aktualizowany zgodnie z poprzednim trybem rzutowania, o ile dla narzędzia ViewCube nie jest ustawiony tryb rzutowania Perspektywa z powierzchniami orto. Tryb Perspektywa z powierzchniami orto wymusza wyświetlanie wszystkich widoków w rzutowaniu perspektywicznym, o ile model nie jest wyświetlany w jednym z widoków powierzchni: góra, dół, przód, tył, lewo lub prawo.