Tworzenie dynamicznego widoku 3D

Widok można zmieniać bez przerywania bieżących operacji programu za pomocą funkcji łączącej wyświetlanie nowego fragmentu i powiększanie.

Wykorzystując dynamiczną zmianę widoku, można wyświetlić efekty zmiany punktu obserwacji podczas edycji. Za pomocą tej metody można również chwilowo uprościć widok, wybierając tylko te obiekty, które są potrzebne do określenia widoku. Opcjonalnie po naciśnięciu klawisza Enter, bez wybrania obiektów, w Dynamicznym widoku 3D zamiast rzeczywistego rysunku zostanie wyświetlony model niewielkiego domu. Domek można wykorzystać do zdefiniowania kąta obserwacji i odległości. Po wprowadzeniu ustawień i zakończeniu polecenia zmiany zostaną zastosowane do całego modelu 3D w bieżącym widoku.

Uwaga: Bardziej zaawansowane opcje oglądania dynamiki w przestrzeni 3D są dostępne w poleceniu 3DORBITA. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Narzędzia nawigacji 3D.

Ustawianie płaszczyzn tnących

Można przycinać widoki rysunku przez umieszczenie przedniej i tylnej płaszczyzny tnącej, która steruje widocznością obiektów na podstawie ich odległości od teoretycznej kamery. Można przesuwać płaszczyzny tnące prostopadle do linii obserwacji pomiędzy kamerą a celem (punktem, na który skierowana jest kamera). Cięcie usuwa z widoku obiekty znajdujące się przed płaszczyzną tnącą i za nią. Poniższa ilustracja przedstawia działanie płaszczyzn tnących:

Podczas tworzenia znaczników kamery można również ustawić płaszczyzny tnące. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Zmienianie właściwości kamery.

Uwaga: Ustawienie płaszczyzn tnących jest głównie opcją widoku. Aby utworzyć przekroje i przekroje brył 3D, zobacz tematy związane z poleceniami PŁAPRZEKR i PRZEKBIEŻ dla przekrojów na bieżąco, poleceniem PRZEKRÓJ dla przekrojów statycznych i z poleceniem WIDPRZEKR służącym do generowania zespolonych rysunków 2D z modeli 3D programów AutoCAD i Autodesk Inventor.