Wyświetla paletę z kartami, z poziomu której można wstawić blok lub rysunek.
PALETABLOKI (polecenie) Wyszukiwanie
Opcje sterowania
Wzdłuż górnej krawędzi palety Bloki znajdują się następujące elementy do sterowania wyświetlaniem i dostępem.
Filtr
Można w nim wprowadzać kryteria zawierające symbole wieloznaczne w celu filtrowania dostępnych bloków według nazw. Poprawne symbole wieloznaczne to ? dla jednego znaku i * dla wielu znaków. Na przykład kryterium „4??a*” powoduje wyświetlenie bloków o nazwach 40xA123 i 4x8AC. Na liście rozwijalnej są wyświetlane poprzednio użyte ciągi symboli wieloznacznych.
Wstaw plik DWG jako blok
Wyświetla okno dialogowe wyboru pliku umożliwiające wybranie pliku rysunku do wstawienia na bieżącym rysunku w postaci bloku.
Przeglądaj biblioteki bloków
Uwaga: Ta opcja jest dostępna jedynie na karcie Biblioteki.
Wyświetla okno dialogowe wyboru pliku, w którym można wybrać plik rysunku lub jedną z jego definicji bloków w celu wstawienia do bieżącego rysunku w postaci bloku.
Ikona lub lista
Zawiera różne opcje umożliwiające wyświetlenie listy lub podglądu dostępnych bloków.
Uwaga: Nazwa zewnętrznego pliku, który jest wstawiany jako blok, zawiera gwiazdkę (*) na palecie Bloki.
Karty
Można wstawić blok z tych kart, przeciągając go i upuszczając, klikając i umieszczając lub klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję z listy.
Wycinek podglądu
Zawiera podgląd lub listę bloków dostępnych w zależności od bieżącej karty. Ikona błyskawicy wyświetlana w prawym dolnym narożniku podglądu wskazuje, że blok jest dynamiczny. Ta ikona oznacza, że blok jest opisowy.
Uwaga: Niewielkie opóźnienie w wygenerowaniu podglądu miniatur bloków nie wpływa na wstawienie bloku.
Karta Bieżący rysunek
Zawiera podgląd lub listę wszystkich definicji bloków dostępnych w bieżącym rysunku.
Karta Ostatnie
Wyświetla podgląd definicji bloków ostatnio wstawionych lub utworzonych w bieżącej i poprzedniej sesji. Te bloki mogą pochodzić z różnych rysunków.
Karta Ulubione
Zawiera podgląd lub listę definicji ulubionych bloków. Bloki te są kopiami często używanych bloków z innych kart na palecie Bloki.
Karta Biblioteki
Zawiera podgląd lub listę definicji bloków wstawionych z jednego określonego rysunku. Definicje bloków mogą być przechowywane w dowolnym pliku rysunku. Wstawienie pliku rysunku jako bloku powoduje również zaimportowanie jego wszystkich definicji bloków do bieżącego rysunku.
Wskazówka: Można tworzyć „rysunki biblioteki bloków”, które zawierają wszystkie powiązane definicje bloków. W przypadku używania tej metody należy podczas wstawiania rysunku biblioteki bloków wybrać opcję palety Rozbij, aby zapobiec wyświetlaniu lub wyszczególnianiu samego rysunku w obszarze podglądu.
Ustawienia synchronizacji bloków
Wyświetla okno dialogowe Ustawienia synchronizacji bloków. To okno dialogowe służy do ustawiania ścieżek dostępu do bibliotek ostatnio używanych i ulubionych bloków oraz do przyznawania uprawnień korzystania z nazwy użytkownika magazynu w chmurze.
Uwaga: Przycisk Ustawienia synchronizacji bloków znajdujący się w dolnej części palety Bloki ma charakter dynamiczny i zmienia się zależnie od obecnej lokalizacji najnowszych i ulubionych bloków.
Opcje
Położenie i orientacja wstawionego bloku zależą od położenia i orientacji LUW.
Uwaga: Opcje te są stosowane tylko po kliknięciu i wstawieniu bloków, a nie podczas ich przeciągania i upuszczania.
Punkt wstawienia
Określa punkt wstawienia bloku. Gdy ta opcja jest zaznaczona, podczas wstawiania bloku można określić punkt wstawienia za pomocą urządzenia wskazującego lub przez ręczne wprowadzenie współrzędnych. Po wyłączeniu opcji są używane poprzednio określone współrzędne.
Uwaga: Aby przy użyciu tej opcji znaleźć blok we wcześniej określonych współrzędnych, należy kliknąć dwukrotnie blok na palecie.
Skala
Określa skalę dla wstawionego bloku. Gdy ta opcja jest zaznaczona, można określić współczynniki skali w kierunkach X, Y i Z. Jeżeli wprowadzisz ujemną wartość współczynnika skali na osi X, Y i/lub z, blok zostanie wstawiony jako obraz lustrzany względem danej osi. Po wyłączeniu opcji są używane poprzednio określone wartości skali.
Skala proporc.
Określa pojedynczą wartość skali współrzędnych X, Y i Z.
Obrót
Określa kąt obrotu dla wstawionego bloku w bieżącym układzie LUW. Gdy ta opcja jest zaznaczona, można określić kąt obrotu bloku przy użyciu urządzenia wskazującego lub wprowadzając kąt. Po wyłączeniu opcji jest używany poprzednio określony kąt obrotu.
Powtórz umieszczenie
Określa, czy wstawienie bloku jest automatycznie powtarzane. Gdy ta opcja jest zaznaczona, automatycznie będą wyświetlane monity o dodatkowe punkty wstawienia, dopóki nie naciśniesz klawisza ESC w celu anulowania polecenia. Po wyłączeniu opcji wskazany blok zostanie wstawiony tylko raz.
Rozbij
Określa, czy blok podczas wstawiania jest automatycznie rozbijany na elementy składowe. Podgląd bloku w miejscu kursora jest automatycznie wyłączany, aby wskazać, że blok zostanie rozbity po wstawieniu.
Po zaznaczeniu obiekty komponentów w bloku są odłączane i następuje przywrócenie ich pierwotnych właściwości. Obiekty używające koloru JAKBLOK są białe. Obiekty o rodzaju linii JAKBLOK mają rodzaj linii CONTINUOUS.
Po wyłączeniu opcji wskazany blok zostanie wstawiony bez rozbicia.
Uwaga: Tę opcję można stosować tylko przy jednorodnym współczynniku skali. Jeśli trzeba rozbić blok o niejednorodnym współczynniku skali, można to zrobić ręcznie za pomocą polecenia ROZBIJ, o ile blok został utworzony z zaznaczoną opcją Pozwól rozbić.