ROZCIĄGNIJ (polecenie)

Rozciąga obiekty przecięte oknem wyboru lub wielobokiem.

Wyszukiwanie

Obiekty, które są częściowo zawarte w oknie przecinającym, zostaną rozciągnięte. Obiekty, które w całości znajdują się wewnątrz okna przecinającego lub które zostały wybrane indywidualnie, zostaną przesunięte, a nie rozciągnięte. Niektórych obiektów, takich jak okręgi, elipsy i bloki, nie można rozciągać.

Wyświetlane są następujące monity.

Wybierz obiekty

Określa fragment obiektu, który chcesz rozciągnąć. Użyj metod wyboru obiektu ZWbok lub prZetnij. Po dokonaniu wyboru naciśnij klawisz Enter.

Polecenie ROZCIĄGNIJ przesuwa tylko wierzchołki i końce leżące wewnątrz wyboru oknem przecinającym, pozostawiając niezmienione te, które leżą na zewnątrz. Polecenie ROZCIĄGNIJ nie modyfikuje brył, szerokości polilinii, stycznej, ani danych dopasowania krzywej.

Punkt wstawienia

Określa punkt bazowy, z którego obliczane jest odsunięcie dla rozciągania. Ten punkt bazowy może znajdować się na zewnątrz obszaru rozciągania.

Drugi punkt
Określa drugi punkt, który definiuje odległość i kierunek rozciągania. Odległość i kierunek tego punktu w stosunku do punktu bazowego określa, jak daleko i w którym kierunku rozciągnięte zostaną wybrane fragmenty obiektu.
Użyj pierwszego punktu jako przesunięcia
Określa, że odległość i kierunek rozciągania będą zależne od odległości i kierunku punktu bazowego określonego w stosunku do współrzędnych 0,0,0 na rysunku.

Przesunięcie

Określa odległość względną i kierunek rozciągania.
  • Aby określić przemieszczenie na podstawie odległości względnej od bieżącego położenia, wprowadź odległości w formacie X, Y, Z. Wprowadź na przykład 5,4,0, aby rozciągnąć wybór do punktu oddalonego o 5 jednostek wzdłuż osi X i 4 jednostki wzdłuż osi Y od punktu pierwotnego.
  • Aby określić przemieszczenie na podstawie odległości i kierunku od współrzędnych 0,0,0 na rysunku, kliknij położenie w obszarze rysunku. Wybierz na przykład punkt o współrzędnych 1,2,0, aby rozciągnąć wybór do punktu oddalonego o 1 jednostkę wzdłuż osi X i o 2 jednostki wzdłuż osi Y od jego bieżącego położenia.