Komponent odnośnika to umieszczenie składnika struktury mechanicznej na rysunku w celu uzupełnienia kontekstu projektu lub poprawy czytelności rysunku.
Komponenty odnośnika są wyłączane z zestawienia komponentów.
Przykładem jest rysunek matrycy, który przedstawia także część wytwarzaną za pomocą matrycy. Część nie może zostać umieszczona w zestawieniu komponentów utworzonym dla matrycy, ponieważ jest pokazana jedynie w celu dodania kontekstu do modelu. Ustawienie części jako komponentu odnośnika eliminuje ją z zestawienia komponentów.
Gdy komponent zostanie określony jako komponent odnośnika, przeglądarka Mechanical doda flagę odnośnika (ikonę książki) do ikony komponentu ().
W programie Zestaw narzędzi AutoCAD Mechanical można wykluczać komponenty z listy części, używając okna dialogowego Właściwości. Komponenty wykluczone w ten sposób z list części są wykluczane tylko z tych list i wciąż występują w zestawieniu komponentów. Z kolei komponenty odnośnika są także wykluczane z zestawienia komponentów. Co więcej w przeglądarce Mechanical nie można wizualnie odróżnić komponentu wykluczonego z listy części od dowolnego innego komponentu.
Ustawienie komponentu odnośnika jest oparte na umieszczeniu. Oznacza to, że jedynie to umieszczenie jest uważane za komponent odnośnika, a pozostałe umieszczenia nadal są zwykłymi komponentami. Jeśli jednak umieszczenie występuje w innym zespole na tym samym rysunku, wówczas to umieszczenie jest flagowane jako komponent odnośnika.
Na przykładzie pokazany jest rysunek zawierający dwa umieszczenia zespołu ASSY1 – ASSY1:1 i ASSY1:2. Komponent COMP1 występuje w zespole ASSY1 (COMP1:2), a także na zewnątrz (COMP1:1). Jeśli zaznaczysz komponent COMP1:2 w zespole ASSY1:1 i uczynisz go komponentem odniesienia, również w zespole ASSY1:2 komponent COMP1:2 stanie się komponentem odniesienia. Wynika to z tego, że komponent COMP1:2 ma dwa wystąpienia, jedno w zespole ASSY1:1, a drugie w ASSY1:2. Wystąpienie COMP1:1 nie stanie się jednak komponentem odniesienia.