Aby zdefiniować nowe zwolnienie, wybierz belkę i określ zwolnione stopnie swobody dla początku i końca elementu belki. Zwolnienia są zdefiniowane w globalnym układzie współrzędnych.
Uwaga: W przypadku dwóch lub więcej sąsiadujących belek jedna z nich powinna być stała bez zwolnienia na końcu belki. Wiązanie zawiera już informacje na temat warunków granicznych belki sąsiadującej.
Karty początku i końca belki pozwalają na określenie zachowania zwolnienia belki niezależnie dla każdego końca belki. W czasie edycji w pobliżu początkowego końca belki wyświetlony jest Układ współrzędnych belki.
Podczas definiowania zwolnienia przy początkowym i końcowym węźle belki w oknie graficznym wyświetlane są symbole stopni swobody. „x” reprezentuje typ „stały”, „f” reprezentuje typ „brak podniesienia”, „f+” reprezentuje typ „podnieś +”, natomiast „f-” reprezentuje typ „podnieś-”. Na przykład: symbol „xxxffx” wyświetlony w oknie graficznym oznacza, że dany początek lub koniec belki jest połączony ze stałym przemieszczeniem w osiach X, Y, Z. Dodatkowo dla obracania wokół osi X i Y oraz dla obracania stałego wokół osi Z wybrany jest brak podniesienia (swobodne).
Współczynniki sztywności elastycznej i częściowej dostosowują metodę dodawania sztywności do danego stopnia swobody.
|
-
Na wstążce kliknij kartę Analiza ramy panel Połączenia Zwolnij
-
Wybierz belkę w miejscu, w którym chcesz zdefiniować zwolnienie. Zostanie wyświetlony układ współrzędnych belki. Układ współrzędnych jest ustawiony bliżej początku belki i skierowany w kierunku końca belki. Dodatkowo wyświetlane są stopnie swobody na początkowym i końcowym węźle belki. Używane są poniższe symbole:
- „x” oznacza przemieszczenie lub obracanie typu „stałe”
- „f” oznacza przemieszczenie lub obracanie typu „brak podniesienia”
- „f+” oznacza przemieszczenie lub obracanie typu „podnieś+”
- „f-” oznacza przemieszczenie lub obracanie typu „podnieś-”
-
Wybierz współczynnik używany do definiowania wartości przemieszczenia i obracania:
Wybierz współczynnik Elastyczne, aby zdefiniować dokładne wartości w N/mm. Współczynnik Elastyczne (np. współczynnik Elastyczne dla kierunku UZ) można zdefiniować tylko dla kierunku ze zwolnieniem (tj. dla kierunku UZ).
Wybierz współczynnik Częściowa sztywność, aby wprowadzić wartości między 0,0 (kierunek ze zwolnieniem) i 1,0 (brak zwolnienia). Wartość sztywności elementu zostanie pomnożona przez wartość współczynnika na odpowiednim końcu.
-
Określ przemieszczenie. Użyj menu rozwijanego, aby określić stopnie swobody do zwolnienia na początku i końcu elementu belki w osiach X, Y i Z.
Po wybraniu typu Stałe zwolnienie w tym kierunku będzie niemożliwe.
Opcje „Podniesienie” oznaczają opcje, które nie są stałe. Brak podniesienia, Podnieś+ i Podnieś- określają przemieszczenia zwolnienia Ux, Uy lub Uz na początkowym lub na końcowym węźle elementu belki w kierunku zgodnym („+”) lub przeciwnym („-”) w odniesieniu do osi belki lokalnego układu współrzędnych.
-
Określ obroty. Użyj menu rozwijanego, aby określić stopnie swobody do zwolnienia na początku i końcu elementu belki w osiach X, Y i Z.
Po wybraniu typu Stałe zwolnienie w tym kierunku będzie niemożliwe.
Brak podniesienia, Podnieś+ i Podnieś- określają obracanie zwolnienia Rx, Ry lub Rz na początkowym lub na końcowym węźle elementu belki w kierunku zgodnym („+”) lub przeciwnym („-”) w odniesieniu do osi belki lokalnego układu współrzędnych (zgodnie z zasadą prawoskrętności).
|
Uwaga: Zwolnienia są zdefiniowane w globalnym układzie współrzędnych.
Aby usunąć zwolnienie, wybierz zwolnienie w przeglądarce, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Usuń.
Przypisywanie zwolnienia w celu modyfikacji zachowania poszczególnych belek
Zwolnienie może być użyte do modyfikacji zachowania poszczególnych belek.
W poniższym przykładzie zastosowano dwie identyczne siły o tej samej wielkości i kierunku.
Przypisz zwolnienie. Na wstążce kliknij kartę Analiza ramy panel Połączenia Zwolnij . Wybierz belkę do zwolnienia, aby umożliwić jej obracanie.
Uruchom symulację. Kliknij polecenie Symulacja w panelu Rozwiązywanie.
Obciążenia są równe, lecz przemieszczenie belki ze zwolnieniem jest znacząco większe.