Powierzchnie konstrukcyjne — informacje

Użyj powierzchni konstrukcyjnej jako powierzchni zakończenia dla innych elementów lub jako narzędzia podziału w celu utworzenia części wielobryłowej.

Powierzchnie konstrukcyjne umożliwiają opisywanie kształtów podczas tworzenia części za pomocą wyciągnięcia prostego, obrotu, przeciągnięcia i pogrubienia. W przypadku każdego z tych elementów można utworzyć powierzchnię zamiast wycięcia, połączenia lub przecięcia. Specyficzne wymagania dla tworzenia powierzchni zależą od użytego polecenia elementu.

Do utworzenia powierzchni należy użyć otwartego lub zamkniętego profilu. Aby utworzyć co najmniej jeden element, wybierz powierzchnię konstrukcyjną, gdy wymagana jest płaszczyzna zakończenia, lub jako linię cięcia w celu podziału części. Można użyć wielu powierzchni konstrukcyjnych jako początkowych i końcowych płaszczyzn zakończenia.

W środowisku części można użyć polecenia Zszyj, aby połączyć kilka powierzchni o uzgodnionych krawędziach razem i utworzyć powłokę.

Elementy nie wykorzystują powierzchni. W przeglądarce powierzchnia jest wyświetlana jako przyrostek polecenia elementu użytego do jej utworzenia (na przykład Wyciągnięcie prosteSfr1, PrzeciągnięcieSfr1).

Wygląd i widoczność powierzchni

W oknie dialogowym Opcje aplikacji na karcie Część można zmienić wygląd powierzchni z półprzezroczystego (domyślny) na nieprzezroczysty.

Po użyciu powierzchni można kliknąć ją prawym przyciskiem myszy w przeglądarce lub oknie graficznym i wyłączyć jej widoczność.

Kształty powierzchni z poleceń elementów

Przykładowe powierzchnie (opisy w kolejności od lewego górnego narożnika w prawo):
  • Powierzchnia obrócona utworzona z linii szkicowej obróconej wokół osi.
  • Powierzchnia wyciągnięcia złożonego utworzona z dwóch zamkniętych profili.
  • Powierzchnia wyciągnięcia prostego utworzona z segmentów liniowych wyciągniętych na określoną odległość. Jedyna używa zaokrągleń do zaokrąglenia narożników.
  • Powierzchnia przeciągnięcia utworzona przez profil zawierający linie i łuki przeciągnięty wzdłuż łuku.
  • Powierzchnia obrotowa utworzona ze splajnu obróconego wokół osi.