Kamera — odniesienie

Tworzy nową kamerę w aktywnym dokumencie. Określa parametry wyświetlania graficznego kamery.

Aby edytować istniejącą kamerę, należy w przeglądarce kliknąć węzeł kamery prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Edytuj. Można także kliknąć dwukrotnie węzeł kamery, aby wyświetlić okno edycji.

Dostęp:

Wstążka: karta Renderowanie panel Scena opcja Kamera

Kamera

Umieszczenie

Cel Kliknięcie w dowolnym punkcie modelu powoduje ustalenie punktu elementu odniesienia , a kliknięcie w pustym obszarze powoduje ustalenie celu na płaszczyźnie widoku w tej samej odległości, co istniejący cel. Wyświetla podgląd celu/kierunku nowej kamery w czasie przesuwania przy pomocy myszy ponad powierzchnią.

Położenie Kliknięcie punktu na linii kierunku kamery powoduje ustawienie położenia kamery w tym punkcie. Rozwija linię kierunku na odległość standardowej normalnej linii, jeśli ta odległość jest dłuższa od aktualnej odległości kamery.

Zoom

Określa kąt widzenia kamery, co pozwala na określenie poziomego pola widzenia. Domyślna wartość wynosi 45,0 stopni a zakres od 1,0 do 150,0 stopni.

Rzutowanie

Ustawia tryb wideo na tryb kamery prostopadłej lub tryb kamery perspektywicznej .

Uwaga: Opcja rzutu nie może być animowana, i jest zablokowana w operacji animacji kamery.

Kąt obrotu

Określa kąt obrotu kamery wokół osi kierunku kamery. Kąt zero stopni znaczy, że kierunek kamery do góry jest zgodny, tak jak to możliwe z dodatnią osią Y. Domyślna wartość wynosi 0,0 stopni a zakres od -180,0 do 180,0 stopni.

Połącz z widokiem

O ile zaznaczono pole wyboru, następuje uaktualnienie aktywnego widoku, tak aby odpowiadał właściwościom kamery i ukrywał grafikę kamery.

O ile pole wyboru jest odznaczone, następuje przywrócenie grafiki kamery oraz poprzednich parametrów widoku dla aktywnego widoku. Wartością domyślną jest brak znacznika zaznaczenia opcji.

Włącz

Jeśli opcja ta jest włączona, podczas renderowania widoku perspektywicznego w programie Studio zostaną obliczone efekty głębi ostrości. Domyślnie jest wyłączona lub niezaznaczona.

Granice skupienia lub f-Stop

Określa metodę głębi ostrości, która zostanie użyta, i udostępnia odpowiednie kontrolki. Jeśli głębia ostrości stanie się niedostrzegalna, niektóre kontrolki będą niedostępne dopóki ustawienia nie znajdą się w zakresie, w którym głębia ostrości jest dostrzegalna.

Blisko

Parametr Blisko określa najmniejszą przybliżoną odległość od kamery, w której obiekty są ostre.

Daleko

Parametr Daleko określa przybliżoną odległość od kamery, przy której obiekty zaczynają tracić ostrość.

f-Stop

Określa wartość głębi ostrości. Zmniejszenie tej wartości powoduje zwężenie głębi ostrości; zwiększenie jej powoduje poszerzenie głębi ostrości.

Płaszczyzna skupienia

Określa odległość od kamery, przy której obiekty są ostre.

Połącz płaszczyznę ogniskowania z celem kamery

Ustawia płaszczyznę ostrości w zbieżności z celem. Po ustawieniu połączenia ostrość będzie zawsze ustawiana na celu bez względu na zmianę położenia celu lub sposób jego animacji.

Uwaga: Ustawienia głębi ostrości nie wpływają na normalny wygląd grafiki. Ustawienia te są używane podczas renderowania.