Podczas migracji projektów utworzonych w wersjach programu starszych niż R9 do programu Inventor 9 lub nowszego są one ustawiane tak, aby nie korzystały z Biblioteki stylów. Daje to pewność, że aktywne projekty nadal mogą być przenoszone do wersji wyższej i użytkownicy nie muszą pamiętać o Bibliotekach stylów. Większość nowych funkcji dostępnych w programie nie wymaga używania biblioteki.
Uwaga: Podczas gdy używanie biblioteki stylów w nowym projekcie jest łatwe, przechodzenie do bibliotek stylów w środku projektu wymaga uważnego podejścia.
W tej sekcji opisano procedurę tworzenia zbioru Biblioteka stylów i zestawu szablonów dla istniejących projektów.
Etap 1 – Gromadzenie istniejących stylów
Należy rozpocząć od zgromadzenia wszystkich stylów używanych w wersji programu wcześniejszej niż wersja 9 (Dokumenty robocze). Ponadto należy utworzyć „Projekt tymczasowy”, który będzie używany podczas przenoszenia, aby uniknąć kolizji z dowolnym aktywnym projektem.
Dla procesu przenoszenia wymagane są następujące źródła:
- Dokument roboczy części
- Dokument roboczy rysunku
- Projekt tymczasowy
- Tymczasowa biblioteka stylów (opcjonalna, patrz kolejna sekcja)
Metoda nr 1 - Tworzenie dokumentów roboczych z istniejących dokumentów
Uwaga: Ta metoda jest przydatna wtedy, gdy większość stylów używanych w wersjach programu wcześniejszych niż wersja 9 znajduje się w ściśle zdefiniowanych szablonach.
Utwórz kopie szablonów (ewentualnie także innych dokumentów) jako zbiór Dokumenty robocze.
Podczas przenoszenia stylów z więcej niż jednego dokumentu, warto rozważyć skonsolidowanie stylów z dokumentów podobnych typów w jeden Dokument roboczy. Na przykład jeśli istnieją szablony dla części z tworzywa sztucznego, metalowych i aluminiowych, skopiuj wszystkie style z tych szablonów do jednego zbioru Dokument roboczy części.
Wskazówka: Najbardziej efektywną metodą zebrania stylów jest użycie biblioteki stylów, ale można to także osiągnąć, korzystając z opcji Eksportuj/Importuj w funkcji Edytor stylów i standardów.
Metoda nr 2 - Zbieranie dokumentów
Uwaga: Tej metody należy użyć, jeśli większość stylów używanych w wersji programu wcześniejszej niż wersja 9 znajduje się w wielu dokumentach należących do projektu.
- Za pomocą funkcji Menedżer bibliotek stylów utwórz zbiór Biblioteka stylów, aby posłużył jako tymczasowa docelowa biblioteka.
- W opcji Projekt tymczasowy włącz używanie tymczasowej biblioteki stylów i skopiuj style z tej biblioteki do zestawu Dokumenty robocze.
Wskazówka:
- Aby przyspieszyć procedurę, najlepiej utworzyć Dokumenty robocze z szablonów używanych w projekcie.
- Szablony te należy uwzględnić w procesie zbierania stylów. Pliki szablonów są przetwarzane jako pierwsze, dlatego preferowane wersje stylów w ostatecznej bibliotece zapewne znajdą się wśród szablonów, od których można rozpocząć pracę.
Uwaga: Kiedy style znajdujące się w wielu dokumentach są zbierane w jednej bibliotece, używana jest pierwsza napotkana wersja każdego stylu. czy w docelowej bibliotece znajdują się już style o takich samych nazwach. Jeśli biblioteka docelowa nie zawiera stylu o takiej samej nazwie jak styl znaleziony w dokumencie, styl jest kopiowany.
Etap 2 – Optymalizacja stylów ze starszych wersji
W programie Inventor R9 wprowadzono gruntowne zmiany w sposobie używania stylów w całym procesie projektowania. Aby móc skorzystać z nowych udoskonaleń, przy przejściu do wersji 8 lub nowszej, potrzebne będą takie optymalizacje jak edytowanie, czyszczenie, rozsuwanie i inne. Elementy, które warto rozważyć w przypadku optymalizacji to:
- Udoskonalona funkcjonalność dla istniejących obiektów takich jak wymiary i numery pozycji;
- Usprawniona elastyczność w standardach rysunkowych;
- Nowa funkcjonalność dostarczona przez wartości domyślne obiektu i warstwy.
Wskazówka: (Standardy rysunku):
- W każdym standardzie można użyć dowolnego stylu rysunku ze standardu utworzonego we wcześniejszej niż 9 wersji programu.
- Style, które będą używane na rysunkach bezpośrednio jako obiekty, powinny zostać dodane do listy Dostępne style w danym standardzie.
- Formatowanie (stylu lub warstwy) utworzonego obiektu jest wyznaczane przez styl podrzędny Wartości domyślne obiektu dla standardu. Dobrze zaprojektowany domyślny styl obiektu może zwiększyć wydajność pracy przez zmniejszenie liczby operacji wymaganych do zastosowania właściwego stylu podczas tworzenia obiektów.
Wskazówka: (Warstwy):
- Warstwy zastępują style linii używane na rysunkach we wcześniejszych niż 9 wersjach programu, a także zwiększają elastyczność formatowania i zgodność z programem AutoCAD.
- Wszystkie obiekty na rysunku uzyskują podstawowe właściwości formatowania (kolor, szerokość linii, rodzaj linii) z warstwy.
- Warstwy umożliwiają kontrolowanie widoczności i grupowanie obiektów.
- Niektóre warstwy mogą być wymagane do zastąpienia stylów linii używanych we wcześniejszych niż 9 wersjach programu. Generalnie są one potrzebne przy szkicach rysunków.
- Warstwy nie należące do standardowych lokowane lokalnie w dokumencie są wydzielone na końcu rozwijalnej listy Warstwy (znajdującej się na karcie Opis). Można tworzyć warstwy charakterystyczne dla rysunku, które nie są włączane do standardu.
Etap 3 – Tworzenie nowej biblioteki stylów i zestawu szablonów
- Za pomocą funkcji Menedżer bibliotek stylów utwórz nowy, pusty zbiór Biblioteka stylów.
- Ustaw folder Biblioteka stylów projektu tymczasowego jako folder nowej biblioteki.
- Otwórz każdy Dokument roboczy i zapisz w bibliotece wszystkie odpowiednie style z tych dokumentów.
Jako nowej biblioteki stylów można także użyć tymczasowego zbioru Biblioteka stylów, ale należy usunąć wszystkie style, które nie są potrzebne.
- Aby utworzyć zestaw szablonów, można ponownie wykorzystać istniejące szablony (w takim wypadku zalecane jest utworzenie ich kopii) albo utworzyć potrzebne szablony na podstawie zbioru Dokumenty robocze.
- Dla każdego szablonu ustaw domyślne style. Wymagane domyślne style to:
- Części lub konstrukcje spawane: Oświetlenie
- Zespoły lub prezentacje: Oświetlenie
- Rysunki: Aktywny standard
- Konstrukcja blachowa: Wymaganie specjalne — każdy styl konstrukcji blachowej musi być skonfigurowany tak, aby używana była opcja Materiał, co oznacza, że dokument będzie mógł zawierać więcej niż jeden materiał. Materiałem domyślnym jest materiał używany w domyślnym stylu konstrukcji blachowej.
- Usuń wszystkie nieużywane style z szablonów, wykonując usuwanie ręczne za pomocą polecenia Usuń style.
- Opcjonalnie można także użyć polecenia Uaktualnij style w bibliotece stylów, aby zsynchronizować style szablonów ze stylami znajdującymi się w bibliotece.
Etap 4 – Konfigurowanie i wdrażanie biblioteki stylów
Po przygotowaniu zbioru Biblioteka stylów i szablonu skonfiguruj projekt do współpracy z biblioteką stylów i przeprowadź wdrożenie biblioteki.
- Utwórz plik projektu przeznaczony dla projektantów. Projekt tymczasowy można zmieniać. Można go także zapisać jako projekt ostateczny.
- Zapisz szablony w bibliotece stylów w odpowiednim położeniu:
- W przypadku nowego projektu do opcji Użyj biblioteki stylów zastosuj ustawienie Zapis/Odczyt (dla administratorów) lub Tylko do odczytu (dla pozostałych użytkowników), a następnie określ ścieżki folderów dla projektów:
- Dla schematu globalnego należy wybrać ustawienie [Domyślnie], a w opcji Opcje aplikacji wskazać domyślne położenia nowych szablonów i nowego zbioru Biblioteka stylów.
- Dla schematu używanego z określonym projektem należy podać jawne położenia szablonów i zbioru Biblioteka stylów.
- Aby zoptymalizować dokumenty projektów, Usuń wszystkie pliki z nieużywanymi stylami, a następnie uaktualnij style w dokumentach, które chcesz zsynchronizować z biblioteką.
- Przekaż nowy plik projektu grupie roboczej projektu. Projektanci następnie ustawiają projekt jako aktywny.